جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۲۳ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

321. پیگیری فرماندهی نیروی زمینی سپاه درمورد عملیات منطقه پیچ‌انگیزه، برگزاری جلسات با فرماندهان یگان‌های مأمور به عملیات در این منطقه و بحث و تبادل‌نظر درباره جزئیات عملیات؛ ابلاغ دستورات کتبی و شفاهی به یگان‌ها برای اجرای عملیات و اعلام ساعت آغاز عملیات.

322. اجرای عملیات بازپس‌گیری مواضع اشغال‌شده لشکر۱۶ زرهی ارتش در منطقه پیچ‌انگیزه به‌همت نیروهای سپاه و موفقیت نسبی در آغاز عملیات.

323. تک عراق به‌سمت پایگاه شریف در شمال هورالهویزه و مقابله نیروهای خودی و دفع حمله دشمن، اجرای آتش شدید توپخانه عراق در محور جاده خندق.

324. گزارش قرارگاه رمضان از قصد دشمن برای حمله به منطقه حاج‌عمران؛ خبر قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) از دو مورد گلوله‌باران منطقه پیرانشهر ازسوی عراق؛ قرارگاه نجف۲ از تحرکات عراق در محور سومار خبر داد.

325. بررسی مشکلات و کمبودهای نیروهای مهندسی جهاد سازندگی و سپاه در منطقه فاو در جلسه‌ای با حضور فرمانده نیروی زمینی سپاه و فرمانده قرارگاه مهندسی خاتم‌الانبیا(ص).

326. فرمانده نیروی زمینی سپاه در دو نامه جداگانه دستور شناسایی مکانی مناسب برای احداث پایگاه موشکی در جنوب را به فرماندهی تیپ هفتم الحدید و ارتقای تیپ۳۳ المهدی(عج) به لشکر را ابلاغ کرد.

327. جلسه مشاور فرمانده کل سپاه با فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران و ابراز نگرانی از کمبود نیروی انسانی در جنگ و پیشنهاد تغییر کاربری برخی صنایع غیرنظامی به صنایع نظامی.

328. اطلاعیه نظامی ۲۲۲۴ عراق و ادعای سرنگونی یک جنگنده ایران؛ وجود چند بمب عمل‌نکرده در روستایی از توابع گناوه؛ تأییدنشدن ادعای روز گذشته عراق مبنی‌بر انهدام یک هدف دریایی ایران ازطرف منابع کشتیرانی بین‌المللی؛ ابراز نگرانی کاخ سفید از حمله به کشتی‌های بی‌طرف در خلیج‌فارس.

329. گزارش واحد اطلاعات قرارگاه رمضان درباره نتیجه مین‌گذاری در جاده دیانا - سیدکان و دیانا - حاج‌عمران و خسارات واردشده به دشمن.

330. عملیات مبارزان مسلمان کرد عراقی در منطقه دهوک و غرب منطقه شیروان. در این عملیات‌ها به هفت اردوگاه ارتش بعث خسارات و تلفاتی وارد و یک ارتفاع راهبردی تصرف شد؛ مقاله نشریه العمل ‌الاسلامی درباره لزوم ادامه حملات مبارزان عراق به رژیم حاکم بر بغداد؛ هشدار قرارگاه رمضان درمورد احتمال حمله ارتش بعث به منطقه بارزان.

331. گزارش منابع اطلاعاتی استان کردستان از تحرکات حزب دمکرات و سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در مناطق اشنویه و بانه؛ تسلیم‌شدن ۲ نفر در سقز و سنندج.

332. اقدام ناموفق سازمان مجاهدین خلق (منافقین) به جاسوسی از دفتر مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق؛ اطلاعیه این سازمان درباره ورود ۲۰۰ نیروی آموزش‌دیده در کردستان عراق به ایران.

333. اعزام نیروهای داوطلب رزمی و تخصصی از مشهد، جهرم، سروستان، آران و بیدگل، تنکابن، قم، شیروان، خیاران، بویراحمد، کاشان و استان‌های همدان و گیلان.

334. نخست‌وزیر در دیدار با جمعی از نیروهای گردان تخریب لشکر امام علی(ع) ایثارگری، روحیه و معنویت رزمندگان را ضامن حفظ انقلاب از توطئه‌ها دانست و توطئه کاهش قیمت نفت را بی‌اثر خواند؛ پیام نخست‌وزیر خطاب به کارکنان مناطق نفت‌خیز جنوب و تجلیل از مقاومت آنان.

 

335. نخست‌وزیر در یک مصاحبه مطبوعاتی درباره طرح دولت برای ارتباط با ایرانیان خارج از کشور و شروط بازگشت آنان سخن گفت.

336. گفت‌وگوی اختصاصی وزیر امور خارجه با روزنامه رسالت درباره اظهارات سخنگوی کاخ سفید درمورد امنیت خلیج‌فارس، روابط ایران و سوریه، مسئله افغانستان، نتایج اجلاس عدم‌تعهد و دفاعی خواندن تصرف فاو.

337. فرمانده سپاه ناحیه اصفهان در نامه‌ای به فرماندهی سپاه کشوری خواستار استفاده از توان علمی دانشگاه‌ها درزمینه جنگ شد.

338. گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی از نخستین جلسه ستاد بازسازی مناطق جنگ‌زده استان خوزستان در سال جاری.

339. مصاحبه مسئول ستاد پشتیبانی جنگ و جهاد سازندگی استان گیلان با روزنامه رسالت و گزارشی از عملکرد این جهاد در جبهه‌ها.

340. بیانیه مشترک دبیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل و مدیرکل امور بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران در محکومیت عراق به‌دلیل استفاده از سلاح شیمیایی علیه ایران.

341. واکنش مقامات وزارت دفاع فرانسه به اخطار فرمانده نیروی دریایی ایران: در هیچ موردی ناقض قوانین بین‌المللی نبوده‌ایم.

342. خبرگزاری رویتر در گزارشی مدعی شد ایران در یکی از جزایر نزدیک تنگه هرمز پایگاه جدید نظامی راه‌اندازی کرده است؛ حمایت دوباره ریگان از فروش سلاح به عربستان سعودی و گوشزدکردن اقدامات ایران به کنگره؛ تحلیل رادیو بی‌بی‌سی درباره اظهارات فرمانده نیروی دریایی ایران و واکنش کاخ سفید؛ گزارش خبرگزاری فرانسه از تقابل کشتی نظامی امریکا با کشتی جنگی ایران در خلیج‌فارس.

343. بررسی آثار کاهش قیمت نفت و تبعات آن ازجمله بر جنگ ایران و عراق در روزنامه‌های وال استریت ژورنال، آساهی، الاتحاد و خبرگزاری رویتر.

344. گفت‌وگوی رادیو بی‌بی‌سی با باب الیوت، هژیر تیموریان و فرد هالیدی درباره جنگ ایران و عراق، ازجمله عملیات والفجر۸ و رمز موفقیت ایران در این عملیات، هدف ایران از عملیات والفجر۹ و تلاش‌های اخیر دبیرکل سازمان ملل برای پایان جنگ.

345. به گزارش السفیر حافظ اسد در دیدار با اعضای اتحادیه وکلای دادگستری لبنان خواهان پایان جنگ ایران و عراق شد؛ مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک لندن: هیچ نشانه‌ای دال بر اینکه به‌زودی جنگ ایران و عراق پایان یابد، وجود ندارد.

346. سفر شاه اردن و هیئت بلندپایه اردنی به بغداد و دیدار با صدام حسین.

347. گزارش شبکه سی.‌بی.‌اس. امریکا از تلاش‌های سوریه برای آزادی گروگان‌های امریکایی در لبنان و ادعای اختلاف سوریه با ایران در این مسئله.

348. خبرگزاری‌های رویتر و یونایتدپرس در دو خبر جداگانه از دستگیری عده‌ای به اتهام قاچاق سلاح از امریکا به ایران خبر دادند.

349. تهدید کنگره امریکا به اعمال حق وتو با تلاش کاخ سفید درصورت مخالفت کنگره با فروش سلاح به عربستان سعودی.