جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۱۰ خرداد ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

423.  اجرای عملیات پاک‌‌‌‌سازی منطقه دالاهو به‌‌‌‌همت نیروهای تیپ نبی‌‌‌‌اکرم(ص) و پاک‌‌‌‌سازی منطقه بین تاریجاب، ارتفاعات میش‌‌‌‌رنگی و گاری تا کوزران و ارتفاعات انجیر. دستگیری ۳ تن از سران گروه‌‌‌‌های متمرد قلخانی؛ نقاط ضعف و قوت این عملیات در گزارش تیپ نبی‌‌‌‌‌‌‌‌اکرم(ص).

424.  سه حمله جداگانه هواپیماهای عراقی به پالایشگاه تبریز در آذربایجان‌‌‌‌شرقی، پمپ تلمبه‌‌‌‌خانه تنگه فنی و پل‌‌‌‌دختر در استان لرستان؛ سرنگون‌‌‌‌شدن یک هواپیمای عراقی در جریان حمله به پالایشگاه تبریز.

425.  دستورالعمل فرماندهی رکن۳ ارتش جمهوری اسلامی ایران به یگان‌‌‌‌های نظامی برای خنثی‌‌‌‌سازی اقدامات تجاوزکارانه رژیم عراق و کاهش تلفات و ضایعات احتمالی ناشی‌‌‌‌از حملات هوایی دشمن.

426.  حمله عناصر ضدانقلاب به یک دستگاه تویوتا در سه‌‌‌‌راهی سردشت - مهاباد - پیرانشهر و بازرسی خودروهای شخصی؛ هشدار قرارگاه مرکزی شهید بروجردی درخصوص نفوذ عناصر حزب دمکرات به داخل شهر مهاباد؛ برخورد یک دستگاه خودروی سپاه با مین در جاده آرمرده؛ درگیری نیروهای خودی با عناصر کومه‌‌‌‌له در روستای گرماب در منطقه جنوب‌‌‌‌غربی بانه؛ دستگیری ۳ تن از افراد مرتبط با حزب دمکرات در ارومیه.

427.  افزایش کمک‌‌‌‌های تسلیحاتی رژیم عراق به گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی ایران: برای دریافت تجهیزات باید افراد حزب دمکرات به پایگاه کفران، سازمان کومه‌‌‌‌له به پایگاه توتمان و گروه رزگاری به پایگاه بیاره مراجعه کنند.

428.  تشدید فعالیت ارتش عراق در مناطق کردنشین این کشور و افزایش همکاری اتحادیه میهنی کردستان عراق با رژیم بعثی صدام؛ درگیری نیروهای دولتی عراق و بارزانی‌‌‌‌ها در پنجوین؛ سرنگون‌‌‌‌شدن یک بالگرد عراقی ازسوی مخالفان رژیم بعثی عراق در منطقه الفوس؛ درگیری جاش‌‌‌‌های عراقی با همدیگر در سیدصادق؛ تداوم اعتراضات خیابانی در برخی از شهرهای کردستان عراق.

429.  حمله عراق به یک فروند نفتکش لیبریایی در خلیج‌‌‌‌فارس؛ گردهمایی یگان‌‌‌‌های قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بندرعباس و بررسی نحوه مقابله با حضور نظامی قدرت‌‌‌‌های فرامنطقه‌‌‌‌ای در خلیج‌‌‌‌فارس.

430.  تشریح مشکلات موجود در حوزه یگان هوایی، ترابری و انتقال هوایی مجروحان و نیروی امدادگر و تجهیزات امدادی در جبهه‌‌‌‌های جنگ در گزارش بهداری قرارگاه شهید بروجردی و قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع).

431.  اعزام بیش از یک هزار نفر از رزمندگان سپاه و نیروهای داوطلب مردمی از تهران به جبهه‌‌‌‌های نبرد؛ گزارش منطقه یک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از میزان اعزام نیروهای داوطلب مردمی این منطقه به جبهه‌‌‌‌های جنگ در اردیبهشت‌‌‌‌ماه.

432.  سخنان رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رزمندگان یگان‌‌‌‌های توپخانه و پدافند هوایی سپاه پاسداران درمورد وضعیت منطقه و سیاست‌‌‌‌های استکبار جهانی، سیاست عراق در گسترش جنگ و ضرورت کسب آمادگی کامل برای مقابله با دشمن.

433.  گزارش واشنگتن پست از فروش تسلیحات فرانسوی به عراق؛ شرط رژیم عراق برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک با کره شمالی: گسترش روابط دیپلماتیک با کره شمالی منوط به توقف فروش سلاح به ایران است.

434.  روزنامه دیلی‌‌‌‌تلگراف: تاکنون ۲۰ کشور از ۴۴ کشور عضو سازمان کنفرانس اسلامی طرح رهبر سازمان آزادی‌‌‌‌بخش فلسطین برای پایان‌‌‌‌دادن به جنگ ایران و عراق را پذیرفته‌‌‌‌اند؛ نامه رئیس‌‌‌‌جمهور مصر به نخست‌‌‌‌وزیر ژاپن و درخواست تلاش این کشور برای پایان‌‌‌‌دادن به جنگ ایران و عراق؛ پیام مفتی دانشگاه الازهر مصر به مناسبت ماه رمضان و تأکید وی بر تلاش برای خاتمه‌‌‌‌دادن به منازعه ایران و عراق.

435.  گردهمایی وزرای امور خارجه ۱۶ کشور عضو پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی (ناتو) در واشنگتن به‌‌‌‌منظور بررسی برخی مسائل و موضوعات اساسی ازجمله جنگ ایران و عراق.