جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۰۵ خرداد ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

595. نیروهای لشکر۴۱ ثارالله(ع) سپاه پاسداران با اجرای تک ایذایی غافلگیرانه علیه سنگر کمین دشمن در نخل‌های کنار جاده البحار (در جبهه فاو) تعدادی از نیروهای عراقی را کشته يا زخمی کرده و ۱۸ نفر را به اسارت گرفتند؛ شهادت ۷ تن از رزمندگان در نتیجه گلوله‌باران توپخانه ارتش عراق در غرب کشور.

596. هشدار فرماندهی قرارگاه‌هاي حمزه سیدالشهدا(ع) و نجف سپاه پاسداران درباره تحركات نظامي عراق در مناطق چوارتا، مهران - قصرشیرین - سومار؛ بازديد وزیر دفاع عراق و برخي از فرماندهان ارتش عراق از منطقه مهران؛ اجراي كمين نيروهاي عراق عليه رزمندگان در منطقه دهلران.

597. تأكيد رئيس‌جمهور عراق در ديدار با فرماندهان ارتش بر بازپس‌گيري فاو.

598. جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه در دیدار با فرماندهان یگان‌های ارتش در منطقه حاج‌عمران ضمن تجليل از مقاومت آنها در مقابله با دشمن در اين منطقه، دستاورد اين عملیات را بهبود روحیه نیروهای ارتش دانست و صلابت و قدرت پیکار نيروهاي ارتش در رویارویی با دشمن را مایه سرشکستگی سیاسی - نظامی عراق اعلام کرد.

599. صدور دستور فرماندهی کل سپاه پاسداران مبنی‌بر توسعه و تقویت سازمان پدافند دریایی در واکنش به افزایش تهدیدات امریکا در خلیج‌فارس.

600. گزارش فرمانده تیپ هفتم موشکی الحدید سپاه پاسداران درباره شناسایی مناطقی از جنوب‌غرب کشور به‌منظور احداث پایگاه موشکی و درخواست وي درخصوص لزوم جایگزینی تجهیزات راداری جدیدتر.

601. بمباران محل تجمع نیروهای زرهی عراق در شمال بصره به‌همت نيروي هوايي ایران؛ بمباران پل قطور، روستای قره‌داغ، حوالی مواضع توپخانه نيروهاي خودی در منطقه کهنه‌لاهیجان، منطقه عملیاتی والفجر۲ و پادگان حمید به‌وسيله جنگنده‌هاي عراق؛ تجاوز هواپيماهاي عراقي به حریم هوایی پادگان جلدیان و شهرهای ایلام و ارومیه موجب تلفات و خساراتی شد؛ سقوط یک فروند جنگنده عراقی در منطقه شرهانی.

602. تعدادی از رزمندگان ارتشی و سپاهی که در نتیجه حمله شیمیایی روز گذشته عراق در منطقه مهران مصدوم شده بودند، تحت‌درمان قرار گرفتند.

603. فرمانده ستاد ناحیه۲ سپاه پاسداران نتیجه بررسی و اقدامات انجام‌شده برای ارتباطات مطمئن‌تر و تردد آزاد و مستقل احزاب کرد عراقی برای نفوذ به خاک عراق را به اطلاع فرماندهی قرارگاه نجف رساند.

604. گزارش‌هایی از درگیری عناصر ضدانقلاب با نیروهای خودی در مریوان و سنندج؛ مین‌گذاری جاده‌های مواصلاتی به‌دست منافقین با همکاری نظامیان عراقی؛ ربودن جوانان بومی کردستان؛ هشدار ستاد سپاه ناحیه کردستان درمورد احتمال تداوم حملات عوامل كومه‌له به پایگاه‌های رزمندگان در سنندج، بیجار و دیواندره.

605. در عملیات نفوذی پیشمرگان کرد بارزانی به محل تجمع زره‌پوش‌های ارتش عراق در جاده دهوک - زاوتیه و درگیری نیروهای حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق با نیروهای گشتی شناسایی عراق در منطقه گمو و نیز حمله مسلمانان کرد عراقی به پایگاه لهیبان، تعدادی از عناصر عراقی کشته يا زخمی شدند و تعدادی به اسارت گرفته شدند؛ در منطقه اربیل گروهی از نظامیان عراقی خود را تسلیم کردهای معارض عراقی کردند؛ اعدام يك فرمانده گردان عراقي به‌دليل خودداري از جنگ با كردها.

606. پس از بازدید خبرنگاران خارجی از شهر منگیش کردستان عراق خبرنگار بی‌بی‌سی در گزارشی از هزینه گزاف دولت عراق برای جلب همکاری رهبران ايل‌هاي کرد عراق و برخورد دوگانه (تهدید و تطمیع) دولت و ارتش رژیم بعث با آنها پرده برداشت.

607. تلاش بی‌نتیجه مک ‌فارلین مشاور رئیس‌جمهور امریکا، برای ملاقات و مذاکره با مقامات ارشد ایران در سفر به تهران، به‌دلیل مخالفت سران کشور.

608. میرحسین موسوی نخست‌وزیر، در دیدار با مردم جنوب تهران، شاخص‌هایی چون ایمان، مقاومت، ایثار و روحیه شهادت‌طلبی مردم را مهم‌ترین عوامل پیروزی ايران در مقابل اقدامات سیاسی و نظامی عراق و حامیان این رژیم ذکر کرد.

609. هم‌زمان با اعزام نیروهای داوطلب به جبهه‌ها، سپاه پاسداران طرحی موسوم به "لبیک یا امام" را براي تأمین نیازمندي‌های جبهه به‌خصوص ازنظر نيروي انساني پيشنهاد داد.

610. درخواست سرپرست کمیته امداد امام خمینی از رئیس‌جمهور برای رسیدگی بهتر و بیشتر به وضعیت معیشتی خانواده‌های مشمولان نظام‌وظیفه.

611. نفوذ نيروهاي ارتش عراق به استان سیستان‌وبلوچستان و همكاري با اشرار منطقه براي ایجاد ناامنی در این استان.

612. به نوشته روزنامه فرانسوی اومانیته، اعضاي سازمان مجاهدين خلق (منافقين) در فرانسه بهاي عادی‌سازی روابط و تجدید قرارداد استرداد مجرمان بين ايران و فرانسه را می‌پردازند.

613. آسیب‌های اقتصادی واردشده به رژیم عراق براثر جنگ، مقامات این کشور را بر آن داشت تا با سفر به هند و برزیل، این دو کشور را درخصوص تمدید مهلت برای بازپرداخت بدهی‌های عراق متقاعد سازند.

614. ادامه حمایت و کمک‌های مالی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس از عراق در جنگ با ايران.

615. دو روزنامه امریکایی واشنگتن‌تایمز و کریستین ساينس مانیتور در تحلیلی درباره جنگ ایران و عراق، یکی هدف حمله آینده ايران را تصرف شهر بصره و جزیره بوبیان کویت دانسته و دیگری ضمن اشاره به تلاش جدید نیروهای مسلح ایران در بازیابی قدرت نظامی، ایران را خطر بالقوه علیه کشورهای حوزه خلیج‌فارس معرفی کرد.

616. تحليل روزنامه لوكوتيدين دوپاري از نقش ايران و سوريه در آزادي زودهنگام گروگان‌هاي فرانسوي در لبنان.

617. ضمیمه گزارش۵۸۹: تشریح اهداف کلی طرح "لبیک یا امام" سپاه پاسداران.