جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۲۶ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

397. عملیات رزمندگان در منطقه حاج‌عمران باوجود شروع موفق و بازپس‌گیری بخشی از مواضع اشغال‌شده در ادامه به‌دلیل آتش شدید دشمن و تأخیر در رسیدن نیروهای کمکی، ناکام ماند.

398. بررسي وضعیت نیروهای خودی و دشمن در جبهه حاج‌عمران، مواضع آسیب‌پذیر، لزوم تقویت منطقه و اهداف عراق در این جبهه در جلسه مشترک فرماندهان نیروی زمینی ارتش و سپاه.

399. به‌منظور پیشگیری از احتمال حمله عراق به مواضع رزمندگان در حاج‌عمران، بخشی از یگان‌های قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) تحت‌امر قرارگاه نجف قرار گرفتند.

400. پیشنهاد راهكارهايي ازجانب فرمانده لشکر۵ نصر سپاه پاسداران برای اجراي عمليات در جبهه‌های میانی و شمالی؛ تعیین اولویت‌های پدافندی و آفندی ازسوی فرمانده نیروی زمینی سپاه.

401. هشدار معاون طرح و عملیات قرارگاه فتح سپاه پاسداران به فرماندهی تیپ۴ لشکر۲۱ حمزه ارتش درباره آمادگی ارتش عراق برای حمله به مهران و تصدیق فرماندهی این تیپ به استناد و اعتراف یک پناهنده عراقی مبنی‌بر قریب‌الوقوع بودن حمله نظامی دشمن به مهران.

402. بمباران هوایی محل تجمع بالگردهاي عراقی در حوالی رواندوز عراق به‌وسيله هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی ارتش؛ بمباران هوایی حوالی پاسگاه عین‌خوش، موسیان و قرارگاه تمرچین ازسوی هواپیماهای جنگنده عراقی؛ مأموريت عكس‌برداري يك هواپيماي ميگ۲۵ عراقي از برخي از شهرهاي ايران؛ ادعاي فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق مبنی‌بر بمباران یک هدف بزرگ دریایی در نزدیکی سواحل ایران.

403. در حمله گروهك خبات به يك خودروي جهادسازندگي يك تن از سرنشينان شهيد و ۲ نفر به اسارت درآمدند.

404. تحلیل امام‌جمعه تهران از سیاست‌های تجاوزگرانه دولت و ارتش بعث عراق، محکومیت عراق در بمباران قطار مسافربری و آمادگی ایران برای مقابله با ارتش عراق در خطبه‌های امروز نماز جمعه.

405. اعلام طرح در دست اقدام آموزش‌وپرورش براي کمک به دانش‌آموزان رزمنده، هم‌زمان با عزیمت نیروهای داوطلب مردمی به جبهه از شهرهای مختلف کشور.

406. نشریه کریستین ساینس مانیتور خاطرنشان کرد که عراق برای بازپس‌گیری فاو از سلاح‌های شیمیایی استفاده كرده است؛ نشريه لوپوئن به نقل از ماهر عبدالرشيد نبرد فاو را دشوارترين نبرد از آغاز جنگ خواند.

407. سخنگویان وزارت امور خارجه و وزارت دفاع امریکا در واکنش به اقدام ایران در بازرسی کشتی‌ها در خلیج‌فارس بر افزايش مراقبت کشتی‌هاي جنگی امریکا از کشتی‌هاي تجاري این کشور، در اين منطقه تأکید کردند؛ ادعاي لويدز ليست درباره استفاده ايران از جزيره بوموسي براي حمله به كشتي‌ها، اين روزنامه همچنين از افزايش نرخ بيمه كشتي‌ها در خليج‌فارس خبر داد.

408. امضاي قرارداد خرید نفت ترکیه از ایران برپایه سیستم بازیافتی.

409. به نوشته نشریه امریکایی شیکاگو تريبيون فشارهای اقتصادی ناشی‌از کاهش بهای نفت و درآمدهای ارزی و هزینه‌های سنگین جنگی احتمال نابودی عراق را بیش‌ازپیش تقویت کرده است، درحالی‌که ایران باوجود مشکلات اقتصادی همچنان به شعار "جنگ، جنگ تا پیروزی" ادامه می‌دهد.

410. یک نشریه چاپ شوروی ضمن تحلیل جنگ ایران و عراق، در تشریح مواضع سیاسی شوروی تصریح کرد که اتحاد شوروی همچنان خواهان پایان جنگ ایران و عراق ازطریق مذاکره است و با هرگونه تغییر نظام سیاسی دو کشور مخالف می‌باشد.

411. روزنامه لوكوتيدين دوپاري: مقامات فرانسوی بیشتر از امریکایی‌ها به تلاش‌ها و راه‌حل‌های ایران در مقایسه با سوریه، درخصوص آزادی گروگان‌های امريكايي و فرانسوی در لبنان امیدوارند.

412. به‌نوشته نشريه كريستين ساينس مانيتور مخالفت کنگره امریکا در فروش سلاح به عربستان به‌نظر دولت آن كشور دیدگاهي اشتباه و کوته‌بینانه است.

413. وزیر دفاع رژیم صهیونیستی ادعای یک نشریه عربی در لندن مبنی‌بر ورود دلال اسرائیلی به ايران براي فروش اسلحه را تکذیب کرد.