جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۲۰ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

248. جلسه فرماندهان ارشد سپاه درمورد بررسی طرح عملیات بزرگ آتی.

249. حمله مجدد ارتش عراق به منطقه پیچ‌انگیزه، این حمله با مقاومت نیروهای خودی مواجه شد و به نتیجه نرسید؛ فرماندهی نیروی زمینی سپاه به یگان‌های تحت‌امر مأموریت بازپس‌گیری منطقه اشغالی را ابلاغ کرد؛ بمباران عقبه تیپ۲۴ مکانیزه عراق به‌همت نیروی هوایی ایران و سقوط یک بالگرد هوانیروز در حین عملیات براثر آتش سلاح‌های ضدهوایی عراق؛ اطلاعیه ۲۴۶۶ ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی؛ ادعای خبرگزاری عراق مبنی‌بر انهدام نیروهای ایران در حمله اخیر.

250. گزارش واحد اطلاعات قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) سپاه درباره تحرکات و اقدامات عراق در جبهه میانی؛ گزارش واحد اطلاعاتی محور فتح از فعالیت‌های دشمن در منطقه عمومی مهران؛ خبرهایی از اطلاعات ژاندارمری درباره احتمال حمله عراق به منطقه حاج‌عمران؛ خبر نماینده حزب دمکرات کردستان عراق به فرمانده گردان۱ تیپ۳ نوهد از افزایش تحرکات عراق در منطقه سیدکان و احتمال حمله به حاج‌عمران؛ گزارش واحد اطلاعات قرارگاه رمضان از تحرکات عراق در منطقه بانی‌بنوک و چاله‌سبز، فعالیت مهندسی در زیر ارتفاعات گامو؛ احتمال حمله عراق به منطقه بارزان و نیز احتمال حمله به برخی از جبهه‌های جنوب.

251. فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در نامه‌ای به جانشین فرمانده و سرپرست نیروی زمینی ارتش و فرمانده نیروی زمینی سپاه ضمن بیان اهداف عراق از حملات اخیر و نیز اولویت‌بندی خطوط پدافندی توصیه‌ها و دستوراتی برای مقابله با حملات احتمالی ارتش عراق و نیز حفظ توان آفندی قوای خودی بیان کرد.

252. دستور فرماندهی قرارگاه خاتم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الانبیا(ص) به فرماندهی نیروی زمینی سپاه درمورد تشکیل هرچه سریع‌تر گردان‌های قائم و استقرار آنها در خطوط پدافندی موردتهدید و بیان رهنمودهایی بدین‌منظور.

253. نماینده حزب دمکرات کردستان عراق در گزارشی به فرمانده گردان۱ تیپ۳ نوهد از اشغال مناطقی در شمال استان اربیل به‌دست ارتش بعث و نیز قصد این ارتش برای حمله گسترده‌تر به منطقه حیات خبر داد.

254. اعزام نیروهای رزمی و تخصصی داوطلب و کاروان‌هایی از هدایا و کمک‌های مردمی از شهرهای گرگان، گنبدکاووس، مینودشت، اهواز، اصفهان، بهبهان، شوشتر، دزفول، مسجدسلیمان، ماهشهر، ایذه، شادگان، آغاجاری، سوسنگرد، رامهرمز، هفتگل، اندیمشک و باختران و استان‌های بوشهر و هرمزگان به جبهه‌ها؛ اهدای خون ۳۰۰ تن از کارکنان وزارت امور خارجه برای رزمندگان مجروح.

255. طه یاسین رمضان از مسلح‌کردن کردهای عراق برای حمله به فاو خبر داد؛ اظهارات یک پناهنده عراقی درباره وحشت افسران و سربازان عراقی از اعزام به فاو.

256. نخست‌وزیر خواستار نقش بیشتر بنیاد مستضعفان در پشتیبانی جنگ شد؛ وی همچنین در دیدار با تیم‌های امدادی دستگاه‌های دولتی از خدمات آنان تقدیر کرد.

257. دیدار وزیر نفت لیبی در سفر به ایران با رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر، تأکید مقامات ایران بر امنیت خلیج‌فارس برای همه کشورها.

258. گزارش رادیو کلن درباره روابط اقتصادی و بازرگانی آلمان‌غربی و ایران.

259. مصاحبه رئیس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق با روزنامه جمهوری اسلامی درباره عملیات‌های مجاهدین عراقی در جبهه‌ها و نقش این مجلس در آینده عراق.

260. تحلیل‌های روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال و روزنامه ایتالیایی ایل مساجرو درباره آغاز مجدد جنگ شهرها ازجانب عراق.

261. ورود ۶ کامیون بزرگ نظامی حامل سلاح از اردن به عراق؛ خبر اطلاعات ژاندارمری درباره واگذاری حفاظت از حوزه نفتی کرکوک به نیروهای اردنی؛ استفاده عراق از افسران اردنی و سودانی برای آموزش‌های تخصصی.

262. رهبر سازمان آزادی‌بخش فلسطین، رئیس‌جمهور کنگو و مفتی اعظم سوریه خواستار توقف جنگ ایران و عراق شدند؛ نخست‌وزیر هند پایان فوری جنگ ایران و عراق را مشکل توصیف کرد.

263. تحلیل هفته‌نامه عربیا از آثار عملیات والفجر۸ در دیدگاه ایرانیان درباره ادامه جنگ.

264. درپی حمله به یک کشتی تجاری در نزدیکی عربستان سعودی، اتحادیه ناوگان تجاری بریتانیا از سازمان ملل درخواست اقدامات پیشگیرانه کرد.

265. تحلیل روزنامه السفیر درباره وضعیت گروگان‌های فرانسوی و امریکایی در لبنان.

266. بی‌میلی تونسی‌ها برای کار در عراق باوجود تشویق دولت تونس.

267. ضمیمه گزارش۲۴۲: تحولات جبهه‌ها و بررسی اقدامات، توان و مقاصد دشمن در مناطق مختلف.