روزشمار جلد 2-7- طبس تا سنندج

تاریخ انتشار
۱۷ اردیبهشت ۱۳۵۹
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

367  تبعات ماجرای طبس در امریکا، کوشش برای خروج از انفعال، انتشار خبر طراحی حمله نجات دیگر.
368  تداوم نشر حواشی مبهم حادثه طبس در ایران ازطریق گروه‌های مجاهدین خلق و کارگران سوسیالیست؛ اظهارات آیت‌الله خلخالی درمورد خرابی گیرنده‌های سپاه و شهادت محمد منتظرقائم حین بمباران هلیکوپترها در طبس.
369  حمایت صدراعظم آلمان‌غربی از امریکا، اشمیت: برای همبستگی دولت جمهوری فدرال آلمان با ایالات متحده امریکا حدومرزی در اتحادیه آتلانتیک وجود ندارد؛ نامه ۵۰ تن از نمایندگان حزب کارگر در مجلس انگلستان به بنی‌صدر و تقاضای آزادی گروگان‌ها به گزارش خبرنگار سیاسی تایمز، این نمایندگان از کسانی هستند که در زمان شاه مخلوع با رژیم وی و طرز رفتارش با زندانیان سیاسی مخالف بودند، آنها در نامه خود خواستار آزادی گروگان‌های امریکایی شدند؛ ادامه همکاری اقتصادی ژاپن با ایران در عین حمایت‌کردن از امریکا.
370 پخش گزارش‌های حمایت‌آمیز از رفتار پلیس انگلیس در لندن، همچنین ذکر جنبه‌هایی از حادثه سفارت که این فرض را پیش می‌کشد که مقامات انگلیس عمداً می‌خواستند ماجرا را به وضع موجود برسانند.
371  تیره‌تر‌شدن روزافزون روابط فی‌مابین ایران و عراق: مقامات هردو کشور هرگونه میانجیگری را رد می‌کنند؛ طرح دعاوی عراق درمورد سه جزیره و اروندرود در اظهارات نعیم حداد؛ آیت‌الله بهشتی: «هیچ نقطه مبهمی بین دولت ایران و دولت عراق وجود ندارد.»
372  ادامه تحرکات نظامی مرزی عراق؛ گزارش‌ها از تردد پیاده و خودروهای ارتش، کانال‌کشی، سنگربندی‌های متعدد، تجاوز هوایی و تیراندازی متقابل پاسگاهی حکایت می‌کند.
373  ذکر ۴ مورد اقدام خرابکارانه عوامل عراق در خوزستان؛ گزارش‌هایی از تحرکات عوامل عراق در کرمانشاه و تهران.
374  اذعان فیگارو (چاپ پاریس) به رابطه افرادی چون بختیار و اویسی با عراق؛ گزارش رادیو مسکو از تحرک برخی سلطنت‌طلبان و اویسی علیه ایران.
375  ترسیم وضعیت امروز شهر سنندج در گزارش ژاندارمری و مشاهدات یک خبرنگار؛ خبرنگار کیهان: هیچ نشانه‌ای در دست نیست که این درگیری‌ها و تیراندازی‌ها به‌زودی پایان یابد؛ گزارش ژاندارمری: گروه‌های مختلف، شهر سنندج را برای تفکیک حوزه فعالیت دمکرات‌ها، کومه‌له و چریک‌های فدایی خلق منطقه‌بندی کرده‌اند. تمام گروه‌ها مسلح هستند و در میان آنها دختران و زنان مسلح زیاد و نیز تعدادی افراد غیربومی دیده می‌شوند که از سایر نقاط ایران به سنندج آمده‌اند.
376  وضعیت پناهندگان سنندجی در پادگان سنندج.
377  مصاحبه ۲ تن از فرماندهان ارتش و سپاه مستقر در سنندج با خبرنگاران؛ سرهنگ صدری فرمانده پادگان سنندج: «اعلام این موضوع که شهر سنندج بمباران شده است ابداً صحیح نیست»؛ محمد بروجردی فرمانده عملیات سپاه پاسداران غرب مستقر در سنندج: در این مقطع از زمان که ما هیچ‌گاه درصدد خلع سلاح نیروهای غیرمسئول در منطقه نبودیم جنگ داخلی را تحمیل کردند. مشکل عمده در وضعیت کنونی این است که چنانچه ما مواضع و سنگرهای گروه‌های مسلح را بکوبیم عده زیادی از مردم که این سنگربندی در داخل و روی خانه‌های آنها انجام شده است از بین می‌روند.
378  تدابیر بنی‌صدر برای حل معضل ایجاد هماهنگی میان نیروهای مسلح متفاوت موجود یعنی نیروهای داوطلب سپاه و نیروهای موظف ارتش.
379  گردنه صلوات‌آباد که از نقاط سوق‌الجیشی و حساس در حوادث کردستان است، امروز، در عملیاتی با نقش اصلی سپاه آزاد شد.
380  ادامه درگیری و ناآرامی، در دیگر مناطق کردنشین غرب کشور: کرمانشاه، دیواندره، مریوان، ارومیه، سردشت، بانه و پاوه.
381  ذکر نمونه‌ای از تفاوت نحوه بازتاب مسائل کردستان در فضای سیاسی - اجتماعی داخل کشور (خبری از روزنامه بامداد) با نوع بازتاب آن در رسانه‌های بیگانه (خبر بخش فارسی صدای امریکا).
382  اعلام حمایت عمده گروه‌های کمونیستی فعال (بجز گروه‌های ضدروسی) از کاندیداهای مجاهدین خلق در شهرستان‌ها و مسعود رجوی در تهران برای دور دوم انتخابات مجلس؛ درخواست تلویحی دفتر هماهنگی همکاری‌های مردم با رئیس‌جمهور (گروه پوششی حامیان بنی‌صدر) درخصوص افزوده‌شدن مسعود رجوی به لیست رأی‌دهندگان حامی رئیس‌جمهور.
383 درج ۴ اطلاعیه کوتاه در روزنامه بامداد که بیشتر به رپرتاژآگهی شباهت داشت ذیل مطلبی با عنوان "حمایت شخصیت‌های سیاسی از مسعود رجوی"، تلاش عده‌ای از مشاهیر مربوط به نهضت آزادی (عزت‌الله سحابی، حسن حبیبی و محمدمهدی جعفری) برای مقابله با آثار منفی اعلام حمایت مذکور و نوع انتشار غیردقیق آن؛ توضیح خود مهندس بازرگان با صدور اطلاعیه‌ای که در آن آمده است: «...راجع به هیچ گروه سیاسی نفیاً یا اثباتاً تأییدی به میان نیامده و همچنین گفته نشده است به کسی رأی بدهید یا ندهید. آنچه علاقه‌مند بوده و هستم و مصلحت انقلاب و مملکت می‌دانم این است که با انتخابات مجلس، جنجال‌ها و درگیری‌های خیابانی به خواست خدا خاتمه یافته [است].»
384  نامه سه‌ماده‌ای بنی‌صدر به امام خمینی و سه درخواست از ایشان درباره: انتخاب نخست‌وزیر، تحت‌امرداشتن قوای انتظامی و مراعات آزادی دستگاه‌های تبلیغاتی در حد قوانین اسلام؛ موافقت امام خمینی با درخواست ‌بنی‌صدر؛ اظهارات دکتر بهشتی درمورد کابینه‌ای که به‌زودی تشکیل می‌شود.
385  اولین گردهمایی مهم بعد از تعطیلی دانشگاه‌ها درباره انقلاب فرهنگی با حضور بنی‌صدر، موسوی اردبیلی، بازرگان و حبیبی.
386  سیل ورود اسکناس‌های ده‌هزار ریالی از خارج از مرزها به ایران پس از اعلام بانک مرکزی ایران درمورد بی‌اعتبار‌بودن آنها؛ تشکیل جلسه کمیسیون تخصصی شورای انقلاب برای این مسئله.