جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۱۳ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

89.  نیروهای ایرانی در عملیات آزادسازی بخش اشغال‌شده منطقه فکه باوجود پیروزی‌های اولیه به‌دلیل برقرارنشدن الحاق میان گردان‌های خط‌شکن به همه اهداف دست نیافتند و فقط توانستند از پیشروی دشمن ممانعت کنند.

90.  فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) دستور طراحی و اجرای تک علیه مواضع نیروهای عراقی را به نیروی زمینی ارتش و سپاه ابلاغ کرد.

91.  هشدار منابع اطلاعاتی سپاه، ارتش و ژاندارمری درباره احتمال حمله عراق به مواضع ایران در مناطقی از جبهه شمالی و میانی.

92.  قطع ارتباط مخابراتی سپاه هفتم عراق در منطقه فاو براثر آتش دوربرد نیروهای ایران؛ ادعای عراق مبنی‌بر دفع عملیات نفوذی ایران؛ گزارش ستاد مشترک ارتش درباره طرح‌ریزی عراق برای بازپس‌گیری فاو.

93.  فرمانده نیروی زمینی سپاه در جلسه‌ای با چند تن از فرماندهان یگان‌های سپاه به بررسی و تحلیل وضعیت جنگ از آغاز تا کنون پرداخت.

94.  باتوجه‌به حمله امریکا به لیبی و تهدیدهای ضمنی اين كشور علیه ایران، مسئول ستاد پدافند کشور در نامه‌ای به رئیس شورای‌عالی دفاع خواهان توجه مسئولان به این تهدید و آمادگی برای مقابله با آن شد؛ پیشنهاد یک شرکت خارجی به ایران برای تعویض هواپیماهای اف۱۴ با هواپیماهای اف‌۴ و اف۵.

95.  دعوت یکی از عوامل حزب بعث عراق از سران حزب دمکرات، سازمان کومه‌له و گروهک منافقین و تشكيل جلسه با آنها برای همکاری‌های بیشتر.

96.  ارتش عراق اهالی مناطق کردنشین اطراف سد دوکان را مجبور به تخلیه روستاهایشان کرد؛ نماینده حزب دمکرات عراق از تصمیم ارتش عراق براي حمله به مواضع این حزب در منطقه زاخو خبر داد.

97.  دستور فرمانده کل سپاه به فرماندهان مناطق پنج‌گانه سپاه و نواحی تابعه درباره جذب پاسدار افتخاری به‌منظور تکمیل نیروی کادر يگان‌هاي رزمي.

98.  اعزام کاروان‌های رزمی تخصصی و ارسال کمک‌های مردمی به جبهه‌ها از استان‌های همدان، باختران، مرکزی و شهرهای تربت‌حیدریه، گناباد، قوچان، بابل، نیشابور، اراک، ساوه و خمین.

99.  نخست‌وزیر در گردهمايي سراسری مسئولان کمیته‌های تبلیغات جنگ بر اهمیت و تأثیرگذاری تبلیغات و لزوم بهره‌گیری از روش‌های نوین تبلیغاتی در جنگ تأکید کرد.

100. مصاحبه نخست‌وزیر با خبرنگاران ماهنامه عربیا و پاسخ به سؤالاتی درباره تأثیر کاهش بهای نفت در اقتصاد ایران، مفهوم صدور انقلاب، حدود فعالیت مخالفان و موضع ایران در جنگ.

101. نامه ستاد هماهنگی انجمن‌های اسلامی وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی به رئیس مجلس و اعلام آمادگی آنها برای حمایت از دولت در مبارزه علیه کاهش قیمت نفت.

102. گزارش یک منبع اطلاعاتی به فرمانده سپاه درباره گسترش همکاری‌های نظامی یوگسلاوی و عراق.

103. توقف مذاکرات سودان و ایران درباره آزادی اسیران سودانی جنگ به‌دلیل نپذیرفتن شرایط ایران.

104. توقف همکاری بانک صادرات و واردات هند با عراق به‌دلیل بدهی عراق به این بانک؛ سفر یک هیئت اقتصادی امریکایی به عراق برای توسعه همکاری‌ها.

105. مطبوعات امارات و کویت ایران را مسئول حمله دو روز پيش به نفتکش عربستان سعودی در خليج‌فارس دانستند.

106. معاونت اطلاعات ستاد مرکزی سپاه ترجمه پیام‌های سری پایگاه دریایی کویت به سران این کشور را به قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) ارسال کرد.

107. وزیر نفت عربستان سعودی پیش‌بینی کرد که بحران انرژی سخت‌تری نسبت به بحران دهه ۱۹۷۰ اتفاق خواهد افتاد؛ پیش‌بینی یک سازمان مالی در لندن درباره افت قیمت نفت؛ معاون نخست‌وزیر عراق پیش‌بینی کرد قیمت نفت افزایش خواهد یافت؛ انتقاد گابن از عربستان به‌دلیل افزایش تولید نفت.

108. گزارش تحلیلی بخش انگلیسی رادیو بی‌بی‌سی از جنگ ایران و عراق با اشاره به دستاوردهای ایران به‌ویژه در منطقه فاو؛ گزارش مجله تایم درباره ضعف روحیه در ارتش عراق؛ یک مقام وزارت امور خارجه امریکا: سیا عقیده دارد رژیم عراق در معرض اضمحلال قریب‌الوقوع قرار دارد.

109. مقاله نشریه میدل ایست تایمز (چاپ قبرس) درباره اوضاع داخلی عراق. این نشریه نظر برخی تحلیل‌گران مبنی‌بر اینکه برکناری صدام کلید خاتمه جنگ است را رد کرد.

110. تصمیم مجلس کویت درمورد تلاش برای خاتمه جنگ؛ سفیر کویت در مراکش مأموریت اصلی شورای همکاری خلیج‌فارس را مقابله با ایران دانست.