روزشمار جلد 2-7- طبس تا سنندج

تاریخ انتشار
۲۷ اردیبهشت ۱۳۵۹
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

529  شروع اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای عضو جامعه اقتصادی اروپا برای اجرایی‌کردن تصمیم‌های مربوط به تحریم ایران، بروز تزلزل به‌خصوص در سه کشور مهم و تأثیرگذار انگلیس، فرانسه و آلمان‌غربی و واکنش هودینگ کارتر سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا؛ حضور ژاپن در این اجلاس برای همسویی با دولت‌های غربی.
530  اعلام شروع تحرک جدید ازسوی سازمان ملل درباره گروگان‌های سفارت امریکا در ایران ازطریق اعزام نماینده به ایران و مذاکره برای آزادی گروگان‌ها.
531  ادامه بازتاب حواشی اشغال سفارت ایران در لندن در رسانه‌های غربی که در مطبوعات ایران نیز بازتاب می‌یابد. خبرگزاری فرانسه: درانفجار یک بمب در هتل کوئینز گاردن لندن یک نفر که احتمالاً از اهالی خوزستان است و به همان گروه حمله‌کنندگان به سفارت ایران تعلق دارد کشته شد؛ آسوشیتدپرس از لندن: افسران اسکاتلندیارد گفتند فوزی بداوی‌نژاد چندین‌بار تهدید به مرگ شده است.
532  تشدید فضای دشمنی با ایران در عراق و نیز تشدید فضای پلیسی و امنیتی در این کشور.
533  سوءاستفاده عوامل عراق از اشتراکات فرهنگی - قبیله‌ای برخی ساکنان خوزستان و مشکلات ناشی‌از آن برای اهالی این استان و نمونه‌ای از راه‌حل‌ها؛ وضع غیرعادی و درگیری در قصرشیرین.
534  اتفاقی بی‌سابقه در قصرشیرین: اقدام مهاجمان به ایجاد درگیری، ربودن دام‌ها از دو روستا و گریختن به عراق.
535  اهتمام ارتش و سپاه در رفع نیازهای عمومی سنندج در کنار تداوم اقدام نظامی؛ گزارش روزنامه انقلاب اسلامی از دستگیری ۳۸ تن از پرسنل نظامی پادگان سنندج که با ضدانقلابیون همکاری می‌کردند.
536  اظهارات آیت‌الله منتظری درباره پیشنهاد احداث دانشگاهی در مناطق سنی‌نشین به امام خمینی و تأکید بر صحت رفتار اخیر نظام در سنندج.
537 نکوهش اقدام مسلحانه گروه‌ها در روزنامه ارگان حزب توده.
538 تداوم وخامت اوضاع در بانه و تقاضای گروهبان ارتشی از سپاه برای حل مسئله.
539 درگیری‌ها و تحرکات در دیگر مناطق کردنشین ازجمله در جوانرود، پاوه، مریوان، شاهین‌دژ، میاندوآب، سقز و نوسود.
540  تحرکات سیاسی و غیرنظامی سازمان مجاهدین خلق از دو طریق، یکی در جمع‌بندی انتخابات و دیگری با نامه به رئیس‌جمهور.
541 سپاه در شرایط فعلی بیشتر درقالب یک تشکل ایدئولوژیک سیاسی - نظامی انقلابی و شناور است تا یک نهاد رسمی نظامی با وظایف قانونی معین و محدود، بنابراین بیشتر از انضباط ناشی‌از یک سلسله مراتبی از قوانین و فرماندهی مشخص، انگیزه‌ها و ایمان فردی افراد درقالب تکلیف و مسئولیت انقلابی است که رفتار را شکل می‌دهد، ازاین‌رو طبیعی است که اختلافات ناشی‌از تفاوت برداشت‌ها در انجام تکلیف انقلابی بروز ‌کند. دو نمونه از این‌گونه مشکلات امروز انعکاس یافته است؛ درعین‌حال سپاه در مواجهه با مشکلات طبیعی ناشی‌از مرحله گذار در پدیده انقلاب، گسترش اساسی سازمان خود، ازجمله دراختیارگرفتن سازمان بسیج را نیز مدنظر دارد.
542 مواضع ایران درباره فلسطین در آغاز گردهمایی وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی در پاکستان.