جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۰۳ خرداد ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

343.  ازسرگیری حمله به کشتی‌‌‌‌های تجاری و نفتکش‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس پس از سه روز آرامش: حملات عراق به بارج سوخت پاسارگاد در نزدیکی بوشهر و اسکله متحرک شرکت نفت خارک؛ حمله به نفتکش سعودی چمیکال وینچر در نزدیکی سواحل عربستان سعودی؛ اقدام نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به توقیف یک فروند یدک‌‌‌‌کش امیرنشین شارجه به نام سی‌‌‌‌کت.

344.  رسانه‌‌‌‌های غربی در بازتاب ازسرگیری حملات علیه نفتکش‌‌‌‌ها و کشتی‌‌‌‌های تجاری در خلیج‌‌‌‌فارس، این امر را نشانه بی‌‌‌‌تعهدی عراق به تلاش‌‌‌‌های منطقه‌‌‌‌ای برای توقف جنگ، تلاش برای تحت فشار قراردادن ایران و گسترش جنگ به کشورهای دیگر برشمردند.

345.  ادعای وزارت امور خارجه امریکا درمورد پرواز هواپیماهای سعودی بر فراز خلیج‌‌‌‌فارس و احتمال درگیری هوایی بین ایران و عربستان و تکذیب این موضوع ازسوی دولت عربستان؛ مطالب خبرگزاری رویتر و روزنامه وال استریت ژورنال درمورد مقایسه قدرت هوایی ایران و عربستان.

346.  تبادل آتش میان نیروهای خودی و دشمن در منطقه سردشت به‌‌‌‌دنبال گلوله‌‌‌‌باران روز گذشته روستاهای بیوران بالا و پایین ازسوی عراق؛ حمله ناکام هواپیماهای عراقی به شهر پاوه.

347.  درگیری نیروهای تأمین پایگاه چاتراوین با عناصر ضدانقلاب در محور بانه - سردشت؛ حمله افراد مسلح غیرقانونی به روستای چاکوی پیرانشهر؛ مین‌‌‌‌گذاری در محورهای مواصلاتی روستاهای مغمول، زیوه، ملاشیخ و محل نصب دکل قوشچی؛ دستگیری چند نفر از عناصر ضدانقلاب در دهستان شهرویران مهاباد.

348.  رئیس مجلس شورای اسلامی با شرکت در یک مصاحبه مطبوعاتی به پرسش‌‌‌‌های خبرنگاران داخلی و خارجی درخصوص جنگ ایران و عراق، حملات عراق در خلیج‌‌‌‌فارس، مواضع و اقدامات کشورهای عربی و سیاست و راهبرد ایران دربرابر بسته‌‌‌‌شدن خلیج‌‌‌‌فارس پاسخ داد.

349.  بزرگداشت دومین سالگرد آزادسازی خرمشهر؛ دو گزارش روزنامه جمهوری اسلامی از چگونگی آزادسازی خرمشهر در عملیات بیت‌‌‌‌المقدس و تشکیل ستاد معین و بازسازی این شهر در دو سال اخیر؛ ورود هیئت شورای‌‌‌‌عالی بازسازی و نوسازی مناطق جنگ‌‌‌‌زده به استان خوزستان برای بررسی میزان پیشرفت بازسازی و نوسازی مناطق آسیب‌‌‌‌دیده.

350.  نامه فرمانده کل سپاه درخصوص اعزام ۴۰ نفر از نیروهای آموزش‌‌‌‌دیده عراقی به‌‌‌‌همراه تعدادی اسلحه و نارنجک به استان‌‌‌‌ سیستان‌‌‌‌وبلوچستان برای انجام اقدامات خرابکارانه.

351.  هیئت اتحادیه عرب به سرپرستی وزیر امور خارجه کویت و همراهی وزیر امور خارجه عراق در ژاپن با مقامات این کشور دیدار و درخصوص اوضاع خلیج‌‌‌‌فارس، مواضع ژاپن در قبال جنگ ایران و عراق و کاهش روابط اقتصادی توکیو با تهران و خریدهای نفتی ژاپن از ایران گفت‌‌‌‌وگو کردند؛ ابراز تأسف وزیر امور خارجه ژاپن از ادامه جنگ؛ احتمال سفر مدیرکل اداره خاورمیانه و افریقای وزارت امور خارجه ژاپن به ایران.

352.  محورهای بازتاب سفر روز گذشته هیئت سوری به ایران: ابلاغ پیام عربستان سعودی به مقامات ایران، تلاش برای متوقف‌‌‌‌کردن جنگ، جلوگیری از گسترش جنگ به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌‌‌‌فارس؛ استقبال امریکا از این سفر به‌‌‌‌عنوان تلاشی میانجیگرانه برای کنترل بحران خلیج‌‌‌‌فارس.

353.  تحویل پیش‌‌‌‌نویس قطعنامه پیشنهادی شورای همکاری خلیج‌‌‌‌فارس درخصوص حمله به کشتی‌‌‌‌های تجاری در خلیج‌‌‌‌فارس به شورای امنیت سازمان ملل؛ پایان زودهنگام سفر وزیر امور خارجه کویت به ژاپن و سفر وی به نیویورک برای شرکت در جلسه شورای امنیت سازمان ملل؛ اعضای شورای همکاری خلیج‌‌‌‌فارس در این پیش‌‌‌‌نویس یک‌‌‌‌طرفه خواستار محکوم‌‌‌‌کردن ایران به‌‌‌‌دلیل نقض حقوق دریانوردی شده‌‌‌‌اند.

354.  رژیم عراق خواستار دو برابر شدن سهمیه خرید موشک‌‌‌‌های اگزوسه از فرانسه شد؛ دولت آلمان افراد متهم به ارسال سلاح به ایران را دستگیر کرد؛ دولت امریکا اسپانیا را به فروش تسلیحات نظامی به ایران متهم کرد؛ پارلمان اروپا خواستار توقف ارسال سلاح به ایران و عراق شد.