جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۱۶ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

168. جلسه فرمانده نيروي زميني سپاه، جانشین وي و جمعي از مسئولان قرارگاه نيروي زميني سپاه به‌منظور بررسي وضعیت خطوط پدافندی ایران درپی حملات جدید عراق و تشکیل گردان‌های قائم برای استقرار در خطوط دفاعی.

169. گزارش علی فضلی و علی عبداللهی از عملیات ۱۳/۲/۱۳۶۵ در منطقه فکه و علل ناکامی آن در جلسه امروز فرماندهان نیروی زمینی سپاه.

170. فرمانده نیروی زمینی سپاه در جلسه مشترک فرماندهان این نیرو با اعضای کمیته بررسی مشکلات جنگ مجلس گفت: امروز، ما در وضعیتی قرار گرفته‌ایم که برای انتخاب منطقه نبرد و حتي زمان آن اختیاری نداریم، يعني عراق تحميل‌كننده و تعيين‌كننده است. نمی‌شود ما به بخشی از این مملکت مأموریت ادامه زندگی بدهیم و به بخشی دیگر مأموریت ادامه جنگ، بنابراين همكاري عوامل جبهه و پشت‌جبهه ضروري است.

171. ادامه جلسه فرماندهان و مسئولان واحدهای ستادی و پشتیبانی قرارگاه نیروی زمینی سپاه با اعضای کمیته بررسی مشکلات جنگ مجلس، در این جلسه فرمانده قرارگاه کربلا، معاون فرمانده قرارگاه نوح، فرمانده قرارگاه نجف و مسئول اطلاعات قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) درمورد مشكلات و كمبودهاي موجود صحبت كردند.

172. درخواست توجه جدي به نيازهاي جنگي سپاه پاسداران ازطرف مسئول تداركات سپاه و تعدادي ديگر از مسئولان اين نهاد در ادامه جلسه مسئولان نيروي زميني سپاه با اعضاي كميته بررسي مشكلات جنگ مجلس شوراي اسلامي.

173. بمباران پایگاه نظامی رواندوز در شمال عراق به‌وسيله جنگنده‌های ایران؛ حمله عراق به یک نفتکش قبرسی در ۶۴ كيلومتري جزيره خارک؛ ۷ شهید و ۸ مجروح حمله هوایی عراق به پادگان و شهر مریوان؛ تجاوز به حریم هوایی شهرهای سردشت، سلماس و پادگان جلدیان.

174. حوادث امروز مناطق کردنشین: درگیری در منطقه هفت‌تاش، روستای زرین‌دژ و پایگاه دادکوش بین نیروهای خودی و عناصر ضدانقلاب؛ گزارش سپاه صائین‌دژ و سپاه کردستان از تردد عناصر حزب دمکرات در منطقه؛ اخاذی افراد کومه‌له از اهالی روستای گویزه‌كوره؛ کشف تعدادی سلاح و اسناد درون‌گروهی حزب دمکرات در روستای دورگه‌سنگ.

175. گزارش منابع اطلاعاتی ایران از همکاری‌های گروه‌هاي مسلح مخالف نظام با عراق.

176. حمله پیشمرگان حزب دمکرات کردستان عراق به مواضع ارتش بعث در منطقه سرسنگ و کاریفیا.

177. رئیس‌جمهور در دیدارهای جداگانه با مسئولان حفاظت‌واطلاعات سپاه و مسئولان سازمان‌ها و ارگان‌های مستقر در فرودگاه تهران با محکوم‌کردن قطعنامه سران هفت کشور صنعتی از سکوت سازمان ملل دربرابر حمله امریکا به لیبی انتقاد کرد.

178. فرمانده عالی جنگ در دیدار با مسئولان حفاظت‌واطلاعات سپاه، عملیات والفجر٨ را نمونه‌ای از قدرتمندی اطلاعاتی ایران و رسوایی دیگری برای دستگاه‌هاي اطلاعاتی دشمن دانست.

179. پیام فرمانده کل سپاه پاسداران به رزمندگان تیپ۱۸ الغدیر و تجلیل از خدمات و رشادت‌های آنان در نبردهاي جزاير مجنون و فاو.

180. سرپرست ستاد تبلیغات جنگ با تأکید بر ضرورت بیان حقایق جنگ خاطرنشان کرد: همان‌طورکه جنگ مردمی است تبلیغات آن نیز باید مردمی باشد.

181. بازدید تيم نظامي سازمان ملل متحد از مناطق مسکونی بمباران‌شده در باختران.

182. اعزام چهارمین کاروان راهیان کربلا و نخستین کاروان لبیک یا امام به جبهه‌ها؛ عزیمت گروهی از روحانیون خارجی مقیم ایران به جبهه‌ها؛ دستور رئیس ستاد مرکزی سپاه به نواحی و پایگاه‌های سپاه براي جذب داوطلبان عراقی و معرفی به قرارگاه رمضان؛ تجلیل نماینده امام در شورای‌عالی دفاع از استقبال عمومی مردم برای اعزام به جبهه‌ها.

183. اظهار نگرانی مجلس امارات و دبیرکل اتحادیه عرب از ادامه جنگ درپی اجرای عملیات ظفرمند والفجر۸ و شکست عراق در فاو؛ اعلام حمایت مجدد مصر از عراق در دیدار رئیس مجلس مصر با همتاي عراقي خود.

184. گزارش روزنامه توکیو شیمبون (چاپ ژاپن) درباره کمبود نیروی انسانی در عراق برای جنگ و اوضاع اقتصادی این کشور.

185. اعزام نیرو و خلبان از مصر و اردن به عراق؛ استفاده گسترده عراق از بندر عقبه اردن برای واردات کالاهاي ضروري؛ امضای قرارداد بین یک شرکت ایتالیایی و دولت عراق برای احداث خط لوله‌ای به‌منظور صدور نفت اين كشور.

186. وزیر نفت سوریه تغییر سیاست‌های بغداد در قبال دمشق را شرط اصلی بازگشایی خط لوله صادرات نفت عراق از سوریه دانست.

187. معاون وزیر امور خارجه امریکا ضعف عراق در جنگ با ایران را ناشی‌از ناتواني در بهره‌برداری از برتری هوایی‌ اين كشور دانست و حضور ایران در فاو را خطری برای کویت و عربستان عنوان کرد؛ لوس‌آنجلس تایمز ایجاد یک دولت متحد ایران در بغداد را کابوس امریکا خواند.

 

188. هفته‌نامه العمل الاسلامی از دیدار معاون رئیس‌جمهور امریکا و رئیس‌جمهور عراق در عربستان با حضور پادشاه این کشور خبر داد.

189. حمله رادیوي سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به مهدی بازرگان به‌دلیل همسویی مواضع وی با شرايط حاكمان ايران درباره پایان جنگ.