جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۰۲ خرداد ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

331.  گلوله‌‌‌‌باران مناطق مسکونی شهر آبادان و روستای بیوران سردشت؛ تجاوز یک هواپیمای عراقی به حریم هوایی سنندج و پخش اعلامیه در این شهر؛ ادعای ارتش عراق درخصوص حملات توپخانه‌‌‌‌ای ایران به شهرهای بصره و مندلی.

332.  بازگشت گردان جندالله بوکان از منطقه عملیاتی قائم آل‌‌‌‌محمد(عج) به‌‌‌‌دلیل نرسیدن مهمات و تدارکات. درگیری نیروهای این گردان با عناصری از گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی در مسیر بازگشت.

333.  درگیری نیروهای خودی با عناصر ضدانقلاب در روستاهای خرپاپ، قلعه تاسیان، جاده پیرانشهر به میرآباد و روستای ترسیان.

334.  کمین عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی در مسیر خودروی ژاندارمری در روستای هیو روسیانی اسلام‌‌‌‌آباد؛ تسلیم‌‌‌‌شدن تعدادی از عناصر حزب دمکرات به پایگاه سقز؛ پیوستن یکی از پیشمرگان مسلمان کرد به حزب دمکرات.

335.  گزارش تحقیقی واحد آموزش نظامی منطقه ۴ سپاه پاسداران درخصوص نقاط ضعف و قوت عملکرد نیروهای خودی و دشمن در عملیات خیبر در محور عملیاتی لشکر۵ نصر.

336.  رژه نیروهای نظامی، انتظامی و بسیج مستضعفین در شهرهای گوناگون کشور و اعلام آمادگی برای مقابله با حملات عراق و هرگونه دخالت امریکا در خلیج‌‌‌‌فارس.

337.  معاون اول رئیس‌‌‌‌جمهور و وزیر امور خارجه سوریه در سفری یک‌‌‌‌روزه به تهران ضمن دیدار با مقامات عالی‌‌‌‌رتبه ایران، پیام حافظ اسد را به رئیس‌‌‌‌جمهور تقدیم کردند. بازتاب سفر هیئت سوری در رسانه‌‌‌‌های خارجی: رادیو بی‌‌‌‌بی‌‌‌‌سی این سفر را در راستای تلاش‌‌‌‌های دیپلماتیک منطقه‌‌‌‌ای برای جلوگیری از گسترش جنگ ایران و عراق عنوان کرد.

338.  دولت پاکستان تلاش دیپلماتیک قابل‌‌‌‌توجهی را برای کاهش بحران در خلیج‌‌‌‌فارس و پایان‌‌‌‌دادن به جنگ ایران و عراق آغاز کرده است: مذاکرات وزیران دفاع، کشور و امور خارجه پاکستان با مقامات عربستان، ایران و امریکا؛ درخواست امریکا از پاکستان برای استقرار ناوهای جنگی در آب‌‌‌‌های گوادر و جیوانی.

339.  رئیس‌‌‌‌جمهور عراق در دیدار با گروهی از اعضای ارتش این کشور بر تشدید حملات علیه جزیره خارک و دستیابی به سلاح‌‌‌‌های جدید برای گسترش حملات علیه نفتکش‌‌‌‌ها تأکید کرد و از دولت‌‌‌‌های عرب منطقه خواست از تشدید این حملات حمایت کنند؛ روزنامه تایمز: تشدید جنگ ازسوی صدام به معنای بی‌‌‌‌اعتنایی عراق به طرح اعضای شورای همکاری خلیج‌‌‌‌فارس برای نزدیکی به سوریه و پایان‌‌‌‌دادن به جنگ است.

340.  گزارش رویتر از تأثیر حملات عراق به خطوط کشتیرانی در خلیج‌‌‌‌فارس بر صادرات نفت ایران؛ مذاکره دولت‌‌‌‌های انگلستان و امریکا درمورد کنترل بحران در خلیج‌‌‌‌فارس و ابراز نگرانی دولت‌‌‌‌های آلمان‌‌‌‌غربی و یوگسلاوی از تشدید حملات در خلیج‌‌‌‌فارس.

341.  هم‌‌‌‌زمان با انتشار خبر روزنامه لیبراسیون درمورد ملاقات مقامات سوری و عراقی در ژنو، تنش میان عراق و سوریه افزایش یافته و نیروی هوایی عراق در مرزهای دو کشور به حال آماده‌‌‌‌باش درآمده است.

342.  ادامه اعتراضات به ابطال انتخابات در برخی از شهرها: حمله معترضان به اداره آموزش‌‌‌‌وپرورش ارسنجان؛ مصاحبه مطبوعاتی اعضای هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان و تشریح علل ابطال انتخابات برخی از شهرها.