روزشمار جلد 2-7- طبس تا سنندج

تاریخ انتشار
۲۲ اردیبهشت ۱۳۵۹
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

454  پرداختن به گوشه‌هایی از عملیات سری طبس در امریکا؛ اظهارات مایلز کوپلند درباره نقش طوفان شن.
455  چشم‌انداز تهدید جدی‌تر در روابط ایران و امریکا با هجوم هلیکوپترها از ناوهای امریکایی به مناطق نفتی ایران؛ دو روز بعد، این واقعه ازسوی امریکا تکذیب شد.
456  تجمع رانده‌شدگان عراقی در مقابل سفارت تونس در تهران و طرح شکایت از عراق به اتحادیه عرب؛ حضور جلال طالبانی در تهران.
457 وضعیت انتظار برای شوروی در قبال عراق و ایران؛ اظهارات سفیران عراق و ایران در شوروی؛ انتقاد دکتر مکری از اقدام شوروی به فروش سلاح به عراق: شما دولتی را که امریکا می‌خواهد نقش ژاندارم منطقه را به آن محول کند تقویت می‌کنید؛ عبدالرحمن الدوری سفیر جدید عراق در اتحاد شوروی: رژیم فاشیست فارس‌ها در ایران سعی دارد عراق را از کشورهای سوسیالیست تحت رهبری اتحاد شوروی دور کند. عراق مایل به تقویت روابط با اتحاد شوروی است.
458 تحرکات نیروهای عراق در مرزهای ایران؛ مصاحبه ضدایرانی سرنشینان هواپیمای عراقی که اخیراً توقیف و سپس بازگردانده‌ شده بود.
459 درگیری‌های منطقه عمومی کرمانشاه: تحرکات مهاجمان وابسته به عراق در قصرشیرین، جوانرود و... .
460 نقطه عطف درگیری‌های سنندج: پیشرفت چشمگیر با ورود نیروهای انقلابی هوادار نظام به شهر و آغاز پاک‌سازی باوجود کمبودها، نیاز به الحاق کامل محورهای حرکتی این نیروها؛ اطلاعیه لشکر۲۸ کردستان، اظهارات سخنگوی عزالدین حسینی در مهاباد و گزارش سازمان چریک‌های فدایی خلق از کردستان.
461 روز پرحادثه در سنندج، محاصره و تصرف سنگرهای نیروهای مسلح غیرقانونی و کنترل شهر به‌دست ارتش و سپاه در ساعات پایانی روز؛ اظهارات ابوشریف در مصاحبه با روزنامه انقلاب اسلامی؛ بیانیه سازمان چریک‌های فدایی خلق در آستانه شکست در سنندج و تأکید بر ضرورت قطع کشتار و پرهیز از تفرقه؛ هرچند درعمل و در صحنه واقعیات، هنوز برای اعلام قطعی پایان کار زود است، با قطع اخبار ساعت ۱۰ تلویزیون دفتر ریاست‌جمهوری اعلام کرد: «سنندج به‌طورکلی پاک‌سازی شده و کنترل شهر در دست افراد ارتش و پاسداران است.»
462  بی‌اطلاعی عمدی یا سهوی از آنچه می‌گذرد در اظهارات عضو هیئت ویژه کردستان در کیهان امروز؛ صباغیان: در سه روز اخیر در سنندج آرامش برقرار شده است و حتی تیراندازی ازسوی دو طرف صورت نگرفته است.
463 اظهارات طالبانی رهبر یکی از دو گروه کردهای عراق مبنی‌بر ضرورت توقف درگیری‌های کردستان؛ وی توضیح درباره وقایع کردستان ایران و ارائه تصویری واقعی از این جریانات را از اهداف سفر خود به تهران ذکر کرد.
464 وضعیت دیواندره که به کانونی برای گروه‌های مسلح غیرقانونی و مرکزی برای جلوگیری از ستون‌های نظامی راهی سنندج تبدیل شده است؛ مزاحمت‌ها در بیجار، در مسیر سنندج.
465 گزارش‌هایی از سقز، شاهین‌دژ، میاندوآب، نقده، ارومیه و منطقه پل قطور.
466 بروز آشکار وضعیت دوگانه (جنبشی - ساختاری) در مراسم محاکمه و اعدام خودسرانه حزب دمکرات در میاندوآب، که بنا بر گزارش سازمان چریک‌های فدایی خلق افراد اعدامی از پیشمرگان این حزب بوده‌اند.
467 واکنش گروه‌ها در قبال اعلام عمومی توقیف روزنامه‌ها به‌وسیله دادستان انقلاب؛ مصاحبه مطبوعاتی قدوسی دادستان کل انقلاب اسلامی، در پاسخ به هجوم تبلیغاتی این قضیه.
468 اغتشاشات و ناآرامی در شهرهای مختلف ایران: آبادان، اصفهان، فیروزآباد، بهشهر و انزلی؛ تحصن و اقامت شبانه معترضان در مقابل پادگان نیروی دریایی انزلی.
469 نمونه‌ای از تنوع و وسعت حوزه مسئولیت‌های سپاه: درخواست وزیر پست و تلگراف و تلفن از سپاه برای حفاظت از تأسیسات مخابراتی.
470 ماجرای انتخاب نخست‌وزیر قبل یا بعد از تشکیل مجلس: اظهارات گروه بنی‌صدر، مهندس بازرگان و حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی دراین‌باره.
471 ضمیمه گزارش۴۲۰: ادامه تحصن جوانان شهر در روایت مقامات نظامی و انتظامی بندر انزلی.