جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۱۹ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

228. هجوم ارتش عراق به مواضع نیروهای خودی در منطقه پیچ‌انگیزه و اشغال مواضع لشکر۱۶ زرهی، حضور نیروهای کمکی سپاه و متوقف‌کردن دشمن و بازپس‌گیری بخشی از منطقه اشغالی.

229. اطلاعیه نظامی شماره ۲۲۱۹ ارتش عراق درباره حمله امروز به منطقه پیچ‌انگیزه.

230. حضور فرماندهان نیروی زمینی ارتش در قرارگاه مرکزی سپاه در اهواز درپی هجوم ارتش عراق به منطقه پیچ‌انگیزه و استمداد آنها از سپاه برای مقابله با هجوم دشمن، برگزاری جلسه با حضور برخي از فرماندهان ارتش و سپاه و تأکید محسن رضایی بر لزوم همکاری بين آنها برای مقابله با پیشروی ارتش عراق.

231. دستور فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبيا(ص) به فرماندهی نیروی زمینی سپاه درباره تقویت یگان‌های ارتش با یگان‌های سپاه براي دفع کامل حملات امروز ارتش عراق و انتقال این نیروها به منطقه.

232. دستور فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبيا(ص) به فرمانده نیروی زمینی سپاه مبنی‌بر مشخص‌کردن مسئولیت ثابت خط پدافندی یگان‌های تازه تشكيل‌شده قائم و نیز تقویت یگان‌های ارتش.

233. دفع حملات عراق به دو نقطه از جزیره جنوبی و الكساره؛ ادعای عراق درمورد درهم‌کوبیدن قوای ایران در این حمله؛ گزارش قرارگاه نصرت از شناورشدن دو پاسگاه تیپ بیت‌المقدس در وسط آبراه هور به‌دلیل باد شدید و گلوله‌باران این دو پاسگاه ازطرف عراق؛ گلوله‌باران مواضع عراق در منطقه فاو به‌دست نیروهای خودی.

234. گزارش واحد اطلاعات قرارگاه نجف۲ از جابه‌جایی‌ها و تحرکات ارتش عراق در مناطق سان‌واپا، مهران و صالح‌آباد؛ گلوله‌باران جبهه میانی به‌دست قوای عراق؛ تلاش نیروهای عراقی برای نفوذ به منطقه شورشیرین قدیم با هوشیاری نیروهای خودی ناکام ماند.

235. حملات هوایی عراق به چند نقطه از مناطق عملیاتی ایلام؛ اطلاعیه نظامی شماره ۲۲۲۰ ارتش عراق و ادعای انجام ۸۵ مأموریت هوایی موفقیت‌آمیز؛ حمله مجدد عراق به نفتکش هارمون۱ در نزدیکی جزیره سیری.

236. دو درگیری در منطقه مریوان و حمله به یک خودروي ارتشی ازجمله اقدامات امروز گروه‌های محارب در منطقه کردستان و آذربايجان‌غربي بود.

237. فرمانده نیروی هوایی ارتش در بازدید از جزیره خارک حملات هوايي اخير عراق را بر روحیه و اراده رزمندگان و نیز سرنوشت نهایی جنگ بی‌اثر خواند.

238. اعزام نیرو و ارسال کمک‌های مردمی به جبهه‌ها از وزارت صنایع، دانشکده تربیت‌مربی سپاه قم، بسیج عشایری استان فارس، شهرهای یزد، آباده، صغاد، بهمن، ایزدخواست، سورمق و روستاهای آبادان.

239. نامه نماینده دائمی ایران در سازمان ملل متحد به دبیرکل این سازمان درباره حملات هوایی اخیر عراق به شهرهای ایران.

240. برگزاری نماز جمعه امروز تهران به امامت حجت‌الاسلام امامی کاشانی و هشدار وی به حکام عرب درباره حمایت از رژیم عراق: حمایت شما بیشتر منطقه را ناامن می‌کند؛ سفر معاون سیاسی وزیر امور خارجه به مجارستان و دیدار وی با وزیر امور خارجه این کشور.

241. گزارش یک خبرنگار آلمانی که به‌تازگی از جبهه‌های عراق بازديد کرده درباره وضعیت جنگ در منطقه فاو و بررسی آثار کاهش قیمت نفت بر جنگ.

242. بازدید رئیس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق از اردوگاه اسرای عراقی در منجیل.

243. پیام رهبر سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به اعضای این سازمان و دعوت آنان به ادامه جاسوسی برای عراق، وی این حرکت را عملی انقلابی دانست.

244. انفجار بمب در اتوبوس شرکت واحد در مقابل پارک دانشجو و شهادت راننده و کمک‌راننده آن.

245. اعتراض وزارت امور خارجه افغانستان به کاردار سفارت ایران در کابل درباره نشست رهبران گروه‌های مبارز افغانی در تهران؛ ادعای این وزارتخانه درباره تجاوز به خاک این کشور ازطرف نیروهای سپاه.

246. ضميمه اول گزارش٢٢١: گزارش فرمانده تیپ١٠ سیدالشهدا(ع) از مقابله این تیپ با هجوم دشمن.

247. ضميمه دوم گزارش۲۲۱: وضعيت بخشي از نيروهاي عراقي حمله‌كننده به منطقه پيچ‌انگيزه از زبان اسيران عراقي.