جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۰۹ خرداد ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

409.  بمباران مناطق مهران و دهلران به‌‌‌‌وسیله هواپیماهای عراقی؛ حمله هوایی عراق به پاسگاه زالوآب و سه نقطه از دشت رضاآباد و ارتفاعات سد کنجان‌‌‌‌چم؛ عکس‌‌‌‌برداری هواپیماهای عراقی در جبهه جنوب؛ گلوله‌‌‌‌باران ایستگاه راه‌‌‌‌آهن حسینیه و مناطق مسکونی آبادان؛ ادعای ارتش عراق درخصوص حمله توپخانه‌‌‌‌ای ایران به روستای زرباطیه.

410.  در دومین روز اجرای مرحله پنجم عملیات قائم آل‌‌‌‌محمد(عج)، نیروهای عمل‌‌‌‌کننده پس از حرکت از سه محور به‌‌‌‌سوی منطقه سرشیو واقع در شمال دره شیلر، با رسیدن به منطقه هرمیدل و حاج‌‌‌‌عبدول، با عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی درگیر شدند؛ بخشی از اهداف عملیات در محور شمال‌‌‌‌شرقی و کلیه اهداف در محور سوم عملیات تأمین شد و روستاهای میشاو و سیف‌‌‌‌الدین پاک‌‌‌‌سازی شد.

411.  شهادت یکی از نیروهای سپاه به‌‌‌‌دست عناصر ضدانقلاب در محور اسلام‌‌‌‌دشت مریوان؛ دستگیری یکی از افراد گروه خبات در مریوان؛ کمین موفقیت‌‌‌‌آمیز نیروهای سپاه علیه حزب دمکرات در شهرستان مهاباد؛ کشته‌‌‌‌شدن امیر ویسی از اعضای کومه‌‌‌‌له؛ تسلیم‌‌‌‌شدن ۴ تن از افراد سنار مامدی به نیروهای خودی؛ فرار ۲ تن از نیروهای بسیجی و پیوستن آنها به حزب دمکرات.

412.  نامه ستاد سپاه منطقه ۱۱ به پایگاه‌‌‌‌های سپاه در منطقه و هشدار درمورد تجمع عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی در مناطق کردنشین و به‌‌‌‌کارگیری شیوه‌‌‌‌های جدید علیه نیروهای تأمین و افراد بسیجی و سپاهی حاضر در منطقه.

413.  ایجاد "ستاد قرارگاه رمضان" به‌‌‌‌منظور ایجاد هماهنگی بیشتر بین نیروهای عمل‌‌‌‌کننده در داخل عراق؛ اعلام تشکیل قرارگاه رمضان در نشستی در قرارگاه مرکزی قدس و ابلاغ آن ازسوی فرماندهی کل سپاه به همه مناطق و یگان‌‌‌‌ها؛ نامه فرماندهی قرارگاه منطقه ۱۱ سپاه به علی شمخانی درخصوص ضرورت داشتن رادیویی به زبان کردی.

414.  امام خمینی در آستانه حلول ماه رمضان در جمع نمایندگان دوره اول و دوم مجلس شورای اسلامی درمورد بروز و صدور اختلاف هشدار داده و بر لزوم مقابله با تفرقه‌‌‌‌افکنی‌‌‌‌ها تأکید کردند؛ سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص مجالس اول و دوم و تشکر از امام خمینی به‌‌‌‌دلیل پیام ایشان درمورد شورای نگهبان و مجلس.

415.  ادعای یک مقام نظامی عراق درخصوص حمله جنگنده‌‌‌‌های این کشور به یک فروند کشتی در آب‌‌‌‌های جنوب جزیره خارک؛ انتشار مصاحبه تهدیدآمیز وزیر اطلاعات عراق مبنی‌‌‌‌بر ادامه حملات به کشتی‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس؛ سفر وزیر امور خارجه عراق به عربستان سعودی؛ تفسیر رادیو بی‌‌‌‌بی‌‌‌‌سی و ابراز تردید از عملی‌‌‌‌شدن تهدیدات عراق در انهدام پایانه نفتی خارک.

416.  نمایندگان دائمی ایران و عراق در سازمان ملل متحد در گفت‌‌‌‌وگو با شبکه‌‌‌‌های تلویزیونی ای.‌‌‌‌بی.‌‌‌‌سی و آموزش امریکا مواضع و سیاست کشورشان را درمورد جنگ و حمله به کشتی‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس تشریح کردند.

417.  گزارش خبرگزاری کویت و رادیو بی‌‌‌‌بی‌‌‌‌سی از تدابیر جمهوری اسلامی ایران برای حفظ مشتریان نفتی خود باوجود تشدید حملات عراق به نفتکش‌‌‌‌ها و افزایش نرخ حق بیمه کشتی‌‌‌‌ها در خلیج‌‌‌‌فارس.

418.  پایان دیدار چهارروزه نخست‌‌‌‌وزیر ترکیه از عراق و تأکید وی بر اینکه هنوز زمان میانجیگری در جنگ فرا نرسیده است؛ مقاله وال استریت ژورنال درخصوص نقش ترکیه در جنگ ایران و عراق؛ کریستین ساینس مانیتور: سفرهای خارجی اخیر نخست‌‌‌‌وزیر ترکیه بیانگر تغییر سیاست خارجی این کشور است.

419.  ارائه متن اصلاح‌‌‌‌شده پیش‌‌‌‌نویس قطعنامه پیشنهادی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌‌‌‌فارس به شورای امنیت و محکومیت حملات اخیر به نفتکش‌‌‌‌های سعودی و کویتی بدون نام بردن از ایران و عراق؛ احضار سفرای هشت کشور عضو شورای امنیت به وزارت امور خارجه کویت به‌‌‌‌منظور جلب حمایت آنها از قطعنامه پیشنهادی؛ پیشنهاد دولت عربستان درخصوص ایجاد یک منطقه حفاظت‌‌‌‌شده برای تأمین امنیت کشتیرانی در خلیج‌‌‌‌فارس؛ ابتکار جدید یوگسلاوی برای توقف جنگ در خلیج‌‌‌‌فارس.

420.  خبرگزاری آلمان‌‌‌‌غربی: در حملات عراق در سه ماه گذشته ۴۰ فروند کشتی و نفتکش در منطقه خلیج‌‌‌‌فارس منهدم شده است؛ بیمه‌‌‌‌کنندگان نفتکش سفینه‌‌‌‌العرب عربستان، این نفتکش را به‌‌‌‌دلیل غیرقابل تعمیربودن به یک مؤسسه خریدار کشتی‌‌‌‌های ازکارافتاده فروختند.

421.  بیانیه انتقادآمیز حزب توده به‌‌‌‌دنبال پخش اعترافات احسان طبری تئوریسین این حزب از شبکه تلویزیون سراسری ایران.

422.  ضمیمه گزارش۴۱۲: توضیحات واحد اطلاعات منطقه۳ سپاه از اقدامات و هماهنگی‌‌‌‌های انجام‌‌‌‌گرفته درپی تشکیل قرارگاه رمضان.