جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۰۴ خرداد ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

355.  درپی تشدید حمله به کشتی‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس، ۳ کشتی به نام‌‌‌‌های التوفیق، جان‌‌‌‌کینگ و ساویادان هدف حمله هوایی عراق قرار گرفتند؛ خبرگزاری فرانسه تعداد کشتی‌‌‌‌های آسیب‌‌‌‌دیده ظرف دیروز و امروز را ۱۱ فروند اعلام کرد، خبرگزاری آلمان و نشریه لیبراسیون از افزایش نرخ بیمه کشتی‌‌‌‌ها خبر دادند.

356.  رئیس‌‌‌‌جمهور امریکا در جلسه‌‌‌‌ای با مقامات ارشد این کشور تشدید حملات علیه کشتی‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس را بررسی کردند. سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا: «ما بسیار نگرانیم، اوضاع بسیار خطرناک است.»؛ افزایش مذاکرات مقامات امریکا و عربستان برای تحویل سلاح‌‌‌‌های پیشرفته به ریاض؛ وزیر دفاع امریکا اعلام کرد واشنگتن آماده است تا موشک‌‌‌‌های استینگر را در اختیار عربستان قرار دهد.

357.  حملات توپخانه‌‌‌‌ای عراق به مناطق مسکونی شهرهای آبادان و بستان و بروز آتش‌‌‌‌سوزی در نخلستان‌‌‌‌های حومه آبادان؛ ادعای ارتش عراق درخصوص گلوله‌‌‌‌باران شهرهای بصره، خانقین، مندلی و اطراف آنها ازسوی ایران؛ قطع کلیه تیراندازی‌‌‌‌ها به‌‌‌‌سوی شهرها و روستاهای عراق از ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه امروز براساس دستور ریاست شورای‌‌‌‌عالی دفاع.

358.  گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی ضمن کنترل دو محور مواصلاتی مهاباد به ارومیه و مهاباد به سردشت، در مناطق سردشت، منطقه عمومی میاندوآب، مریوان، پایگاه‌‌‌‌های سیران‌‌‌‌بند و نهنی بانه و نوار مرزی ایران و عراق با نیروهای خودی درگیر شدند.

359.  یک هفته پس از پاک‌‌‌‌سازی بخش‌‌‌‌هایی از منطقه سارال، سرپرست بخشداری دیواندره به‌‌‌‌منظور بررسی وضعیت‌‌‌‌ منطقه از روستاهای شاه‌‌‌‌قلعه و دره‌‌‌‌دوزان بازدید کرد و در گزارشی به فرمانداری سنندج خواستار رسیدگی به وضعیت اسف‌‌‌‌بار اهالی این روستاها شد.

360.  آغاز به کار چهارمین دوره مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق؛ سخنان آیت‌‌‌‌الله خامنه‌‌‌‌ای در تشریح نقش و جایگاه این مجلس در شکل‌‌‌‌دادن به مبارزات مردم عراق و سیاست ایران در مقابله با حملات رژیم صدام به کشتی‌‌‌‌ها؛ شرکت سخنگوی مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق در نماز جمعه تهران و تشریح جنایات رژیم صدام و خطوط کلی مبارزه علیه این رژیم.

361.  شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌‌‌‌فارس برای بررسی حملات علیه نفتکش‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس تشکیل جلسه داده بود، ادامه کار را به سه روز بعد موکول کرد. گزارش رسانه‌‌‌‌ها از مباحث طرح‌‌‌‌شده در این جلسه و مواضع کشورهای مختلف.

362.  انتشار بیانیه وزارت امور خارجه ایران چند ساعت قبل از تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل و بررسی حملات به کشتی‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس: قطعنامه باید متضمن محکومیت عراق در حمله به کشتی‌‌‌‌ها باشد؛ نامه نمایندگی ایران در سازمان ملل به شورای امنیت؛ مصاحبه مطبوعاتی رجایی خراسانی هم‌‌‌‌زمان با نشست شورای امنیت و هشدار درمورد دسیسه‌‌‌‌چینی علیه جمهوری اسلامی ایران.

363.  وزیر نفت عربستان خطر قطع فروش بیمه‌‌‌‌نامه به کشتی‌‌‌‌ها ازسوی بیمه لویدز لندن را جدی‌‌‌‌تر از خطر بسته‌‌‌‌شدن تنگه هرمز عنوان کرده و خواستار جلوگیری از خرید نفت ایران و فروش اسلحه به این کشور شد؛ کره‌‌‌‌ جنوبی فروش هرگونه سلاح به ایران را تکذیب کرد.