روزشمار جلد 2-7- طبس تا سنندج

تاریخ انتشار
۱۹ اردیبهشت ۱۳۵۹
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

402  اعلام جوانبی از بخش‌های فاش‌نشده واقعه طبس در گزارش ۲۲ صفحه‌ای هارولد براون وزیر دفاع امریکا.
403 حساسیت در ایران پس از غافلگیری مطلق حادثه طبس و سردرگمی مسئولان ذی‌ربط؛ گزارش‌هایی از مشاهده هلیکوپترها در طبس؛ تکذیب این خبر توسط سرلشکر شادمهر رئیس ستاد مشترک ارتش؛ اظهارات مسئول روابط‌عمومی سپاه مشهد درمورد عدم پیگیری لازم ازسوی ارتش درمورد حضور هلیکوپترها و مشکوک خواندن این قضیه.
404  مهم‌ترین مطالب امروز مربوط به روابط ایران و امریکا: اظهارات کارتر با مضمون تلویحی تداوم فشار غیرنظامی، تصریح تاچر بر غیرنظامی‌بودن فشارهای آتی و رد پیشنهاد بنی‌صدر در پارلمان اروپا.
405  حساسیت غرب و به‌ویژه امریکا بر روی شوروی باتوجه‌به بحران به‌وجودآمده میان ایران و امریکا و مداخله نظامی شوروی در افغانستان: بخشی از اظهارات کارتر، برژینسکی و دبیرکل پیمان ناتو.
406  ادامه درگیری‌ها در شهر سنندج: در دو طرف نشانی از پیروزی یا شکست قطعی مشاهده نمی‌شود؛ بروجردی: «سازماندهی نیروهای گروه‌های درگیر با کومه‌له است و پیشمرگان حزب دمکرات و چریک‌های فدایی خلق شاخه کردستان زیر نظر کومه‌له عمل می‌کنند.»؛ اعلامیه لشکر۲۸ کردستان نشان می‌دهد که عملیات دولتی تشدید خواهد شد؛ در اطلاعیه نیروی زمینی ارتش، افراد مسلح غیرمجاز که روزهای آخر کشتار و مقاومت خود را در سنندج می‌گذرانند، سرزنش شدند که به غارت اموال و اثاثیه‌ خانه‌ها و مغازه‌های مردمی که گریخته‌اند و در پناه ارتش می‌باشند، پرداخته‌اند.
407 درگیری‌های بیجار و دیواندره.
408  درگیری‌های مربع سقز - بانه - سردشت - مهاباد، مهم‌ترین درگیری‌ها بعد از سنندج.
409  دو نمونه از مطالب مندرج در نشریات دو طرف درگیر در کردستان: نشریه خبر مربوط به سازمان چریک‌های فدایی خلق شاخه سنندج و روزنامه انقلاب اسلامی ارگان هواداران بنی‌صدر (با اشاره به سخنان آیت‌الله طاهری امام‌جمعه اصفهان).
410  برگزاری دور دوم انتخابات اولین دوره مجلس شورای ملی؛ در برخی حوزه‌های انتخابیه انتخابات مرحله دوم برگزار نشد و به تعویق افتاد؛ اطلاعیه حزب دمکرات کردستان و اعلام عدم شرکت در انتخابات.
411  سه نمونه از بروزهای وضعیت (دوگانه جنبشی - ساختاری) در زاهدان، بابل و کرمانشاه؛ ماجرای تحصن در کرمانشاه و مسائلی که به تعویق انتخابات مرحله دوم این شهر انجامید.
412  بروزهایی از جناح‌بندی داخل حکومتی ایران (بنی‌صدر - خط امام) در رادیو لندن، ازجمله درمورد انتخاب نخست‌وزیر و آزادی گروگان‌های امریکایی.
413  ضمیمه گزارش۳۶۶: بخش‌هایی از پیام ۲۶ آبان ۱۳۵۸ امام خمینی خطاب به مردم کردستان.