جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۲۷ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

414. حمله ارتش عراق به مهران در ادامه سیاست‌های جدید موسوم به استراتژی دفاع متحرک، در این تهاجم ارتش عراق بخش‌های وسیعی از مواضع نیروهای خودی را اشغال كرد. نیروی زمینی سپاه پاسداران به‌محض اطلاع از حمله عراق، نیروهایی كه در احتیاط نزدیک اين منطقه بودند را به کمک یگان‌های ارتش فرستاد.

415. تلگرام فرمانده سپاه دوم عراق به صدام حسين و اعلام خبر تصرف مهران؛ وزیر اطلاعات عراق: خروج عراقي‌ها از مهران منوط به خارج‌شدن نیروهای ایران از فاو است.

416. اطلاعیه نظامی عراق درباره اشغال مهران و اعلام شروط عقب‌نشینی از اين منطقه؛ درخواست نماينده دائمي عراق در سازمان ملل از اين سازمان براي محكوم‌كردن جنگ ايران و عراق.

417. فرمانده لشکر۵ نصر سپاه پاسداران پس از بررسی میدانی اوضاع جبهه مهران، دستور انتقال سریع ۲ گردان به مهران را صادر کرد.

418. جلسه فرماندهی نیروی زمینی سپاه و بررسی و تحلیل وضعیت توان نظامی عراق، راهبرد و دستاوردهای عملیات‌های دو ماه اخیر دشمن، ارائه تحلیل‌هایی به‌منظور مقابله با حملات آینده عراق و برآورد نیرو و مهمات.

419. بررسی مسائل مرتبط با جبهه حاج‌عمران و طرح عملیاتی تیپ۱۵۵ ویژه شهدا و سایر یگان‌ها در این منطقه در گفت‌وگوي فرماندهی قرارگاه نجف۴ سپاه و فرماندهی قرارگاه شمال‌غرب نیروی زمینی ارتش.

420. بررسی وضعیت جبهه‌ها و نحوه گسترش یگان‌های رزمی سپاه، چگونگی اقدامات بازدارنده از تداوم حملات احتمالی عراق و تعیین اولویت‌های تاکتیکی عملیاتی از موضوعات جلسه امروز فرماندهی نیروی زمینی سپاه پاسداران با فرماندهان ارشد سپاه بود.

421. جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه در گفت‌وگو با فرمانده قرارگاه کربلا و چند تن از فرماندهان و مسئولان یگان‌ها، مواضع آسیب‌پذیر و راه‌های تقویت بعضی از محورها در جبهه فاو را موردبررسی قرار داد.

422. تحليل اهداف حملات اخیر عراق، اقدامات تاکتیکی ضروری و فوری برای پیشگیری و مقابله با تهاجم احتمالی دشمن در منطقه مهران و حاج‌عمران و بررسي امکان اجراي عملیات بر روی دو اسکله البکر و العمیه در شمال آب‌های خلیج‌فارس در جلسه امروز فرمانده نيروي زميني سپاه پاسداران با فرماندهان يگان‌ها و قرارگاه‌ها.

423. هشدار منابع نظامی درباره افزایش تحرک و جابه‌جایی‌ نیروهای عراقی در جبهه‌های شمال‌غرب، ازجمله تظاهر به تک در منطقه سومار و احتمال حمله به دهلران و سورکوه.

424. اعلام آماده‌باش به یگان‌های تحت‌امر قرارگاه کربلا در جبهه فاو.

425. ركن سوم قرارگاه عملياتي جنوب در نامه‌اي به فرماندهي نيروي زميني سپاه ضمن ابراز نگرانی از کمبود نیرو و تجهیزات، برقراری پدافند متعادل در منطقه جنوب را منوط به تأمین بیش از ۱۳۵ گردان نیرو دانست.

426. گردان حضرت رسول(ص) شهرستان خوی با اجرای عملیاتی ایذایی در منطقه عملیاتی والفجر۲ تلفات و خساراتی بر دشمن تحمیل و غنائمی نیز به دست آورد؛ اجرای دقیق آتش نيروهاي خودي بر محل تجمع دشمن در جبهه‌های شمال‌غرب تلفات و خساراتی به دشمن وارد كرد.

427. جنگنده‌های نیروی هوایی عراق امروز، با بمباران قرارگاه لشکر۸۴ خرم‌آباد ارتش در مهران، پل‌های ارتباطی میمه و جمجاب و تأسیسات نفتی درجزیره خارک تلفات و خسارتی را به آنها وارد كردند؛ يك جنگنده عراقي نيز در جبهه‌ حاج‌عمران سقوط كرد.

428. استمرار درگیری عناصر ضدانقلاب با نیروهای نظامی خودی و اجرای کمین و مین‌گذاری به‌دست ضدانقلابیون در شهرهای مختلف استان‌هاي کردستان و آذربایجان‌غربی؛ تشکیل اردوگاه‌های محلی عوامل ضدانقلاب برای رسیدگی به شکایات مردم.

429. ادامه عملیات‌های چریکی و ایذایی نیروهای پیشمرگ کرد عراقی علیه پایگاه‌های ارتش بعث عراق و دفع حمله نظامیان عراقی در منطقه منگیش و باگیرا.

430. عزیمت نیروهای داوطلب مردمی به جبهه‌ها و ارسال کمک‌های نقدی و غيرنقدي و خون‌هاي اهدايي به مناطق عملیاتی.

431. نماینده ایران در اجلاس شورای اجرایی یونسکو ضمن محکوم‌کردن رژیم بعث عراق در استفاده از سلاح‌های شیمیایی در بمباران مناطق غیرنظامی ايران، ادعای صلح‌طلبی عراق را نوعی حربه و مظلوم‌نمایی این رژیم تلقی کرد.

432. معاون پارلمانی وزارت برنامه‌وبودجه آثار کاهش درآمدهای ارزی ناشی‌از کاهش بهای نفت را در بخش صنعت، تولید و عمران کشور برشمرد.

433. اعلام حمایت وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از سوریه در قبال توطئه‌های امریکا و رژيم اشغالگر قدس علیه این کشور.

434. واگذاري یک‌صد و شصت‌وپنج واحد مسکونی به مهاجران جنگی در استان ایلام.

435. روزنامه کویتی السیاسه: تلاش جديد حسین پادشاه اردن برای رفع تیرگی روابط سوریه و عراق.

436. درخواست برقراری آتش‌بس ازسوی وزیر امور خارجه مصر؛ متهم‌شدن ایران به جنگ‌افروزی ازطرف نماینده سازمان آزادی‌بخش فلسطین؛ درخواست نماینده عراق از یونسکو برای متقاعدكردن ایران به گفت‌وگو با عراق درمورد صلح.

437. اعلام تشکیل جمعیت دفاع از آزادی و حاکمیت ملت ایران، ازسوی فعالان سیاسی گروه‌های ملی.

438. تظاهرات عراقی‌های مقیم انگلیس برضد جنایات صدام به‌دليل خشونت علیه شهروندان عراقی.