جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۱۸ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

209. افزایش تحرکات ارتش عراق در منطقه فکه و احتمال حمله مجدد به منطقه؛ دستور تقویت خط پدافند لشکر١٦ زرهی ارتش ایران به نیروی زمینی سپاه ازطرف فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)؛ گلوله‌باران مواضع ارتش عراق در مناطق الشکاک، بجلیه، فکه، شرهانی و قلعه‌صالح؛ دستور آماده‌باش به نیروهای عراقی در شرق العماره.

210. با واکنش به‌موقع نیروهای لشکر۲۵ کربلا تلاش نیروهای عراقی برای حمله به کمین‌های نیروهای خودی در دو محور ابولیله و شط‌علي ناکام ماند.

211. دستورالعمل قرارگاه عملیاتی نجف۲ سپاه برای فعال‌کردن خطوط دفاعی و تحکیم آنها برای مقابله با راهبرد دفاع متحرک عراق.

212. ابلاغ دستورالعمل فرمانده قرارگاه کربلای سپاه به لشکرهای ٥ نصر، ٤١ ثارالله(ع)، ٧ ولی‌عصر(عج) و تیپ‌های ٢١ امام رضا(ع) و ٤٤ قمربنی‌هاشم(ع) برای اجرای عملیات در منطقه فاو.

213. نامه فرمانده قرارگاه نوح به فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبيا(ص) و نامناسب‌خواندن طرح اجرای عملیات در اسکله‌های العمیه و البکر و پیشنهاد اجرای عملیات در محور فاو - ام‌القصر و بستن خور عبدالله.

214. جلسه امروز قرارگاه مرکزی سپاه پاسداران در پایگاه گلف اهواز درباره اوضاع جزیره جنوبی مجنون و گزارش فرمانده قرارگاه نصرت درباره تحرکات دشمن و مقابله با آن.

215. جانشین فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبيا(ص) به نیروی زمینی ارتش دستور داد تأسیسات اقتصادی بانمیل خانقین و الحارثه و نیز پایگاه هوایی‌الشعیبه عراق را به‌تلافی بمباران پالایشگاه تهران گلوله‌باران کنند.

216. گزارش واحد اطلاعات سپاه شمال‌غرب درباره مأموریت جدید سازمان مجاهدین خلق (منافقین) ازطرف عراق مبنی‌بر انهدام سکوهای موشکی در استان‌های باختران و ایلام؛ حضور عناصری از منافقین در روستای ساوان؛ گزارش منابع اطلاعاتی ایران از تأثیر گلوله‌باران مقرهای نظامی سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در خاک عراق در منطقه مقابل پاوه؛ تردد منافقین در منطقه حلبچه؛ حمله عناصری از سازمان کومه‌له به پایگاه مقاومت روستای کانی‌؛ گزارش اطلاعات ژاندارمری درباره تصمیم ۲۰۰ نفر از عناصر حزب دمکرات برای عملیات علیه نیروهای ایران در منطقه سوته.

217. حملات هوایی عراق به تأسیسات نفتی مارون٢، واحد بهره‌برداری شماره یک شرکت نفت در اهواز و یک نفتکش ٦٠ هزار تنی در نزدیکی بندر بوشهر؛ ارتش عراق در اطلاعیه نظامی خود مدعی انجام ٨٥ مأموریت رزمی به‌وسیله هواپیماهایش شد.

218. فرمانده نیروی هوایی عراق ایران را تهدید کرد كه اگر صلح را نپذیرد حملات هوايي به مناطق غيرنظامي را ادامه خواهد داد؛ تحلیل رسانه‌های غربی درباره حملات اخیر عراق.

219. بازدید فرمانده عملیاتی عراق در شرق بصره از منطقه تنومه؛ افزایش فعالیت‌های مهندسی عراق در منطقه عملیاتی والفجر ۸ برای مقابله با عملیات احتمالی رزمندگان ایران.

220. حمله ارتش بعث عراق همراه نيروهاي جیش‌الشعبی به چند روستای تحت‌نظر حزب دمکرات کردستان عراق با هدف انهدام و به‌آتش‌کشیدن آنها، مقاومت پیشمرگان کرد و دفع حمله؛ درگیری پیشمرگان کرد حزب سوسیالیست عراق تحت‌سرپرستی ستاد جنگ‌‌های نامنظم مریوان با نیروهای بعثی عراق در روستاهای قلوزه و کانی‌بردینه، ٨ تن از افراد دشمن کشته و ٢٥ تن اسیر شدند؛ حمله مجاهدین مسلمان عراقی به پایگاه هوایی الشعیبه عراق و انهدام یک انبار مهمات و چند هواپیما.

221. اعزام نیروهای داوطلب مردمی از شهرهای همدان، پاوه، الشتر، ساوجبلاغ، شهریار، طالقان و کرج و استان‌های کرمان و مازندران؛ اعزام ۶۰۰ روحانی حوزه علمیه قم به جبهه‌ها در ماه رمضان براي فعاليت‌هاي تبليغي؛ کمک عشایر غرب کشور به جبهه‌ها.

222. رئیس‌جمهور در ديدار با نیروهای بسیج عشایری اعلام كرد كه تهدید عراق درباره جنگ شهرها را بي‌پاسخ نخواهيم گذاشت.

223. رئیس کمیته اسلامي صلح از ایران و عراق خواست در ماه رمضان آتش‌بس اعلام کنند.

224. گزارش کریستین ساینس مانیتور درباره حمله هوایی عراق به پالایشگاه تهران، استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی، احتمال پایان جنگ با برکناری صدام و توان اقتصادی ایران در ادامه جنگ.

225. وزیر امور خارجه امریکا با اعلام حمایت از حمله به لیبی گفت: این اقدام می‌تواند علیه دیگران نیز انجام شود؛ معاون هیئت نمایندگی امریکا در سازمان ملل حمله به لیبی را عامل آگاه‌ترشدن متحدان کشورش درباره تروریسم لیبی دانست؛ اعلام حمایت سفیر عراق در امریکا از حمله به لیبی؛ نخست‌وزیر رژيم صهيونيستي با اعلام حمایت از حمله امریکا به لیبی درمورد اقدام مشابه به ایران و سوریه هشدار داد.

226. مشاور امنیتی ریگان در مقاله‌ای در روزنامه واشنگتن پست برخلاف مخالفت نمايندگان مجلس سنا با فروش سلاح به عربستان، این اقدام را ضروری و درجهت منافع امریکا در منطقه دانست.

227. انتقاد شدید خبرگزاری دولتی شوروی (تاس) از مواضع ایران در قبال افغانستان و کمک به مجاهدین افغان.