جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۲۸ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

439. در دومین روز نبرد در منطقه مهران، عراق پس از پيشروي و تصرف بخش دیگری از مواضع پدافندی ارتش در ادامه به‌دلیل مواجهه با مقاومت لشکر۵ نصر سپاه پاسداران نه‌تنها متوقف، بلکه ناچار به عقب‌نشینی از بعضی مناطق اشغالی شد.

440. فرمانده سپاه سوم عراق ۳ شاخص غافلگیری، سرعت عمل و قدرت رزمی را عامل موفقیت یگان‌های عملیاتی در حمله به مهران توصیف کرد؛ فرمانده نیروی هوایی عراق ادعا کرد واحدهای نظامی عراق توانایی لازم را برای پیشروی بیشتر در عمق خاک ایران دارند؛ فرمانده سپاه دوم مشارکت اکراد عراقی در این عملیات را ستود.

441. جلسه فرماندهان نیروی زمینی سپاه پاسداران به‌منظور بررسی ابعاد حمله عراق به مهران، راه‌های مقابله فوری با آن، بررسي مشکلات و کمبودهای نیروهای خودی و نیز تعیین مناطقی که امکان اجراي عملیات محدود علیه دشمن در آنها هست.

442. بازتاب عملیات عراق در جبهه مهران و تداوم درگیری در این منطقه در رسانه‌هاي خارجي؛ تأكيد رئیس مجلس عراق در ديدار با سفراي خارجي در بغداد بر ادامه سیاست تهاجمی کشورش درصورت نپذيرفتن پيشنهاد صلح ازسوی ایران.

443. فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران در جلسه با فرماندهان یگان‌های مستقر در فاو با بیان اینکه عراق قادر به حفظ و نگهداری شهر مهران نخواهد بود، بر اهمیت جبهه فاو و انگیزه عراق برای بازپس‌گیری آن تأکید کرد. وی به‌منظور پیشگیری از حمله احتمالی عراق به فاو، تقویت خطوط پدافندی در کلیه محورهای این جبهه را لازم دانست و علاوه‌برآن، افزایش ضریب هوشیاری درخصوص هرگونه اقدام و تحرک عراق و اجراي عملیات‌های ایذایی و مستمر در اين منطقه و همچنين اهتمام به تشکیل گردان‌های قائم را ضروری اعلام كرد.

444. باتوجه‌به احتمال حمله عراق به جبهه فاو، فرمانده قرارگاه نوح سپاه به کلیه یگان‌های تحت‌امر و واحدهای پشتیبانی و جهادی دستور آماده‌باش داد.

445. ابلاغ تشکیل دفتر قرارگاه جنگ‌هاي نامنظم سپاه در نواحی ازسوی علی شمخانی فرماندهي سپاه کشوري به کلیه فرماندهان نواحی سپاه پاسداران.

446. در ادامه تشدید تحرکات عراق در جبهه‌ها، امروز، نيروهاي عراقي به مواضع رزمندگان در منطقه پنجوین حمله كردند؛ افزايش فعاليت‌هاي قوای عراقی در مناطق فاو، حاج‌عمران و جزایر مجنون؛ بازديد تعدادی از فرماندهان عراقی از جبهه‌های شرق بصره.

447. بمباران مواضع دشمن در رواندوز عراق و جبهه مهران به‌همت نيروي هوايي ارتش ايران؛ حمله متقابل هواپیماهای عراقی به پل ارتباطی در منطقه قطور، پل رودخانه میمه و پاسگاه ژاندارمری و محل استقرار یک گردان رزمی در همان حوالی؛ تجاوز هواپیماهای عراقی به حریم هوایی شهر دهلران، پیرانشهر و پادگان جلدیان؛ سرنگوني ۶ فروند بالگرد عراقی در منطقه حاج‌عمران در ۴۸ ساعت اخير، به‌دست نيروهاي خودي.

448. استمرار درگیری‌ها و اجرای کمین ازسوی عوامل ضدانقلاب در چند شهر از استان‌های کردستان و آذربایجان‌غربی منجر به شهادت و مجروح‌شدن جمعی از رزمندگان و کشته و زخمي‌شدن عناصری از ضدانقلاب شد؛ هشدار منابع اطلاعاتي درباره ابعاد همکاری‌های سازمان مجاهدین خلق (منافقین) با ارتش رژیم بعث عراق؛ ابراز نگرانی حزب دمکرات ايران از همکاری حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق با نيروهاي ايراني.

449. حمله نظامیان عراق به مواضع پیشمرگان معارض کرد عراقي در استان دهوک و به‌آتش‌کشیدن روستای سعدون؛ تحلیل‌گر راديو لندن عملیات کردها را موجب تغییر موازنه قوا دانست و مطبوعات تركيه هدف آنها را تسلط بر خطوط نفتی عراق - ترکیه و تشکیل حکومت مستقل برشمردند.

450. شرح عملیات سازمان عمل اسلامی عراق در انهدام کارخانه تولید مواد شیمیایی در بغداد و طرح تخریب شهر سلیمانیه به‌دست ارتش عراق درصورت به مخاطره‌ افتادن آن.

451. دیدار وزير جهاد سازندگي و فرمانده نیروی دریایی سپاه با حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی فرمانده عالی جنگ و گفت‌وگو درخصوص نیازهای مهندسی جنگ و طرح ساخت قایق‌های کنترل از راه دور؛ تأكيد فرمانده عالي جنگ در گفت‌وگو با فرماندهان سپاه بر بازپس‌گيري مهران از قواي عراقي.

452. حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی با تحلیل کارنامه عملیاتی و ابتکارات یگان دریایی سپاه پاسداران، بر اهمیت و ضرورت وجود این نیرو تأکید و همکاری آن با نیروی دریایی ارتش را نماد قدرت در آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان ذکر کرد.

453. میرحسین موسوی نخست‌وزير، با ارسال نامه به ستاد امور جنگ کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و... آمادگی واحد بسیج مستضعفين سپاه پاسداران را برای ثبت‌نام آموزش نظامی رؤسا و مدیران و معاونان اعلام کرد.

454. وزیر کشور ضمن واکنش به حضور نیروهای نظامی امریکا در خلیج‌فارس، خاطرنشان کرد این وزارتخانه امکانات لجستیکی و نیروی انسانی خود را بیش‌ازپیش براي خدمت به جنگ به کار خواهد گرفت.

455. اعزام نیروهای متخصص و رزمنده داوطلب از شهرهای مختلف کشور به جبهه‌ها و ارسال کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردمی برای پشتیبانی از جنگ به مناطق عملیاتی.

456. وزیر امور خارجه عمان با برحق‌دانستن ایران در بازرسی کشتی‌ها در خلیج‌فارس درباره مذاکرات عربستان سعودی و امریکا و اتخاذ تصمیمات آنها برای امنیت تردد کشتی‌ها در خلیج‌فارس هشدار داد.

457. یک محقق فلسطینی با انتقاد از رژیم بعث عراق در جلوگیری از خبرنگاران تهیه گزارش از جبهه‌های جنگ، همکاری کویت و عراق در جنگ با ایران، تلاش عراق براي خشک‌کردن باتلاق‌های جبهه فاو و نگرانی‌های سوریه از احتمال پیشروی بیشتر ایران در منطقه فاو را تحليل کرد.

458. توافق مصر و عراق برای آموزش ۳۰۰ خلبان عراقی در مصر؛ به نوشته یک روزنامه انگلیسی باتوجه‌به به ضعف عراق در جنگ با ایران، مصر و اردن به ياري عراق آمده‌اند.

459. درحالی‌که نفتکش آسیب‌دیده یونانی در انتظار رسیدن تیم خنثی‌سازی موشك‌هاي منفجرنشده در کشتی است، خبرگزاری رویتر به نقل از منابع کشتیرانی ادعا کرد كه ایران مسئول حمله به این کشتی است.

460. افزایش بهای نفت و نرخ بیمه کشتی‌های عازم خلیج‌فارس به‌علت تشديد حملات هوايي عراق و ايران.

461. ضميمه گزارش۴۲۷: گزارش جامع ۲ فرمانده تيپ عراقي از جزئيات عمليات در منطقه مهران.

462. ضمیمه گزارش۴۴۲: گزارش خبرنگار روزنامه لوموند از اشتیاق نیروهای داوطلب مردمی براي اعزام به جبهه‌هاي جنگ.