جلد 31 ـ آغاز جنگ نفتکش‌ها

تاریخ انتشار
۱۱ خرداد ۱۳۶۳
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

436.  تبادل آتش ایران و عراق با سلاح‌‌‌‌های سبک و نیمه‌‌‌‌سنگین در منطقه عملیاتی خبیر در جبهه جنوب و چومان مصطفی در جبهه شمال‌‌‌‌غرب؛ گلوله‌‌‌‌باران مناطق مسکونی آبادان؛ ادعای ارتش عراق درخصوص گلوله‌‌‌‌باران شهرهای بصره، شهابی، خورمال و زرباطیه.

437.  حمله عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی به روستای دلاوان در پیرانشهر و روستای نیگجه در سنندج؛ مین‌‌‌‌گذاری عناصر ضدانقلاب در محورهای سردشت و بانه؛ کشته‌‌‌‌شدن معاون هیز افشار حزب دمکرات در یک عملیات ویژه نفوذی؛ تسلیم‌‌‌‌شدن ۷ تن از عناصر گروه‌‌‌‌های مسلح غیرقانونی به نیروهای خودی؛ گزارش فرمانداری سنندج درمورد ورود یک گروه ترور به این شهر.

438.  اقدامات ترکیه در مناطق مرزی ایران: اعزام نیروهای نظامی بیشتر به منطقه، احداث تأسیسات جدید در ارتفاعات ایشان‌‌‌‌گل، ایجاد ۷ پاسگاه سیار تابستانی در روزهای اخیر، افزایش پروازهای شناسایی.

439.  گزارش جعفر خلقانی از وضعیت دفاتر سپاه در امور عراق، لبنان و افغانستان: تداوم مشکلات موجب تضعیف روحیه افراد، عدم کارایی تشکیلات، ایجاد بدبینی در مسئولان و ازدست‌‌‌‌رفتن فرصت‌‌‌‌های طلایی می‌‌‌‌شود.

440.  شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌‌‌‌ ۵۵۲ حملات اخیر به کشتی‌‌‌‌های تجاری را محکوم کرد؛ نماینده دائمی ایران در سازمان ملل: این تصمیم شورای امنیت یک شکست تاریخی برای این شوراست؛ استقبال وزرای امور خارجه کویت و عربستان از تصویب قطعنامه.

441.  اسکورت یک فروند نفتکش عازم بحرین به‌‌‌‌وسیله ناوگان دریایی امریکا؛ تایلند ضمن ابراز نگرانی از اوضاع منطقه خلیج‌‌‌‌فارس، اعلام کرد درصورت بدترشدن اوضاع کارگران تایلندی را از عراق خارج و به کویت منتقل خواهد کرد.

442.  خطیب نماز جمعه تهران: راه‌‌‌‌حل مشکلات منطقه و ایجاد امنیت و صلح در خلیج‌‌‌‌فارس ازبین‌‌‌‌رفتن رژیم صدام حسین در عراق است؛ گزارش رادیو بی‌‌‌‌بی‌‌‌‌سی، روزنامه تایمز مالی و آسوشیتدپرس از سخنان هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران: صحبت‌‌‌‌های هاشمی رفسنجانی اولین علائمی است که ممکن است ایران پیشنهادهای صلح را بپذیرد.

443.  دولت ژاپن ضمن تهیه یک طرح صلح برای پایان‌‌‌‌دادن به جنگ ایران و عراق با اعزام مدیرکل اداره امور غرب آسیا و افریقای وزارت امور خارجه این کشور به تهران، می‌‌‌‌کوشد تا از تشدید جنگ و گسترش آن در خلیج‌‌‌‌فارس جلوگیری کند.

444.  توافق دولت کویت و امریکا درمورد فروش موشک‌‌‌‌های استینگر به کویت؛ مقایسه توان نظامی کشورهای شورای همکاری خلیج‌‌‌‌فارس با ایران در گزارش رادیو بی‌‌‌‌بی‌‌‌‌سی.

445.  بیانیه امریکا در آستانه تشکیل اجلاس سران گروه هفت: ایران با رد پیشنهادها و تلاش‌‌‌‌های صلح مسئول تداوم جنگ است؛ مصاحبه رئیس‌‌‌‌جمهور امریکا با خبرنگاران و متهم‌‌‌‌کردن ایران به حمله به کشتی‌‌‌‌های بی‌‌‌‌طرف؛ تحلیل خبرنگار اکونومیست و مجله اخبار امریکا و گزارشات جهان از اهداف امریکا در منطقه: نگرانی عمیق امریکا از اوضاع خلیج‌‌‌‌فارس، بازداشتن ایران از حمله به تأسیسات نفتی عربستان، و تقویت قدرت رژیم عربستان.