جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۳۰ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

490. با گذشت چهار روز از حمله عراق به مهران، در درگیری‌های شدید امروز، تلاش ایران برای بازپس‌گیری پاسگاه رضاآباد، ارتفاعات ۲۵۰ و ۲۲۵ و حمله عراق برای تصرف مواضع جدیدتر بدون نتيجه پایان یافت؛ باتوجه‌به تقویت بیشتر منطقه ازسوی قوای عراقی و احتمال تداوم حمله آنها، به ۳ یگان از سپاه پاسداران مأموریت داده شد تا ضمن ممانعت از هرگونه تحرک دشمن، با اجراي عملیات، ارتفاعات ۳۰۷، ۳۱۰، ۳۴۵ و ۳۳۰ و تپه‌های رضاآباد را بازپس گیرند.

491. ادعای سرلشکر ضیا ابراهیم مجیب فرمانده عراقی، مبنی‌بر غافلگیری کامل ایرانیان در جبهه مهران؛ انتقاد وزير اطلاعات عراق از كشورهاي ميانجي سازمان ملل؛ گزارش ضدونقیض رسانه‌ها از وقایع و اتفاقات منطقه مهران.

492. عملیات ناکام تیپ۵۷ حضرت ابوالفضل(ع) و گردان جندالله سپاه بوکان برای تصرف ارتفاعات ۲۵۱۹ و ۲۴۳۵ در منطقه حاج‌عمران.

493. عقب‌نشيني نیروهای مهاجم عراقی در منطقه فکه باوجود برخورداری از مواضع مستحکم، به‌دلیل آسیب‌پذیري خطوط پدافندی آنها.

494. در نتیجه گلوله‌باران مواضع عراق در شرق بصره و اسکله العمیه تلفات و خساراتی بر دشمن وارد شد؛ تحكيم مواضع و تقویت نیرو در منطقه فاو؛ بازدید وزیر دفاع عراق از حوزه استحفاظی سپاه پنجم؛ افزایش آمادگی در مناطق ارتفاعات جاسوسان، بلفت، بین‌بنيلو و سه‌راه لولان براي جلوگيري از حمله احتمالي دشمن.

495. هواپیماهای جنگنده ایرانی مواضع عراق در مهران و جنگنده‌های عراقی مواضع ایران در حاج‌عمران و دهلران را بمباران کردند؛ در جبهه نمه‌كلان‌بو ۲ بالگرد عراقی هدف قرار گرفته و سرنگون شدند.

496. تعیین خط‌ مشی برای ۴ گروه ضدانقلاب مستقر در عراق به‌منظور جاسوسی، ایجاد ناامنی و ضربه‌زدن به جمهوری اسلامی ازسوی سازمان امنیت و اطلاعات عراق.

497. در درگیری بین نیروهای نظامی با عوامل ضدانقلاب، تعدادي شهید، مجروح يا اسیر و ۲ رزمنده مفقودالاثر شدند، از عناصر ضدانقلاب هم بیش از ۱۴ تن کشته یا زخمی شدند؛ جاسوسی و تلاش افراد ضدانقلاب برای نفوذ به دستگاه‌های دولتی و تردد آنها در روستاهاي استان كردستان؛ تسليم ۸ تن از اعضاي ضدانقلاب به نيروهاي خودي.

498. گزارش جمع‌بندی‌شده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) از فعالیت گروه ضدانقلاب کومه‌له در شش‌ماهه دوم سال گذشته و تغییر و تحولات درون‌تشکیلاتی این گروه.

499. نیروهای کرد معارض عراقی در سه اقدام نظامی در مناطق شیخان، کاریفیا و جاده بایلو جمعی از عناصر عراقی را کشته و مجروح کردند و به ساختمان‌های قرارگاه تیپ، سازمان امنیت، قرارگاه اتحادیه زنان، ایستگاه پست بازرسی عمادیه خساراتی وارد آوردند؛ توافق ۳ گروه بزرگ کرد عراقی برای اتحاد با جمهوری اسلامی؛ هشدار اتحادیه میهنی کردستان عراق به عناصر سازمان مجاهدین خلق (منافقین) براي خروج سريع از منطقه تحت‌نفوذ آنها.

500. سفر علیرضا معیری معاون سیاسی نخست‌وزیر به فرانسه با هدف گفت‌وگو برای رفع اختلافات دو کشور و بررسی‌ بهبود روابط.

501. احمد عزیزی نماینده مردم قزوین، با اشاره به آثار و پیامدهای فتح فاو در منطقه و جهان و به‌خصوص اقدام نظامي امریکا در بمباران لیبی و تلاش برای منزوی‌کردن ایران و کشورهای عرب حامی ایران، بر ضرورت بازنگری اساسی در برنامه‌ها و سیاست‌های خارجی کشور تأکید کرد.

502. تداوم اعزام نیروهای داوطلب مردمی از شهرهای مختلف کشور و ارسال هدایا و کمک‌های مردمی به جبهه‌ها، اعلام آمادگي زندانیان تواب براي حضور در جبهه و گردهمایی کارگران براي رفتن به جبهه‌ها با حضور وزیر کار.

503. به گفته رادیو بی‌بی‌سی، ناکارآمدی سیستم دفاعی عراق و تردید مردم این کشور درباره قدرت ارتش و نيز موفقیت رزمندگان ایران در فاو و جزایر مجنون موجب تغییر راهبرد نظامی عراق شده است تا از اين راه بتواند ابتکارعمل را در جنگ زمینی به دست گيرد.

504. مجله العالم در گزارشی ابعاد مختلف جنگ ایران و عراق به‌ویژه آثار پیروزی ایران در فاو و دلایل شکست عراق، تشدید جنگ در جبهه‌های جنوب و نحوه نگرش ایران به جبهه‌های شمال و سرانجام آثار و پیامدهای کاهش بهای نفت بر اقتصاد دو کشور را موردبررسی قرار داد.

505. نظر به حمایت کشورهای اروپایی و شوروی از عراق، نشريه العالم به نقل از منابع انگلیسی در بغداد اعلام کرد که کارشناسان فرانسوی بخشی از ارتش کوچکی هستند که با ارتش عراق همکاری می‌کنند.

506. روش جدید کمک‌های مالی کویت به عراق.

507. گزارش هفته‌نامه انگلیسی ساوت از واکنش افکارعمومی جهان درمورد استفاده عراق از سلاح شیمیایی در جنگ با ايران؛ اعلام بی‌طرفی بی‌نظیر بوتو کفیل حزب مردم پاکستان در جنگ ایران و عراق؛ فشار ۴ شرکت بزرگ نفتی به عربستان برای کاهش بهای نفت.

508. معاون وزیر امور خارجه امریکا با تأکید بر اینکه معامله تسلیحاتی با عربستان ضامن حفظ منافع راهبردي امریکا در منطقه و اعلام زنگ خطر به ایران درصورت گسترش جنگ خواهد بود، از کنگره خواست تا از مخالفت با فروش سلاح به عربستان اجتناب کند.

509. ضمیمه گزارش۴۷۵: شرح فرازوفرود نبرد ایران و عراق در جبهه مهران براساس گزارش واحد جنگال از شنود مكالمات بي‌سيم دشمن.