جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۰۲ خرداد ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

542. عملیات تیپ۵۷ حضرت ابوالفضل(ع) سپاه در منطقه حاج‌عمران باوجود موفقيت اوليه، در نتیجه مقاومت و فشار متقابل عراق نافرجام پایان یافت.

543. با اجرای آتش دقیق توپخانه‌ای در منطقه فاو عليه مواضع و جاده‌هاي مواصلاتي قواي عراقي تلفات و خساراتی به ارتش عراق وارد شد.

544. جلسه مشترک فرماندهان ارتش و سپاه درباره طرح مانور اجراي عمليات در منطقه حاج‌عمران.

545. در جلسه فرمانده نیروی زمینی سپاه با مسئولان اين نيرو اهداف استراتژی دفاع متحرک عراق، اقدامات و تحرکات آنها در جبهه فاو، نقاط قوت و ضعف نيروهاي خودی و دشمن، سازمان و آرایش عراقی‌ها در فاو و خطوط پدافندي آسیب‌پذیر جبهه خودی و دشمن و نیز اولویت‌های پدافندی و آفندی در جبهه‌های مختلف موردبررسي قرار گرفت.

546. جلسه فرمانده نيروي زميني سپاه با فرماندهان و مسئولان قرارگاه فتح و بررسي احتمال ادامه عمليات عراق در جبهه مهران و قصرشيرين؛ تداوم فعالیت مهندسی و تقویت نیروي دشمن در مهران؛ ادعاهای ارتش عراق از میزان تلفات ایرانیان در منطقه مهران.

547. انجام شناسایی‌های مستمر از اقدامات و تحرکات دشمن در منطقه عمومی مهران به‌همت واحد اطلاعات قرارگاه نجف سپاه و ارسال آنها به یگان‌های پدافندی ارتش در این منطقه.

548. تداوم درگیری نيروهاي خودي با عناصر ضدانقلاب در استان‌هاي آذربايجان‌غربي و كردستان؛ ورود ۱۲۰ تن از افراد حزب دمكرات كه در عراق دوره خرابكاري ديده‌اند به ايران.

549. در نتیجه عملیات کردهای معارض عراقی علیه نیروهای ۲ پایگاه نظامیان بعث عراق، جمعی از نيروهاي بعثي کشته يا زخمی و ۲۶ نفر به اسارت کردهای مبارز درآمدند؛ مصاحبه مسعود بارزاني با خبرگزاري فرانسه درباره عمليات‌هاي اخير كردها.

550. بمباران محل تجمع نیروهای عراقی در رواندوز عراق به‌وسيله جنگنده‌هاي ايران؛ هدف قراردادن قرارگاه تمرچین توسط هواپیماهای جنگنده عراقی؛ بمباران منطقه عملياتي والفجر۲؛ سرنگونی ۲ فروند بالگرد عراقی در منطقه حاج‌عمران.

551. استمرار اعزام نیروهای داوطلب مردمی به جبهه‌های جنگ از شهرهای مختلف.

552. رئيس‌ شوراي‌عالي دفاع در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به اینکه استراتژی دفاع متحرک عراق تقلیدی از تاکتیک رزمی ایران است، وضعیت کنونی جنگ، تبلیغات روانی گسترده عراق در اشغال مهران و به‌ویژه ادعای معاوضه مهران با فاو ازسوی عراق را تحليل كرد و همچنين مردم را به اقتصاد مقاومتي دعوت كرد. وي به اقدام پليس فدرال امريكا در اتهام‌زدن به سفير جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل واكنش نشان داد.

553. اعلام خبر سفر هيئت امریکایی به ایران به نماینده امام در شورای‌عالی دفاع.

554. بازگشت معاون سياسي نخست‌وزیر ایران از پاریس و بازتاب سفر وی در رسانه‌ها.

555. خبر یک روزنامه یونانی از کمک‌های لجستیکی کشورهای عربی به عراق و آموزش نظامیان این کشور در یونان.

556. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، ۳ تبعه امریکایی و يك فرد انگلیسی به تلاش برای تهیه نیازهای تسلیحاتی ایران متهم شدند.