جلد 1-42 ـ اشغال مهران

تاریخ انتشار
۱۱ خرداد ۱۳۶۵
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

701. با هوشیاری و اقدام به‌موقع تیپ۳۲ انصارالحسین(ع) سپاه، مستقر در جزیره مجنون، حمله عراق قبل از اجرا دفع شد؛ فرماندهی لشکر۱۶ زرهی ارتش ضمن هشدار درباره حمله احتمالی عراق به منطقه پیچ‌انگیزه، درخواست تعویض نیرو کرد؛ درخواست فرمانده کل سپاه از نیروی هوایی ارتش برای اختصاص یک فروند بالگرد شنوک به منطقه جنوب به‌منظور حمل مجروحان.

702. جنگنده‌های بمب‌افکن ایران محل تجمع عراقی‌ها در منطقه چوارته و هواپیماهای عراقی پادگان پیرانشهر، پایگاه دالاوان، روستاهای کهنه‌خانه و بوئین‌دره در ایران و محل تجمع نیروهای کرد معارض در منطقه قادرکرم عراق را بمباران کردند که در نتیجه تلفات و خساراتی به دو طرف وارد شد.

703. گزارش سپاه جنوب قرارگاه کربلا به‌منظور آگاه‌سازی یگان‌های سپاه پاسداران در جبهه‌های جنوب از ترفندهای دشمن برای کشف عملکرد نیروهای خودی با استفاده از جنگ الکترونیک.

704. نظر به برخی ابهامات درمورد همکاری دو حزب متنفذ اتحادیه میهنی و دمکرات کردستان عراق با ارتش بعثی، فرماندهی قرارگاه رمضان خط‌‌مشی و سیاست همکاری سپاه با این دو حزب را بررسی و کانال ارتباطی دولت جمهوری اسلامی با سپاه در تعامل با گروه‌های کرد را تعیین کرد.

705. ایجاد درگیری، اجرای کمین، مأموریت آدم‌ربایی، تلاش برای نفوذ به ایران و تطمیع جوانان کرد برای پیوستن به گروه ضدانقلاب خبات از فعالیت‌های امروز عوامل ضدانقلاب در مناطق کردنشین بود.

706. حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی در اختتامیه جلسه فرماندهان نواحی سپاه با تمجید از خدمات سپاه پاسداران در جنگ با عراق، به تحلیل وضع کنونی جبهه‌ها، راهبرد نظامی جدید عراق، آسیب‌پذیری جبهه‌های خودی، لزوم تقویت نیرو و ضرورت عزیمت بیشتر نیروهای داوطلب به مناطق عملیاتی پرداخت. وی همچنین با اشاره به تشکیل ستاد تمام‌وقت برای پیشبرد بهتر جنگ، راهبرد نظامی جدید عراق را راهبردی انتحاری خواند.

707. میرحسین موسوی نخست‌وزیر، در پایان جلسه هیئت دولت با بیان اینکه امروز، اقتصاد کشور به‌طور کامل در خدمت جنگ است، ابراز امیدواری کرد که فرماندهان با سازماندهی، جذب و آموزش نیروها امسال را سال تعیین سرنوشت جنگ قرار دهند.

708. اعلام آمادگی قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) و ستاد مرکزی سپاه پاسداران برای جذب و آموزش نظامی نیروهای مردمی و مشارکت با ارگان‌ها و نهادهای دولتی برای تسهیل اعزام نیروهای داوطلب به جبهه‌ها.

709. در هم‌اندیشی فرماندهان نواحی سپاه پاسداران مسائل مربوط به جنگ و آموزش نظامی نیرو، ایجاد تسهیلات برای تشکیل یگان‌های مستقل قائم و وظایف ستادهای پشتیبانی جنگ بررسی و تصمیمات جدیدی اتخاذ شد. تشکیل جلسه شورای اداری استان فارس برای رسیدگی به نیاز گردان‌های قائم.

710. معاون وزیر امور خارجه ایران در دیدار با دبیرکل سازمان ملل متحد با استناد به موارد نقض مقررات بین‌المللی جنگ ازسوی عراق، خواستار موضع‌گیری مناسب در قبال اقدامات تشنج‌آفرین عراق شد.

711. ابراز ناراحتی سفیر فلسطین از سردی روابط ایران با فلسطین و پاسخ حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی به وی.

712. به نوشته نشریه الشهاده، دولت اتریش با صدور بخشنامه‌ای از مؤسسات و شرکت‌های بازرگانی کشورش خواست تا از همکاری بازرگانی و صدور کالا به عراق به‌دلیل بحران اقتصادی آن کشور، خودداری کنند.

713. درخواست یک‌جانبه دولت کویت از ایران برای پایان جنگ با عراق و همچنین پایان درگیری‌های شبه‌نظامیان مسلمان شیعه و فلسطینی‌ها در لبنان.

714. سفیر امریکا با اعتراف به افزایش مناسبات سیاسی با عراق، خاطرنشان کرد که ادامه جنگ ایران و عراق منافع سیاسی - اقتصادی امریکا در خلیج‌فارس را به مخاطره می‌اندازد.