جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۰۸ خرداد ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

653. بررسي وضعيت جبهه هورالعظيم و استقرار نيروهاي سپاه در تنگه چزابه، اقدام و تحركات متقابل نيروهاي خودي و عراقي در اين جبهه، ضعف خط پدافندي و طرح‌هاي عملياتي عليه دشمن در جلسه فرماندهي قرارگاه نصرت با فرماندهي نيروي زميني سپاه.

654. ارسال اطلاعات مرتبط با ميدان‌هاي نفتي و مراكز صدور نفت عراق ازسوي قرارگاه مركزي رمضان به قرارگاه مقدم رمضان در داخل خاك عراق و دستور طراحي عمليات و برنامه‌ريزي براي انهدام آنها.

655. گزارش منابع نظامي ارتش ایران از اقدامات و تحركات نيروهاي عراقي؛ استفاده دشمن از نيروهاي فرسان و ضدانقلاب براي ضربه‌زدن به پايگاه‌هاي رزمندگان؛ بمباران يك مركز تجمع نيروهاي ارتش به‌وسيله هواپيماهاي جنگنده عراقي؛ پناهندگي ۳ نظامي عراق به ايران و هشدار درخصوص احتمال حمله عراق به منطقه عمومي حاج‌عمران و مهران.

656. شهادت تعدادي از رزمندگان به‌دنبال درگيري نيروهاي خودي با افراد ضدانقلاب؛ اجراي كمين به‌وسيله گروه‌هاي ضدانقلاب در شهرهاي مختلف استان كردستان و آذربايجان‌غربي؛ كشته يا مجروح شدن جمعي از عناصر ضدانقلاب؛ تحركات منافقين در مرزها با همكاري عناصر حزب بعث؛ دستگيري ۲ نفر از افراد نفوذي منافقين؛ درگيري بين كومه‌له و دمكرات در نزديكي بانه.

657. پيشنهادهاي فرمانده نيروي هوايي سپاه پاسداران درخصوص تعيين حدود و ثغور و ميزان گستردگي و سازمان پدافندي نيروها، تعيين تكليف تخصيص سيستم‌ها و توپ‌هاي پدافندي به نيروهاي سه‌گانه سپاه.

658. عزيمت داوطلبانه نيروهاي مردمي به جبهه‌ها از شهرهاي مختلف كشور؛ درخواست نمايندگي امام در سپاه از ائمه جمعه براي ترغيب مردم به حضور و مشاركت بيشتر در جبهه‌ها.

659. توافقات پنهاني عراق و كويت براي بارگيري كشتي‌ها و گشايش اعتبار اسناد مرتبط با آن با هدف مقابله با فعاليت ايران در خليج‌فارس درخصوص توقف كشتي‌هاي حامل بار براي عراق.

660. نامه ۶۰ تن از شخصيت‌هاي سياسي به امام خميني و ابراز نگراني از بازداشت برخي از فعالان و مسئولان سابق نخست‌وزيري؛ اعلام حكم بي‌گناهي بازداشت‌شدگان و آزادي آنها ازسوي دادستاني كل كشور.

661. كمبود مواد اوليه در ۴۰ واحد بزرگ توليدي داخلي در استان يزد.

662. ديدار رهبر سواپو با مقامات ارشد جمهوري اسلامي ايران.

663. اظهارات سفير عراق در امريكا درخصوص شرط عراق براي خروج از مهران و پايان جنگ، حمايت ليبي و سوريه از ايران، احتمال انتقال رهبران و اعضاي سازمان مجاهدين خلق (منافقين) به عراق، ناآرامي‌هاي كردستان عراق و استقبال عراق از تصميم امريكا براي فروش سلاح به عربستان.

664. گري سيگ مشاور سابق امنيت ملي امريكا، با اذعان به قدرت منطقه‌اي ايران، نظاميگري ايران را حرفه‌اي و پيروزي رزمندگان در فاو را عمليات ابتكاري توصيف كرد؛ روزنامه انگليسي‌زبان اينديا تايمز هم ضمن تمجيد از توان نظامي ايران، روحيه تسليم‌ناپذيري ايران در جنگ با عراق را ستود و ايران را پيروز ميدان جنگ دانست.

665. گزارش نشريه تايمز مالي درباره استفاده ارتش عراق از پتانسيل نيروهاي كرد و اتباع مصري در جنگ با ايران.

666. سفر وزير امور خارجه عراق به زيمبابوه، بدون صدور بيانيه‌ يا تفاهم‌نامه‌اي پايان يافت.

667. اعلام حمايت مجدد امارات متحده عربي از عراق در جنگ با ايران؛ ابراز نگراني بنگاه‌هاي تجارتي اين كشور از افزايش عوارض گمركي كالاهاي وارداتي به ايران و تصميمات جديد دولت دراين‌خصوص.

668. سياست ‌بي‌طرفانه تركيه در جنگ ايران و عراق و تلاش آن كشور براي توقف جنگ.

669. ياسر عرفات ضمن اتهام جنگ‌افروزي به ايران و اشاره به آمادگي عراق براي خاتمه‌دادن به جنگ، تداوم جنگ را موجب ضربه به منافع دو كشور و مسلمانان دانست.

670. ضميمه گزارش۶۳۳: گزارش شناسايي‌هاي انجام‌شده از خطوط اصلي انتقال نفت خام عراق.

671. ضميمه گزارش۶۳۸: توضيحات سفير ايران در كويت از توافقات تجاري و بانكي كويت و عراق با استناد به ساير اسناد به‌دست‌آمده.

672. ضميمه گزارش۶۳۹: بازتاب آزادي متهمان به شركت در انفجار ساختمان نخست‌وزيري در رسانه‌هاي خارجي.