جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۰۴ خرداد ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

570. دفع حمله نیروهای عراقی در ارتفاعات تنگه دربند و پیرانشهر به‌همت رزمندگان؛ پیشنهاد فرماندهی قرارگاه نجف۲ سپاه برای تقویت خطوط پدافندی جبهه قصرشیرین؛ در نتیجه گلوله‌باران پادگان پیرانشهر و ارتفاعات بندره، مهمات ذخيره‌شده منفجر شد و یک قبضه کاتیوشای سپاه آسیب دید.

571. در نشست مشترک فرماندهان سپاه و ارتش، جوانب مختلف عملیات مشترک این دو نیرو براي مقابله با عمليات عراق در جبهه‌ حاج‌عمران موردبررسی قرار گرفت؛ در این جلسه به سازمان رزم دشمن در عملیات منطقه حاج‌عمران و صدمات یگان‌های عراقی و گسترش فعلی آنها در این منطقه نیز پرداخته شد؛ درخواست رحيم صفوي از فرماندهان ارتش براي تشويق نيروهايي كه در منطقه عملياتي حاج‌عمران خوب جنگيده‌اند.

572. هواپيماهاي جنگنده ايران نيروگاه برق دربنديخان و محل تجمع دشمن در رواندوز را بمباران كردند. مصدومیت شیمیایی ۶۰۰ رزمنده در نتیجه بمباران شیمیایی عراق در جبهه مهران؛ هشدار فرماندهان قرارگاه فتح سپاه و لشکر۸۴ خرم‌آباد ارتش درباره استفاده از آب رودخانه‌ها به‌دلیل احتمال آلودگی به سموم شیمیایی؛ بمباران پيرانشهر به‌وسيله هواپیماهای عراقی؛ تجاوز به حريم هوايي شهرهاي سرپل ذهاب و پاوه.

573. پس از صدور فرمان رهبر انقلاب اسلامی مبنی‌بر تشکیل نیروی سه‌گانه در سپاه پاسداران، امروز، فرمانده کل سپاه در نامه‌ای به امام خمینی خواستار تشکیل ستادي برای اداره این ۳ نیرو شد.

574. دستور فرمانده کل سپاه به فرماندهی سپاه کشوری و فرماندهی نیروی زمینی سپاه درخصوص اقدام برای برآورد تأمین و سازماندهی ۱۰۰۰ گردان نیرو و تشکیل تیپ مالک اشتر.

575. فرمانده سپاه دوم عراق طرح آماده‌سازی مواضع پدافندی به یگان‌های تحت‌امر با هدف تحکیم و تقویت مواضع پدافندی، اداره نبرد پدافندی و انسداد معابر وصولی و آسیب‌پذیر را ابلاغ كرد.

576. حمله هوايي عراق به نفتکش قبرسی دبليو اینتر پرایز برای دومین‌بار، عراق همچنين مدعي بمباران جزيره خارك شد؛ هدف قرارگرفتن تأسيسات نفتي بندرگناوه به‌وسيله جنگنده‌هاي عراقي.

577. بازتاب حمله عراق به يك نفتكش قبرسي، بمباران شیمیایی مهران، حمله به مواضع رزمندگان در جبهه میانی، غرق‌شدن یک ناوچه عراقی در نزديكي فاو و اقدام ايران به بمباران محل تجمع نیروهای عراقی در رواندوز رسانه‌های خارجی بازتاب دادند.

578. ستاد مشترک ارتش در واکنش به تهدیدات نظامی امریکا علیه ایران، دستورالعمل مراقبتی ناس را با هدف مراقبت از مراکز حساسی نظامی، اقتصادی و سياسي تهیه و تنظیم کرد.

579. گزارش فرماندار شهرستان مریوان از آمار حملات هوایی و توپخانه‌ای عراق از سال ۱۳۶۲ تاكنون با ذکر تلفات و خسارات واردشده.

580. بررسی عملکرد و خط کاری گروه‌های ضدانقلاب به‌ویژه کومه‌له، دمکرات و منافقین و همکاری آنان با رژیم بعث عراق در جلسه شورای تأمین شهرستان مریوان.

581. در نتیجه درگیری‌های امروز ضدانقلاب و نیروهای خودی در شهرهای مریوان، بانه، سنندج و جوانرود تعدادي از رزمندگان شهید، مجروح یا اسیر و جمعی از ضدانقلاب نيز کشته يا زخمی شدند؛ احداث يك پایگاه رادیويي به‌دست حزب توده؛ تأسیس دفتر جدید چریک‌های فدایی خلق در سلیمانیه عراق؛ ایجاد مقر ثابت منافقین در حلبچه؛ فشار رژیم عراق به گروه‌های ضدانقلاب برای افزایش فعالیت‌های ضدایرانی.

582. ورود محرمانه یک هیئت امریکایی با گذرنامه ایرلندی به ایران به سرپرستي مك فارلين که حامل تجهیزات نظامی موردنياز ايران بودند و درخواست اين هيئت براي ملاقات با مقامات بلندپايه ايران كه موردموافقت قرار نگرفت.

583. ادامه اعزام نیروهای داوطلب مردمی به جبهه‌ها از شهرهای مختلف کشور؛ ارسال کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم به جبهه‌های جنگ.

584. راه‌حل رئيس مجلس شوراي اسلامي در دیدار با سفیر چین براي غلبه بر کاهش بهای نفت، وي خواستار همکاری چین برای خنثی‌سازی توطئه کاهش قیمت نفت شد.

585. در سفر سرپرست بسیج سپاه پاسداران به لیبی، عضو شورای رهبری لیبی با تمجید از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن تلاش سران كشورهاي عرب برای تغییر مواضع لیبی و خودداری از حمایت از ایران را بي‌نتيجه دانست.

586. مقامات پاريس منتظر اقدامات ايران و سوريه براي آزادي گروگان‌هاي فرانسوي هستند؛ گفت‌وگوي تلفني رئيس‌جمهور سوریه و نخست‌وزير فرانسه درباره احتمال آزادی گروگان‌های فرانسوی در لبنان.

587. آغاز صدور نفت عراق به لبنان.

588. سخنگوي سفارت فرانسه در كويت گزارش يك روزنامه انگليسي مبني‌بر تلاش فرانسه براي پايان‌دادن به جنگ ايران و عراق را رد كرد.

589. هشدار تركيه به كردهاي معارض عراقي درمورد تهديد خطوط نفتي عراق به تركيه.

590. وزير دفاع امارات ضمن حمايت از عراق در جنگ با ايران اعلام كرد: اگر كشورش متوجه تهديد بزرگي شود براي مقابله با آن از كشورهاي ديگر درخواست كمك خواهد كرد.

591. ابراز اميدواري وزير امور خارجه سوريه درمورد آزادي گروگان‌هاي فرانسوي در لبنان در آينده‌اي نزديك.

592. ضميمه گزارش۵۵۵: مشخصات برخي از سلاح‌هاي شيميايي استفاده‌شده به‌وسيله ارتش عراق عليه رزمندگان ايراني.

593. ضميمه گزارش۵۷۲: واكنش رسانه‌هاي تركيه به پيامدهاي پيروزي‌هاي اخير اكراد معارض عراقي در مبارزه با رژيم بعثي و تسلط بر خطوط نفتي عراق به تركيه.

594. ضميمه گزارش۵۷۴: تحليل برخي رسانه‌ها از علت تلاش‌هاي سوريه براي آزادي گروگان‌هاي فرانسوي در لبنان.