جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۳۱ اردیبهشت ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

510. درپی عملیاتی در منطقه مهران، یگان‌هایی از سپاه پاسداران موفق شدند ضمن بازپس‌گیری بخشی از مواضع اشغال‌شده ۳۰ نفر از قوای عراقی را اسیر، بیش از ۵۰ نفر را کشته و ۸ دستگاه تانک را به غنیمت بگیرند؛ هم‌زمان با عملیات زمینی، هواپیماهای خودی محل تجمع دشمن در منطقه مهران را بمباران کردند؛ دستور آماده‌باش به تیپ۱۱۴ امیرالمؤمنین(ع) مستقر در مهران با هدف پیشگیری از تهاجم احتمالي دشمن.

511. تأخیر در عملیات تیپ۵۷ حضرت ابوالفضل(ع) سپاه پاسداران در منطقه حاج‌عمران به‌دلیل ديركرد در جابه‌جایی نیرو، آماده‌نبودن فرماندهي تیپ برای اجرای عملیات و شهادت ۲ تن از مسئولان قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع).

512. جلسه مشترک فرماندهان نیروی زمینی سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی با هدف بررسی چند موضوع، ازجمله وضعيت مناطق عملیاتی موردتعرض دشمن، دلایل عراق از حملات دوماهه اخیر، توانایی‌های نيروهاي خودی و قوای دشمن، مناطق آسیب‌پذیر و مناطق در معرض تهدید.

513. جلسه امروز جمعي از فرماندهان سپاه و ارتش در قرارگاه نيروي زميني سپاه با حضور فرمانده سپاه براي بررسي راه‌هاي مقابله با حملات و تحركات اخير عراق.

514. گزارش منابع واحدهای اطلاعاتی از اقدام و تحرکات نیروهای عراقی در جبهه‌های شمال‌غرب و میانی، ازجمله تقویت نیرو در منطقه کانی‌سخت، میمک، مهران و کارگزین و...، احداث جاده در منطقه گردشوان، مین‌گذاری در منطقه بینلاتا و انجام شناسایی هوایی و پیاده و هشدار درباره احتمال اجراي عملیات دشمن در مناطقی چون چوارتا، میمک و کلاشین.

515. در نتیجه اجرای دستورات تاکتیکی و مهندسی رزمی یگان‌های تحت‌امر قرارگاه کربلای سپاه پاسداران در منطقه فاو که در واکنش به فعالیت‌های اخیر ارتش عراق در این منطقه انجام پذیرفت تلفات و خسارتی به دشمن وارد شد.

516. دستور صریح حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) مبنی‌بر تقویت خط پدافندی جبهه قصرشیرین و مهران.

517. ابلاغ تشکیل یگان‌های مستقل پدافندی ش.م.ر (شيمیایی، میکربی و رادیواکتیو) به ستاد جنوب کربلا ازسوی فرمانده کل سپاه پاسداران.

518. ترک محل اقامت و اتراق مردم صالح‌آباد استان ایلام در بیابان‌ها و كوه‌هاي اطراف از بیم ادامه بمباران‌های دشمن.

519. ادامه اقدامات افراد ضدانقلاب براي ایجاد ناامنی در شهرها و روستاهای شمال‌غربی کشور، ازجمله سنندج، سردشت، مریوان و...؛ در نتيجه درگیری نیروهای نظامی خودی با عناصر ضدانقلاب، تعدادی از رزمندگان شهید یا مجروح و جمعی از عناصر ضدانقلاب نيز کشته یا زخمي شدند و برخي از آنها خود را تسلیم رزمندگان كردند. در صائین‌دژ ۲ تن از اعضاي سپاه پاسداران به‌دست عوامل ضدانقلاب ترور شدند.

520. گزارش وزارت اطلاعات به فرمانده کل سپاه مبنی‌بر دیدار صدام حسین با سران عشایر مشهور کردستان عراق.

521. پیشمرگان کرد عراقی ضمن دفع حمله نیروهای نظامی عراق در منطقه مانگیش و نیز اجرای عملیات علیه پایگاه دولتی سرکان از توابع شیخان استان موصل، تلفاتی را بر نیروهای عراقی وارد کرده و تعدادی از آنها را به اسارت گرفتند؛ تحليل روزنامه مليت (چاپ تركيه) از اهداف و اقدامات پيشمرگان حزب دمكرات كردستان عراق در مناطق غربي عراق.

522. درخواست یک نماینده مجلس شورای اسلامی از رئیس اين مجلس برای تغییر دولت.

523. در دیدار معاون سياسي نخست‌وزیر با مقامات فرانسوی در پاریس، وي ضمن تأکید بر خواسته‌های ایران از فرانسه، وجود هرگونه ارتباط با گروگان‌گیران فرانسوی در لبنان را رد کرد.

524. سفر وزير امور خارجه عراق به زيمبابوه و ابراز تمايل وي براي پايان فوري جنگ.

525. قطع اميد تحليل‌گران رسانه‌هاي خارجي از برقراري صلح يا پايان جنگ ايران و عراق.