جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۰۷ خرداد ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

384.  اجرای آتش پراکنده سلاح‌‌‌‌های سنگین عراق بر روی مناطق مسکونی و پالایشگاه آبادان.

385.  آغاز مرحله چهارم عملیات قائم آل‌‌‌‌محمد(عج) در قسمت شمالی منطقه عملیاتی سارال و درگیری نیروهای خودی با عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی در ارتفاعات و روستاهای گاوشله، سلیمان‌‌‌‌کندی و برده زرد در شمال سقز.

386.  کمین عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی در محورهای کامیاران به سنندج و روستای بندر (بندول) مریوان علیه خودروهای سپاه و اداره راه‌‌‌‌وترابری؛ مین‌‌‌‌گذاری افراد ضدانقلاب در جاده روستای ارمرده سردشت و انهدام یک دستگاه آمبولانس؛ تسلیم‌‌‌‌شدن چند نفر از عناصر حزب دمکرات و کومه‌‌‌‌له در مریوان و سقز.

387.  اعلام آماده‌‌‌‌باش کامل ازسوی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) به سپاه اشنویه برای مقابله با فعالیت‌‌‌‌ عناصر حزب دمکرات در مناطق اطراف اشنویه؛ درخواست سپاه پیرانشهر برای ایجاد پایگاه در روستای قلعه‌‌‌‌رش؛ اصرار مردم روستای زیندشت در جنوب‌‌‌‌شرقی سلماس برای بازپس‌‌‌‌دادن سلاح‌‌‌‌هایشان.

388.  نامه‌‌‌‌های جداگانه شوکت بارزانی و مسعود بارزانی به فرماندهی قرارگاه شمال‌‌‌‌غرب و استانداری آذربایجان‌‌‌‌غربی در پاسخ به انتقاد ایرانیان از برنامه‌‌‌‌های رادیو حزب دمکرات کردستان عراق؛ بررسی نحوه همکاری جمهوری اسلامی ایران با بارزانی‌‌‌‌ها در جلسه شورای تأمین ویژه غرب کشور.

389.  آغاز به کار دومین دوره مجلس شورای اسلامی با پیام امام خمینی و با حضور رئیس‌‌‌‌جمهور، نخست‌‌‌‌وزیر، رئیس اولین دوره مجلس شورای اسلامی، رئیس دیوان‌‌‌‌عالی کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامات لشکری و کشوری؛ گزارش کیهان از میزان تحصیلات و سن نمایندگان دومین دوره مجلس شورای اسلامی؛ انتخاب هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در اولین روز کاری مجلس دوم؛ گزارش خبرگزاری رویتر از برگزاری اولین جلسه دومین دوره مجلس شورای اسلامی.

390.  جلسه اعضای ستاد بازسازی و نوسازی خرمشهر با حضور رئیس‌‌‌‌جمهور در سومین روز از هفته بازسازی و نوسازی مناطق جنگ‌‌‌‌زده.

391.  برگزاری گردهمایی سراسری مسئولان بهداشت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تأکید بر رعایت بهداشت، لزوم واکسینه‌‌‌‌کردن نیروها در جبهه‌‌‌‌های جنگ، معاینه کامل پزشکی رزمندگان قبل از عزیمت به جبهه‌‌‌‌های جنگ و پس از بازگشت از جبهه‌‌‌‌ها برای جلوگیری از گسترش بیماری‌‌‌‌های احتمالی.

392.  دیدار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از بلغارستان و سفر معاون وزیر امور خارجه به امارات متحده عربی به‌‌‌‌منظور مذاکره با مقامات این دو کشور درخصوص روابط دوجانبه و تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ.

393.  تداوم واکنش دولت‌‌‌‌های مختلف به بحران خلیج‌‌‌‌فارس: آماده‌‌‌‌باش نیروهای کویت در سواحل این کشور؛ امتناع دولت‌‌‌‌های ترکیه و استرالیا از اعزام کشتی به منطقه؛ کاهش واردات نفت فرانسه از منطقه؛ تهدید دولت کره جنوبی به قطع اعزام کشتی‌‌‌‌های خود به خلیج‌‌‌‌فارس درصورت تداوم حملات در منطقه.

394.  نقش دولت سوریه در مناسبات ایران و جهان عرب و مسائل خلیج‌‌‌‌فارس. تفسیر رادیو بی‌‌‌‌بی‌‌‌‌سی و روزنامه الوطن کویت از دیدار سه روز پیش معاون رئیس‌‌‌‌جمهور سوریه از ایران و سفر امروز برادر حافظ اسد به شوروی و درخواست عربستان از عراق برای خودداری از حمله به کشتی‌‌‌‌ها.

395.  یک مقام سازمان کنفرانس اسلامی خواستار تشکیل کمیته صلح این سازمان به‌‌‌‌منظور بحث درباره استقرار یک نیروی حافظ صلح اسلامی در مرز بین ایران و عراق شد؛ نخست‌‌‌‌وزیر ژاپن اعلام کرد در اجلاس ماه آینده سران گروه هفت از آنها خواهد خواست تا از ایران و عراق بخواهند به جنگ پایان دهند؛ دیدار معاون وزیر امور خارجه مصر با مقامات ژاپن در توکیو.

396.  وزارت کشور بریتانیا اعلام کرد یک افسر نیروی دریایی ایران که در سفارت این کشور در لندن کار می‌‌‌‌کرد به بریتانیا پناهنده شده است.