جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۱۲ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

69.  تشکیل قرارگاه مشترک لشکر١٦ زرهی ارتش و تیپ١٠ سید‌الشهدا‌(ع) سپاه و تهیه طرح عملیاتی سید‌الشهدا‌(ع) به‌منظور انهدام دشمن در منطقه فکه و ارسال آن برای فرمانده نیروی زمینی سپاه؛ ابلاغ دستورالعمل اجرایی ازطرف فرمانده نیروی زمینی به فرمانده تیپ١٠ سید‌الشهدا‌(ع).

70.  اجرای عملیات تیپ١٠ سید‌الشهدا‌(ع) سپاه با هدف بازپس‌گیری منطقه اشغالی فکه با پشتیبانی واحد توپخانه لشکر١٦ زرهی ارتش و تصرف مواضعی از دشمن در همان ساعات اولیه.

71.  اقدامات نیروهای خودی برای مقابله با تحرکات ارتش عراق در جبهه شمال‌غرب.

72.  فرمانده قرارگاه کربلا گزارش لشکرهای ۲۵ کربلا و ۸ نجف در منطقه فاو را به اطلاع فرمانده نیروی زمینی سپاه رساند و هشدار داد که لشکر۸ نجف همچنان در معرض تهدید نیروهای عراقی است.

73.  تکذیب پیشروی ایران در فاو و استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی علیه ایران در این منطقه ازجانب فرمانده سپاه هفتم عراق.

74.  ستاد مشترک ارتش درباره فعالیت‌های امروز نیروی هوایی و نیروی زمینی علیه مواضع نیروهای ارتش عراق دو اطلاعیه صادر کرد.

75.  درگیری نیروهای سپاه با عناصر ضدانقلاب در مناطق بوکان و مریوان.

76.  ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی از ملاقات عبدالرحمن قاسملو با جلال طالبانی در منطقه سلیمانیه عراق خبر داد؛ گزارش منابع نظامی از افزایش تردد و تجمع عناصر ضدانقلاب و جاش‌های عراقی در اطراف برخی شهرهای کردستان و احتمال حمله آنها به پایگاه‌ها.

77.  درگیری نیروهای حزب دمکرات کردستان عراق با ارتش این کشور در منطقه حیات و تصرف بخشی از ارتفاعات منطقه؛ درگیری پیشمرگان مسلمان کرد با جاش‌های عراقی در منطقه زور عراق.

78.  اعزام نیرو و ارسال کمک‌های مردمی به جبهه‌ها از استان‌های لرستان و همدان و شهرهای تربت‌جام، اراک، نیشابور و رشت.

79.  در ادامه تلاش‌ها و همکاری‌های دولت جمهوری اسلامی برای پشتیبانی از جبهه‌ها و تأمین نیازهای آن و کمک به بازسازی مناطق خوزستان و فاو، دو جلسه در اهواز و فاو با حضور تعدادی از وزیران و مسئولان دولتی برگزار شد.

80.  درپی حمله موشکی یک بالگرد ناشناس به یک نفتکش سعودی در روز گذشته، رسانه‌های غربی، ایران را متهم به این حمله کردند.

81.  پیام رئیس‌جمهور ایران به دومین مجمع عمومی دور ششم مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق.

82.  رئیس مجلس امروز در خطبه‌های نماز جمعه تهران درباره عدالت اجتماعی، ضرورت وجود مراکز آموزش غیردولتی، تجاوز امریکا به لیبی و ناتوانی سران عرب در تشکیل اجلاسی دراین‌باره و اینکه تنها راه نجات مردم ایران، عراق و منطقه حذف حزب بعث است، سخن گفت.

83.  گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی در منطقه غرب آسیا درباره روابط ایران و سوریه و اوضاع لبنان.

84.  ریگان در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای جنوب‌شرقی آسیا بار دیگر از حمله امریکا به لیبی دفاع کرد و آن را مشروع دانست؛ روزنامه پراوادا ارگان حزب کمونیست شوروی، امریکا را متهم کرد که می‌خواهد اجلاس سران هفت کشور صنعتی را به اجلاس ضدشوروی تبدیل کند.

85.  واشنگتن تایمز در مقاله‌ای ایران را متهم به پرورش تروریست کرد و تنها راه مقابله با توسعه تروریسم را تحریم نفتی ایران دانست.

86.  تحلیل رادیو بی‌بی‌سی از دلایل ناکامی اجلاس اخیر وزیران امور خارجه کشورهای عربی در مراکش.

87.  مقاله روزنامه لوموند به مناسبت اعلام تشکلات جدید رهبران نهضت آزادی به نام «جمعیت اتحاد برای دفاع از آزادی‌ها حاکمیت مردم ایران».

88.  درپی درگیری میان نیروهای ارتش سوریه با نیروهای حزب‌الله لبنان، شهر بعلبک در محاصره ارتش سوریه قرار گرفت.