جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۰۷ خرداد ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

635. درپی تداوم درگیری‌ها در منطقه حاج‌عمران و فعالیت‌های مهندسی عراق در مهران، مأموریت جدید لشکر۲۷ محمد رسول‌الله(ص) براي بازپس‌گیری مهران و نيز كمك به جبهه حاج‌عمران ازسوي فرمانده نيروي زميني سپاه به فرمانده لشکر۲۷ ابلاغ شد؛ فرمانده نیروی زمینی سپاه در جلسه با مسئولان سپاه جنوب نتیجه اقدامات درباره گردان‌های قائم و مشکلات آموزش نيروها را بررسی کرده و خواهان توسعه قرارگاه جدید در جبهه جنوب شد.

636. ابلاغ دستورالعمل فرماندهی قرارگاه رمضان به تیپ۹ بدر در منطقه غرب، با موضوع مأموریت و هدف‌های عملیاتی برد کوتاه و برد متوسط این تیپ.

637. بمباران‌ محل استقرار لشکرهای۳۱ عاشورا و ۹ نجف و تیپ۴۴ قمربنی‌هاشم(ع) و مواضعی از نیروهای ارتش در تمرچین تلفات و خساراتی به نیروهای خودی وارد آورد؛ تجاوز عراق به حریم هوایی شهرهای ایلام و پیرانشهر.

638. در درگیری‌های نیروهای خودی و قوای عراقی در دو منطقه حاج‌عمران و شورشیرین تلفات و خساراتی بر قوا و تجهیزات دشمن وارد شد؛ در نتیجه گلوله‌باران روستاهای اطراف سردشت تعدادی غیرنظامی و یک پاسدار مجروح شدند؛ هشدار منابع نظامی درباره افزایش تحرکات عراقی‌ها در منطقه نوسود، مهران و بستان و احتمال تک در این مناطق.

639. در نتیجه درگیری امروز عناصر ضدانقلاب با نیروهای خودی در استان كردستان بیش از ۳۰ نفر از نیروهای خودی شهید يا مجروح، ۲ نفر اسیر و از عوامل ضدانقلاب نيز بیش از ۱۵ نفر کشته یا زخمی شدند؛ ۳ تن از عناصر ضدانقلاب خود را تسليم نيروهاي خودي كردند.

640. پیشمرگان كرد معارض عراقی در دو عملیات ایذایی در استان سلیمانیه، جمعی از نیروهای نظامی عراق را کشته يا زخمی کردند؛ يك مقام ارشد حزب اتحاديه ميهني كردستان عراق در نتيجه انفجار بمب مجروح شد.

641. تلاش احزاب كرد عراقي براي اتحاد عليه حكومت بعث، توافق نمایندگان دو حزب اتحادیه میهنی کردستان و حزب سوسیالیست کردستان برای مبارزه علیه رژیم عراق.

642. پايان بدون نتيجه سفر محرمانه هیئت امریکایی به ایران.

643. ابلاغ پيام‌هاي جداگانه پادشاه عربستان براي رئيس‌جمهور و نخست‌وزير ايران توسط كاردار سفارت عربستان؛ سفر وزير امور خارجه عراق به كويت و عربستان.

644. عزیمت نیروهای داوطلب مردمی در گروه‌هاي فنی، تخصصی، امدادی و رزمی به جبهه‌ها؛ ارسال کمک‌ها و هدایاي مردمی به جبهه‌ها.

645. پرداخت هزینه‌های درمانی خانواده اسرا و مفقودان جنگ تحمیلی تحت‌امر سپاه ازسوي سپاه پاسداران؛ توضيحات سرپرست بخش فرهنگي بنياد شهيد درباره طرح تحصیل فرزندان شهدا از دبستان تا دانشگاه و اختصاص‌یافتن ۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها به خانواده شهدا.

646. شگرد جدید رژیم عراق برای جلب همکاری متواريان ايراني مقيم آن كشور.

647. مشاور عالی دولت چین در سفر به بغداد، دولت عراق را به بردباری و ایجاد تفاهم با ایران برای پایان‌بخشیدن به جنگ توصیه کرد و با پاسخ منفي عراقي‌ها روبه‌رو شد.

648. گزارش‌هاي متناقض دو نشريه چاپ فرانسه و انگليس درباره حمايت مردم ايران از جنگ: لوماتن با استناد به گزارش سازمان مجاهدین خلق (منافقین) از کاهش استقبال مردم برای حضور در جبهه‌ها نوشت و نشریه عربیا (چاپ لندن) از افزایش حس وفاداری مردم ایران در پشتیبانی از دولت براي غلبه در جنگ علیه عراق گزارش داد.

649. نشريه فرانسوی ژون ‌آفریک با اشاره به حملات اخیر عراق به ایران و اشغال مناطقی از خاک این کشور، نوشت: تداوم ابتکارعمل از این دست برای رژیم عراق بعید است و باتوجه‌به تأثير ناگوار تصرف فاو بر روحيه عراقي‌ها، حملات عراق به ایران بیشتر جنبه روانی و نمایشی دارد تا به‌دست‌گیری ابتکارعمل.

650. درحالی‌که به ‌نظر می‌رسد هدف از تلاش پادشاه اردن برای آشتی بغداد و دمشق، انزوای بیشتر تهران باشد، اما رسانه‌های غربی مؤلفه‌های دیگری چون تشدید اختلاف درباره مسائل مرتبط با لبنان، شکنندگی اتحاد سه‌گانه ایران - لیبی - سوریه و خطر گسترش جنگ ایران و عراق به کشورهای همسایه را از علل تغییر رویکرد سیاسی دمشق در قبال تهران می‌دانند.

651. ابراز اميدواري وزير دفاع سوريه درباره آزادي گروگان‌هاي فرانسوي در لبنان و درخواست رئيس‌جمهوري اين كشور از آيت‌الله خامنه‌اي درمورد ميانجيگري براي آزادي گروگان‌ها.

652. واكنش مقامات مصري به اقدام دولت بعث عراق درباره صدور حكم اعدام تعدادي از اتباع مصر به‌دليل خودداري از حضور در جبهه‌هاي جنگ عليه ايران.