جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۰۶ خرداد ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

618. در نتیجه اجرای ۲ عملیات کمین ازسوی ایران و عراق، هر دو طرف متحمل تلفات شدند؛ همچنین قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) در گزارشی اقدامات، تحرکات و نیز توانایی ارتش عراق را در جبهه‌های شمالی، میانی و جنوبي موردبررسی قرار داد.

619. افزایش تحرکات و اقدامات ارتش عراق در جبهه‌های شمال‌غرب و هشدار فرمانده کل سپاه درباره احتمال حمله عراق به میمک.

620. بمباران هوایی تأسیسات برق دوکان به‌وسيله جنگنده‌های نیروی هوایی؛ نیروهای پدافند هوایی نیروی دریایی سپاه پاسداران يك موشك عراقي را منهدم كردند؛ هدف قرارگرفتن یک کشتی نفتکش در نزدیکی سواحل ایران؛ تجاوز به حریم هوایی سواحل بندر بوشهر.

621. شهر پیرانشهر و قرارگاه تیپ۲ لشکر۶۴ ارتش در چند نوبت هدف حملات توپخانه‌ای نیروهای عراقی قرار گرفت که درنتیجه بیش از ۲۰ نظامی و غیرنظامی مجروح شدند و به چند باب منزل مسکونی و مغازه خسارت وارد شد.

622. به‌دنبال تجاوز نیروی هوایی عراق و بمباران تأسیسات زیربنایی و اقتصادی ایران، امروز، واحد اطلاعات قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) سپاه پاسداران در گزارش مکتوبی به اعلام نتايج مربوط به شناسايي و مطالعه درباره مراکز تولید و سیستم صادرات نفت کشور عراق و اولویت‌های عملیاتی علیه آنها پرداخت.

623. پس از تصویب تشکیل ستاد اجرایی خاتم، امروز، محسن رضایی فرمانده کل سپاه، در نامه‌ای به حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی فرمانده عالی جنگ، اصول و خطوط کلی برنامه‌های تخصصی جنگ را اعلام و پيشنهادهايي را دراين‌زمينه مطرح كرد.

624. موافقت محسن رضایی فرمانده کل سپاه، با پیشنهاد رئیس ستاد نیروی زمینی سپاه درباره خطوط کلی برنامه‌های نیروی زمینی و ارتقاي سازمانی تیپ‌های۳۱ المهدی(عج)، ۱۰ سیدالشهدا(ع)، ۲۱ امام رضا(ع) و قدس به لشکر.

625. هشدار واحد اطلاعات قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) درباره بهره‌برداری گروه‌های ضدانقلاب از امکانات عشایر کوچ‌نشین براي نفوذ به خاک ایران، جاسوسی و تأمین مایحتاج خود؛ ابراز نگرانی بهداری لشکر۷ ولی‌عصر(عج) از فشردگی و ناکافی‌بودن دوره‌های آموزشی ش.م.ر.

626. درگیری‌های اعضاي گروه‌های ضدانقلاب با نیروهای نظامی خودی؛ اقدام عناصر ضدانقلاب به تهدید خانواده‌های کرد براي جلوگيري از فرستادن جوانانشان به خدمت سربازی؛ اجرای کمین علیه پایگاه‌های رزمندگان؛ ترور ۲ نفر در رشت؛ جاسوسی افراد ضدانقلاب براي دشمن در خوزستان به‌عنوان ديدبان.

627. تداوم عزیمت نیروهای داوطلب مردمی به جبهه و اهدا و ارسال کمک‌های مالی و اقلام موردنیاز به رزمندگان؛ معاون اجرايي نخست‌وزیر کمک‌های اهدایی مردم را اقدامی مؤثر در افزایش قدرت دولت در همیاری رزمندگان و نوسازی مناطق جنگی برشمرد.

628. درپی استفاده ارتش عراق از تسلیحات ممنوعه شیمیایی در منطقه مهران، نماینده دائمی ایران در سازمان ملل متحد در نامه‌اي به دبیرکل این سازمان، خواستار اعزام تيم كارشناسي براي بازدید از مناطق آلوده و تهیه گزارش درباره آن شد.

629. دیدار خبرنگاران خارجی با مصدومان شیمیایی در بیمارستان شهید لبافی‌نژاد تهران كه در نتیجه بمباران شیمیایی عراق در منطقه مهران مصدوم شدند.

630. اعلام جزئیات نحوه آموزش نظامی دانش‌آموزان ازسوی وزیر آموزش‌وپرورش.

631. نماینده دائمی عراق در سازمان ملل در نامه‌اي به دبیرکل این سازمان، ایران را متهم به بمباران و گلوله‌باران مناطق مسکونی كرد.

632. استفاده عراق از برخی بنادر کویت برای ورود کالاهای اساسی و تجهیزات نظامی.

633. خوش‌بینی رسانه‌های کشورهای عربی از اقدامات حسین شاه اردن، درخصوص نزدیکی عراق با سوریه و ایجاد شکاف بین ایران و سوریه و ابراز تردید برخی دیپلمات‌های غربی از به‌نتیجه‌رسیدن اين تلاش‌ها.

634. کریم سنجانی رهبر جبهه ملی، با ابراز نگرانی از انسجام‌نداشتن گروه‌های مخالف ایران در خارج از کشور، شايعه انحلال جبهه ملی را تکذیب کرد.