جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۰۸ خرداد ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

397.  آغاز مرحله پنجم عملیات قائم آل‌‌‌‌محمد(عج) در منطقه سرشیو واقع در جنوب سقز و شرق بانه با حرکت نیروها از سه محور روستای ساوجی در جنوب منطقه، پل دوآب در شمال‌‌‌‌شرق و سیانزار در شمال غرب منطقه؛ تلاش عناصر حزب دمکرات برای اخاذی از مردم در منطقه جنوب‌‌‌‌شرق بانه؛ خروج ۴۰۰ تن از عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی از منطقه سارال.

398.  عملیات ناکام پاک‌‌‌‌سازی روستای شیروانی سلماس؛ حمله عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی به پایگاه حسن نوران اشنویه؛ یک شهید و یک مجروح براثر انفجار مین در منطقه عمومی پیرانشهر. کشف و خنثی‌‌‌‌سازی ۳ مین و ۱۲ پوند مواد منفجره به‌‌‌‌همت نیروهای لشکر۶۴ ارومیه؛ تسلیم‌‌‌‌شدن یکی از افراد دمکرات در هزارکانیان سقز؛ ترور یکی از افراد تسلیم‌‌‌‌شده و اعضای خانواده‌‌‌‌اش در تکاب.

399.  درگیری نیروهای حزب دمکرات کردستان عراق با نیروهای دولتی رژیم صدام در منطقه زاخو؛ گزارش شوکت بارزانی از هماهنگی و همکاری ارتش ترکیه و عراق در منطقه دهوک.

400.  آتش پراکنده سلاح‌‌‌‌های سنگین عراق بر روی مناطق مسکونی آبادان و آسیب‌‌‌‌دیدن

۸ منزل مسکونی و ساختمان دبیرستان شهید مطهری این شهر؛ حمله عناصر مسلح به تعدادی از افراد سپاه پاسداران در در منطقه قلخانی اسلام‌‌‌‌آباد غرب.

401.  علل تداوم‌‌‌‌نیافتن عملیات‌‌‌‌های بزرگ ایران از نظر فرماندهی تیپ زرهی۷۲ محرم: کمبود نیرو، شناسایی‌‌‌‌نشدن مناطق، مشخص‌‌‌‌نبودن حد عملیاتی یگان‌‌‌‌ها، به‌‌‌‌هم‌‌‌‌خوردن سازمان یگان‌‌‌‌ها و عدم تجدید نیروها و بازگشت آنها به شهرهای خود؛ پیشنهادهای فرماندهی این یگان برای کاهش تلفات نیروی انسانی و ضایعات تسلیحاتی و تجهیزاتی.

402.  بررسی آخرین تحولات نظامی در خلیج‌‌‌‌فارس و قدرت رزمی نیروهای نظامی ایران در سفر رئیس‌‌‌‌جمهور به بندرعباس؛ سخنان آیت‌‌‌‌الله خامنه‌‌‌‌ای در تشریح سیاست ایران دربرابر بحران خلیج‌‌‌‌فارس و اقدامات احتمالی دولت امریکا؛ بازدید رئیس‌‌‌‌جمهور و هیئت همراه از تأسیسات ناوگان خلیج‌‌‌‌فارس و عرشه ناو زال.

403.  تلاش کمیته جنبش عدم‌‌‌‌تعهد در سازمان ملل برای اطمینان از اینکه اقدامات شورای امنیت به کاهش جنگ در خلیج‌‌‌‌فارس کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌کند؛ سخنان نمایندگان ایران و عراق در سازمان ملل در اجلاس اعضای جنبش عدم‌‌‌‌تعهد و تلاش برای تشریح مواضع دولت‌‌‌‌های خود؛ تجدیدنظر مجدد کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌‌‌‌فارس در پیش‌‌‌‌نویس قطعنامه پیشنهادی خود به شورای امنیت و متهم‌‌‌‌کردن ایران به تهدید کشتیرانی آزاد در خلیج‌‌‌‌فارس؛ پایان سفر شانزده روزه معاون وزیر امور خارجه کویت به کشورهای بلوک شرق.

404.  رد مداخله نظامی امریکا در خلیج‌‌‌‌فارس ازسوی رئیس‌‌‌‌جمهور این کشور؛ تصمیم مقامات امریکا برای فروش ۴۰۰ فروند موشک ضدهوایی استینگر، ۲ هواپیمای سوخت‌‌‌‌رسانی به عربستان و افزایش برد جنگنده‌‌‌‌های مدرن اف۱۵ عربستان؛ شبکه ان.‌‌‌‌بی.‌‌‌‌سی امریکا به نقل از مقامات دولت ریگان اعلام کرد ممکن است دولت امریکا مجبور شود برای جلوگیری از پیروزی ایران در جنگ با نیروی نظامی در منطقه مداخله کند؛ اظهارات رئیس سابق سازمان سیا درمورد اوضاع منطقه خلیج‌‌‌‌فارس و مداخله امریکا در این منطقه.

405.  تلاش‌‌‌‌های دیپلماتیک رهبر سازمان آزادی‌‌‌‌بخش فلسطین به‌‌‌‌منظور جلب حمایت دولت‌‌‌‌های منطقه برای پایان‌‌‌‌دادن به جنگ ایران و عراق.

406.  تکذیب ادعای فروش سلاح‌‌‌‌های اسرائیلی به ایران ازسوی سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا و وزیر دفاع رژیم صهیونیستی؛ خودداری دولت رومانی از تحویل ۱۴۰ دستگاه تانک به مصر به‌‌‌‌دلیل اقدام این کشور در تحویل تانک‌‌‌‌های خریداری‌‌‌‌شده قبلی به رژیم بعث عراق.

407.  درخواست نمایندگان آلمان‌‌‌‌غربی و ژاپن در سازمان ملل مبنی‌‌‌‌بر خویشتن‌‌‌‌داری بیشتر کشورهای درگیر در جنگ ایران و عراق و تلاش جامعه جهانی برای پایان‌‌‌‌دادن به این منازعه و بحران خلیج‌‌‌‌فارس؛ بیانیه وزارت امور خارجه آلمان‌‌‌‌غربی درخصوص ضرورت تلاش بیشتر اروپائیان برای پایان‌‌‌‌دادن به جنگ ایران و عراق.

408.  نقش تبلیغاتی پررنگ شیخ علی تهرانی علیه جمهوری اسلامی ایران در گزارش رسانه‌‌‌‌های غربی.