جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۰۵ خرداد ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

364.  پاک‌‌‌‌سازی روستاها و ارتفاعات شمال سقز در ادامه عملیات قائم آل‌‌‌‌محمد(عج) و مقاومت ضدانقلاب در ارتفاعات روستای سلیمان‌‌‌‌کندی؛ دستورالعمل سپاه پاسداران ناحیه کردستان درخصوص راهکارهای جلوگیری از بازگشت عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی به منطقه سارال و نحوه تبلیغ و برخورد با مردم و طوایف این منطقه.

365.  حمله عناصر گروه خبات و دمکرات به پایگاه نهنی در جنوب بانه؛ درگیری نیروهای خودی با چته‌‌‌‌های دمکرات در روستای کانی‌‌‌‌نور در شرق بانه؛ نفوذ عناصر کومه‌‌‌‌له به داخل شهر سنندج با لباس مبدل و به‌‌‌‌گروگان‌‌‌‌گرفتن یک پزشک بنگلادشی؛ افزایش میزان تسلیم‌‌‌‌شدن عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی در منطقه عمومی مریوان، بانه، سقز و سنندج. تلاش حزب دمکرات در ترور تسلیمی‌‌‌‌ها و کشاندن درگیری به داخل شهرها؛ احداث ۴۵ دستگاه ساختمان ازجمله یک بیمارستان برای حزب دمکرات و سازمان مجاهدین در مقابل روستای هرمیدل.

366.  اعتراض فرماندهی سپاه پیرانشهر به تخلیه پایگاه روستای سیلوه ازسوی ستاد جنگ‌‌‌‌های نامنظم؛ هشدار ستاد منطقه ۱۱ سپاه درمورد گسترش فعالیت‌‌‌‌های کومه‌‌‌‌له در منطقه پیرانشهر؛ جلسه فرماندهان سپاه با سران عشیره بالکی در ارومیه برای گسترش همکاری.

367.  نامه تیپ شهید بروجردی به سپاه مهاباد درخصوص شیوه‌‌‌‌ برخورد با گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی در مناطق کردنشین و تأکید بر اهمیت جمع‌‌‌‌آوری اطلاعات جامع، مفصل و دقیق از منطقه، آموزش و دسته‌‌‌‌بندی دقیق نیروهای خودی و طرح‌‌‌‌ریزی حساب‌‌‌‌شده عملیات.

368.  تداوم حملات عراق به مناطق مسکونی شهر آبادان.

369.  وزارت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نامه‌‌‌‌ای به ستاد مشترک ارتش درخواست کرد برای ساخت گلوله‌‌‌‌های ۱۵۵ میلی‌‌‌‌متری در سازمان صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران اقدام شود.

370.  ترور یکی از افراد حزب‌‌‌‌اللهی منطقه پیروزی تهران به‌‌‌‌دست عناصر سازمان مجاهدین خلق (منافقین).

371.  پایان اولین گردهمایی بین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌المللی بررسی آثار و پیامدهای نشت نفت در آب‌‌‌‌های خلیج‌‌‌‌فارس. در این گردهمایی آثار فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی آلودگی‌‌‌‌های نفتی بر محیط زیست دریایی بررسی و با صدور قطعنامه‌‌‌‌ای حملات علیه چاه‌‌‌‌های نفت و تأسیسات وابسته به آن محکوم گردید.

372.  افزایش ضریب خطرپذیری خرید نفت از ایران و آغاز حمله گسترده ایران علیه عراق در جبهه‌‌‌‌های جنگ محورهایی بود که رسانه‌‌‌‌های غربی ازجمله وال استریت ژورنال، رویتر، هفته‌‌‌‌نامه ساندی تایمز، روزنامه نیویورک تایمز، رادیو بی‌‌‌‌بی‌‌‌‌سی، شبکه تلویزیونی ان‌‌‌‌.بی‌‌‌‌.سی و روزنامه واشنگتن پست درخصوص واکنش ایران به حملات عراق علیه کشتی‌‌‌‌ها و تأسیسات نفتی در خلیج‌‌‌‌فارس طرح کردند.