جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۰۶ خرداد ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

373.  اجرای آتش پراکنده سلاح‌‌‌‌های سنگین عراق بر روی مناطق مسکونی شهر آبادان؛ ادعای ارتش عراق درخصوص گلوله‌‌‌‌باران دو شهر بصره و خورمال و حومه آنها ازسوی ایران.

374.  در کرند غرب عناصر مسلح غیرقانونی در دو نوبت با کمین علیه خودروهای سپاه و تیراندازی به‌‌‌‌سوی آنها ۲ نفر را مجروح کردند؛ کشف و خنثی‌‌‌‌سازی یک عدد مین ضدتانک و یک عدد مین ضدنفر در جاده پایگاه شهید سپاهی از توابع مهاباد، به‌‌‌‌دست نیروهای ژاندارمری؛ تسلیم‌‌‌‌شدن یکی از عناصر حزب دمکرات به پایگاه مولان‌‌‌‌آباد در جنوب سقز.

375.  پایان اولین دوره مجلس شورای اسلامی و گزارش رئیس مجلس از عملکرد آن: بیش از ۸۰۰ طرح و لایحه بررسی و نیمی از آنها تصویب شد؛ تصویب طرح خدمت وظیفه عمومی و تبصره یک آن در آخرین روز کاری دور اول مجلس؛ گزارش روزنامه جمهوری اسلامی از مهم‌‌‌‌ترین مصوبات اولین دوره مجلس: نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب قوانین و انجام اقداماتی در روند جنگ تحمیلی مؤثر بودند.

376.  دیدار و گفت‌‌‌‌وگوی وزیر امور خارجه اتریش با رئیس‌‌‌‌جمهور، نخست‌‌‌‌وزیر و وزیر امور خارجه ایران. آیت‌‌‌‌الله خامنه‌‌‌‌ای از پیام دوستانه رئیس‌‌‌‌جمهور اتریش تشکر و بر گسترش روابط دو کشور تأکید کرد.

377.  وزارت امور خارجه عراق با صدور بیانیه‌‌‌‌ای ایران را مسئول حملات در خلیج‌‌‌‌فارس معرفی و با احضار نمایندگی‌‌‌‌های دیپلماتیک دولت‌‌‌‌های عضو شورای امنیت در بغداد مواضع عراق را در قبال تحولات خلیج‌‌‌‌فارس تشریح کرد.

378.  حمله شدید رادیو بغداد به دو کشور لیبی و سوریه به‌‌‌‌دلیل حمایت از جمهوری اسلامی ایران و تهدید به تشدید حملات در خلیج‌‌‌‌فارس و داخل خاک ایران.

379.  سفر نخست‌‌‌‌وزیر ترکیه در رأس یک هیئت سیاسی و اقتصادی به بغداد.

380.  گزارش روزنامه امریکایی واشنگتن تایمز از اوضاع سیاسی، اقتصادی و اجتماعی عراق و تأثیرات متقابل جنگ بر آنها.

381.  درپی تشدید بحران در خلیج‌‌‌‌فارس، تعداد کشتی‌‌‌‌هایی که در دهانه خلیج‌‌‌‌فارس در صف انتظارند به‌‌‌‌شدت افزایش یافته است و در داخل خلیج‌‌‌‌فارس بنادر بحرین به‌‌‌‌دلیل فاصله‌‌‌‌داشتن از منطقه جنگی، به مسیری برای آمدوشد کشتی‌‌‌‌ها تبدیل شده‌‌‌‌‌‌‌‌اند.

382.  درخواست پاپ ژان پل دوم از رهبران ایران و عراق برای پایان‌‌‌‌دادن به جنگ خلیج‌‌‌‌فارس؛ انتشار کتاب خبرگزاری کویت درخصوص فعالیت‌‌‌‌های انجام‌‌‌‌گرفته برای میانجیگری در جنگ ایران و عراق در چهار سال گذشته.

383.  دولت امریکا درحال بررسی فروش ۴۰۰ فروند موشک پیشرفته ضدهوایی استینگر و تعدادی هواپیمای سوخت‌‌‌‌رسان سی۱۳۵ به عربستان است؛ روزنامه افتون بلادت (چاپ سوئد): هر دو ابرقدرت مخالف پیروزی ایران در جنگ و گسترش آن در خلیج‌‌‌‌فارس هستند؛ روزنامه گاردین: دو ابرقدرت با فروش سلاح به عراق و عربستان در یک جهت و در کنار هم قرار گرفته‌‌‌‌اند؛ گزارش دی‌‌‌‌ولت از فروش سلاح‌‌‌‌های روسی و مصری به عراق؛ درخواست بنی‌‌‌‌صدر از کشورهای غربی برای توقف فروش سلاح به ایران.