جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۱۷ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

190. حمله هوایی عراق به پالایشگاه تهران؛ نیروگاه برق پالایشگاه اول، اتاق کنترل پالایشگاه دوم، مخزن نگهداری مواد نفتی، یک مخزن گاز مایع و تلمبه‌خانه پالایشگاه آسیب دید؛ اطلاعیه ارتش عراق دراین‌باره؛ بازتاب این حمله در خبرگزاری رویتر.

191. حمله هوایی عراق به پل‌های راه‌آهن قزل‌اوزن و قافلانکوه و ایستگاه راه‌آهن میلادی؛ حمله هوایی عراق به پادگان عباس‌آباد در جبهه شمال‌غرب؛ بمباران مجدد شهر مریوان و پادگان شهید عبادت این شهر؛ تجاوز عراق به حریم هوایی روستاهای بستک‌آباد و خانیک، بخش گرماب بیجار و شهرهای سنندج، بانه، خرم‌آباد، بروجرد، پل‌دختر، کوهدشت، ارومیه و رزن؛ بمباران اطراف دریاچه دوکان کردستان عراق به‌وسیله جنگنده‌های ارتش عراق و نسبت‌دادن اين موضوع به نيروهاي ايران.

192. دستور فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبيا(ص) براي مقابله‌به‌مثل درپی حملات هوایی امروز عراق.

193. به‌دنبال بمباران‌های امروز، سخنگوی ستاد تبلیغات جنگ، عراق را تهدید به مقابله‌به‌مثل کرد؛ نماینده دائم عراق در سازمان ملل در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان بمباران مناطق مسکونی ایران را تکذیب کرد؛ سخنگوی نظامی عراق با تکذیب بمباران مناطق مسکونی ایران، اين كشور را متهم به بمباران مناطق مسکونی عراق کرد.

194. بازتاب حمله امروز عراق به پالایشگاه تهران در رسانه‌های خارجی.

195. حمله نیروهای قرارگاه نصرت به گروه ضدکمین عراق در هورالهویزه.

196. بررسی اوضاع و تحولات منطقه فاو، کمبود تجهیزات مهندسی و طرح جدید برای ادامه عملیات در منطقه فاو از محورهای عمده موردبحث در جلسه فرمانده كل سپاه پاسداران با علی شمخانی، رحيم صفوي، احمد غلامپور و غلامعلی رشید بود.

197. درخواست فرمانده كل سپاه پاسداران از جانشین فرمانده کل قوا برای انتقال ۱۰ فروند هواپیمای پی.سی.۷ از نیروی هوایی ارتش به نیروی هوایی سپاه.

198. هشدار واحد اطلاعات قرارگاه نجف۲ سپاه درباره حمله احتمالی عراق به میمک؛ تأکید فرمانده سپاه چهارم عراق بر ادامه راهبرد جدید عراق تا خروج نیروهای ایران از فاو.

199. فراخوان افراد ۳۷ تا ۵۲ ساله برای خدمت در ارتش عراق؛ وعده مسکن، اتومبیل و وجه نقد به عشایر مرزنشین برای همکاری با ارتش عراق؛ دستور عفو عمومی زندانیان سیاسی و مشمولان و سربازان فراری به مناسبت تولد صدام؛ دستور سپاه هفتم ارتش عراق به واحدهای مستقر در منطقه برای ممانعت از سفر خانواده‌هایشان به بصره برای ملاقات با آنان.

200. آسیب‌دیدن نفتکش سعودی النصر العربي در خلیج‌فارس به‌دلیل حمله ۲ بالگرد ناشناس؛ مطبوعات کویت ایران را عامل این حمله دانستند؛ احضار کاردار ایران در لندن به وزارت امور خارجه انگلیس به‌دلیل کشته‌شدن کاپیتان انگلیسی نفتکش السفینه، کاردار ایران دخالت ایران در این حمله را رد کرد.

201. گزارش واحد اطلاعات ژاندارمری درباره همکاری گروه‌های ضدانقلاب با رژیم عراق و تلاش برای حمله به پایگاه‌های نيروهاي ايراني؛ خبر اداره اطلاعات پیرانشهر به سپاه این شهر درباره احتمال حمله عناصری از حزب دمکرات به پایگاه نيروهاي خودی در کاسوره؛ فرمانده گردان نوهد از توزیع پول بین روستائیان منطقه شمال‌غرب به‌وسيله عناصر سلطنت‌طلب خبر داد.

202. پاک‌سازی ۴ روستا در محورهای مریوان، بیان‌دره، سرشیو؛ درگیری نیروهای خودی با افراد ضدانقلاب در روستاهای شرکه و شیرین؛ کمین عناصر دمکرات در جاده چوپلو به تکاب و درگیری با نیروهای تأمین؛ درگیری نیروهای سپاه با افراد گروه حرکت اسلامی در پاوه.

203. به‌دلیل تردید در مواضع و فعالیت‌های دو گروه بارزانی‌ها و طالبانی‌ها، قرارگاه رمضان همکاری با این دو گروه را به حالت تعليق درآورد.

204. اعزام نيروهاي داوطلب به جبهه‌هاي جنگ؛ نخست‌وزير در پايان جلسه دولت اعلام كرد كه اين اعزام‌ها مايه انفعال دشمن است.

205. فرمانده عالی جنگ در مراسم صبحگاه مشترک روحانیون، خواهران مربی و رزمندگان بسیج از حضور آنان و خدمات بسیج مستضعفين سپاسگزاری کرد.

206. وزیر نفت عراق با تأکید بر اینکه عراق از موضع خود در سهمیه‌بندی اوپک کوتاه نخواهد آمد، اذعان کرد که کویت و عربستان روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت به عراق وام می‌دهند؛ وي همچنين بر ادامه حملات عراق به تأسيسات نفتي ايران تأكيد كرد.

207. توضيحات حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجاني درباره اعلام آمادگي فرانسه، انگلیس و امريكا به ایران برای فروش سلاح؛ پیشنهاد سوریه برای بازپرداخت بدهی‌اش با کالا.

208. ضميمه گزارش۱۹۵: گزارش لشکر۲۸ پیاده کردستان درباره وضعیت گروه‌های ضدانقلاب در منطقه کردستان و چگونگي همکاری آنان با ارتش عراق.