جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

290. جلسه جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه با فرماندهان یگان‌های سپاه و ارتش در منطقه فکه و بررسی دلایل عقب‌نشینی نیروهای خودی و نیز وضعیت منطقه پس از درگیری‌های اخیر.

291. تهیه و ابلاغ دستور عملیاتی برای آزادسازی مناطق اشغالی در پیچ‌انگیزه به قرارگاه‌های کربلای ۱ و ۲ ازطرف فرمانده نیروی زمینی سپاه.

292. جلسه جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه با خلبانان هوانیروز و توجیه آنان به منطقه عملیاتی فکه و پیچ‌انگیزه.

293. جلسه امروز قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) با حضور فرماندهان ارشد ارتش و سپاه پاسداران و بررسی حملات اخیر عراق به خطوط پدافندی در مناطق فکه و پیچ‌انگیزه و اهداف عراق از این حملات.

294. ادامه جلسه امروز قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)، در این جلسه علاوه‌بر بررسی آثار عملیات والفجر۸ بر ارتش عراق، وضعیت کنونی منطقه فاو، اهداف عراق از حملات اخیر و مناطق موردتهدید و آسیب‌پذیر و اولویت‌های پدافندی بررسی شد.

295. تشکیل بخش سوم جلسه امروز در قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) با هدف بررسی نحوه همکاری سپاه و ارتش برای مقابله با وضعیت کنونی و همچنین چگونگی رفع کمبود مهمات واحدهایی از سپاه که برای کمک به واحدهای ارتش به مناطق پدافندی اعزام شده‌اند ازجمله موضوع توپخانه.

296. در جلسه فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران و تعدادی از فرماندهان و مسئولان این نیرو با فرمانده کل سپاه و وزیر سپاه، کمبودها و مشکلات ازجمله درزمینه نیروی انسانی مطرح شد.

297. ناکام‌ماندن حمله عراق به مناطق بجلیه و شرهانی با اجرای مؤثر آتش توپخانه خودی؛ حمله نیروهای تیپ۱۰ سیدالشهدا(ع) به نیروهای متجاوز در غرب شیار بجلیه و درهم‌کوبیدن آنان؛ ادعای عراق مبنی‌بر دفع دو حمله متوالی نیروهای ایران.

298. اجرای آتش مؤثر روی مواضع ارتش عراق در مناطق ایلام، باختران، فاو و ام‌القصر؛ خبر واحد اطلاعات ژاندارمری از تصمیم عراق برای تقویت منطقه فاو با به‌کارگیری عشایر سلیمانیه.

299. فرمانده قرارگاه رمضان از تصرف ارتفاعات گردشوان که نیروهای ارتش در آن مستقر هستند، به‌دست ارتش عراق خبر داد و به فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) درباره خطر سقوط ارتفاعات برزین، کرگزین و کلاشین هشدار داد؛ گزارش قرارگاه نجف۲ از تحرکات عراق در مهران.

300. حمله هوایی عراق به جزیره خارک؛ بیانیه نظامی عراق و ادعای حمله به یک هدف دریایی بزرگ در نزدیکی سواحل ایران علاوه‌بر حمله به خارک و تکذیب خبر روز گذشته ایران مبنی‌بر حمله به یک جنگنده عراقی؛ نامه فرماندهی اطلاعات ستاد مشترک ارتش به دبیرخانه شورای‌عالی دفاع و هشدار درباره تکرار حملات هوایی مشابه حمله به پالایشگاه تهران در آینده.

301. گزارش روزنامه اطلاعات به نقل از یک افسر عراقی پناهنده، مبنی‌بر انفجار انبار گلوله‌های شیمیایی ارتش عراق، در فروردین‌ماه سال جاری، در شرق دریاچه نمک در فاو و کشته یا زخمی‌شدن تعداد زیادی از نیروهای ارتش عراق.

302. مصاحبه فرمانده نیروی دریایی ارتش با روزنامه اطلاعات و هشدار به ناوگان‌های امریکا و فرانسه در خلیج‌فارس نسبت به کارشکنی در اجرای مأموریت‌های دریایی ناوگان ایران در خلیج‌فارس؛ واکنش فرانسه و امریکا به این اظهارات؛ خبر ستاد مشترک ارتش درباره بازرسی یک کشتی تجاری در خلیج‌فارس.

303. قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع)، استاندار کردستان، سپاه اشنویه و سپاه ناحیه کردستان در گزارش‌های جداگانه نتایج درگیری‌های اخیر نیروهای خودی با عناصر ضدانقلاب در مناطق کردنشین را اعلام کردند؛ تأسیس دو مقر به‌دست سازمان مجاهدین خلق (منافقین) و گروه خبات در منطقه کنه‌ماسی؛ عراق دو فرستنده رادیویی به دو گروه مذکور داد؛ خبر ژاندارمری به وزارت اطلاعات درمورد مأموریت جدید عراق به حزب دمکرات.

304. عملیات‌های انقلابیون مسلمان کرد عراقی علیه نیروهای بعثی در مناطق العماریه، اربیل، سقلاوه، عربت، کرکوک و موصل و واردکردن تلفات و خسارات به ارتش بعث.

305. گزارش محرمانه خبرگزاری جمهوری اسلامی از تبعات حمله هوایی عراق به پالایشگاه تهران و خسارت‌های واردشده و اظهارات وزیر نفت دراین‌باره.

306. رادیو بغداد اعلام کرد دلیل حملات هوایی اخیر عراق به ایران بازداشتن ایران از ادامه جنگ است، این رادیو مدعی شد حملات هوایی عراق فقط علیه هدف‌های نظامی و نفتکش‌های حامل نفت ایران است؛ گزارش استاندار کردستان درباره نتایج حملات هوایی عراق به شهرهای مریوان، بانه و سقز در هفته اخیر؛ گزارش ژاندارمری به وزارت اطلاعات درباره پخش شایعه بمباران دو استان کردستان و آذربایجان‌غربی ازجانب عراق.

307. نامه نماینده ایران در سازمان ملل به دبیرکل این سازمان درباره حملات هوایی عراق به مناطق مسکونی ایران.

308. حضور رئیس‌جمهور در مراسم صبحگاه پرسنل ستاد مشترک ارتش و تشریح تحول به‌وجودآمده در ارتش، پس از انقلاب.

309. دیدار وزیر امور خارجه سوریه با رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه ایران در سفر به تهران؛ رئیس مجلس در خاطرات خود هدف این سفر و سفر وزیر نفت لیبی را آوردن پیام عربستان عنوان کرد.

310. تصویب شرح وظایف کمیسیون اجرایی ستاد عالی پشتیبانی جنگ در جلسه امروز این ستاد و انتصاب حسن روحانی به‌عنوان ریاست این کمیسیون.

311. بولتن خبری وزارت امور خارجه در گزارشی با اشاره به نامه رئیس کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ به وزیر امور خارجه ایران از دیدار اخیر قائم‌مقام این کمیته با ولایتی در اجلاس اخیر کشورهای غیرمتعهد و پیگیری درباره چگونگی تجدید روابط ایران و کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ خبر داد.

312. اعزام کاروان‌های نیروهای داوطلب و ارسال کمک‌های مردمی به جبهه‌ها از شهرهای سروستان، نیشابور، ارومیه، بیرجند، سبزوار، بجنورد، فردوس، جهرم، خمینی‌شهر، زابل، شهریار، تفرش، مهاباد، نقده، پارس‌آباد مغان، تهران، شهرستان بویراحمد و استان‌های یزد، اصفهان، سیستان‌وبلوچستان و کردستان؛ تشکیل ستاد تبلیغات و کمک‌رسانی به جبهه‌ها در شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران؛ اعلام آمادگی دانش‌آموزان دختر دبیرستان‌های فنی‌وحرفه‌ای تهران برای کمک به جبهه‌ها و تشکیل کلاس‌های آموزش کمک‌های اولیه.

313. اظهارات رئیس اداره وظیفه عمومی درباره تصویب قانون جدید خدمت سربازی و نحوه اجرای آیین‌نامه آن و اعلام چگونگی برخورد با مشمولان غایب.

314. وزیر امور خارجه عراق بار دیگر خواستار تشکیل اجلاس سران عرب برای بررسی جنگ عراق و ایران و آنچه باج‌خواهی سوریه و لیبی دانست، شد.

315. بازگشت هیئت اقتصادی عراق از ترکیه بدون دستیابی به نتیجه مطلوب.

316. بررسی آثار منفی کاهش بهای نفت در رادیو امریکا، ازجمله تأثیر آن بر جنگ ایران و عراق.

317. ادعای روزنامه دیلی تلگراف درباره دخالت مأموران شرکت ملی نفت ایران در لندن در خرید سلاح برای ایران و انتقاد از بی‌توجهی دولت انگلیس به این امر.

318. خبر رسانه‌های کویتی از جمع‌آوری دومیلیون دلار کمک نقدی به عراق در کویت.

319. گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از ارزیابی رسانه‌های انگلیس و فرانسه درباره تهدیدات امریکا علیه ایران و سوریه.

320. ضمیمه گزارش۳۰۷: ادعای یک نشریه امریکایی درباره معاملات مخفیانه سلاح توسط ایران.