روزشمار جلد 2-7- طبس تا سنندج

تاریخ انتشار
۳۰ اردیبهشت ۱۳۵۹
صاحب اثر
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس

برای مشاهده شرح روز بر روی دریافت فایل کلیک کنید

576  تجدیدنظر انگلستان در چگونگی اجرای مصوبه ناپل در تحریم ایران: تحریم فقط شامل قراردادهایی خواهد شد که پس از تصویب لایحه مربوط به آن امضا شده‌اند و عطف‌به‌ماسبق نمی‌شود؛ اظهارات یک مقام آلمان‌غربی درباره تصمیم انگلستان؛ قطع صادارت استرالیا به ایران؛ اظهارات معین‌فر وزیر نفت ایران، درباره بی‌تأثیر‌بودن تحریم‌ها روی صنعت نفت؛ تلاش برای محدود‌کردن آثار تحریم با سفر نوبری مدیرکل بانک مرکزی ایران به اتریش و بعضی کشورهای اروپای شرقی.
577  سخنرانی صادق قطب‌زاده در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی و اعلام مواضع جمهوری اسلامی ایران در قبال مسائل مهم ازجمله فلسطین، امریکا، شوروی، افغانستان و عراق؛ طرح این اجلاس برای حل اختلاف میان ایران و امریکا.
578  ادامه چالش بین ایران و عراق: اشغال دفتر سازمان ملل متحد در تهران توسط رانده‌شدگان عراقی؛ ابراز نگرانی دبیرکل اتحادیه عرب در ژنو؛ سخنان قطب‌زاده درمورد محکوم‌کردن اقدام عراق در اخراج ایرانی‌الاصل‌ها از این کشور در اجلاس پاکستان.
579  اقدامات ایذایی عوامل عراق در غرب و جنوب ایران؛ گزارش‌هایی از احتمال حمله دوباره به قصرشیرین؛ فرار یک تیم پزشکی گروگان گرفته‌شده که به عراق برده می‌شدند، از چنگ مهاجمان؛ تسلیم‌شدن یک دسته هشت‌نفره از گروه اکبر روایی، یکی از گروه‌های گروگان‌گیر منطقه اورامانات با مهمات و سلاح‌ به سپاه.
580  اوضاع سنندج به‌سمت عادی‌شدن می‌رود و درعین‌حال پاک‌سازی به‌خصوص در اطراف جاده‌ها و روستاها ادامه دارد؛ ضرورت احراز آمادگی برای شروع پاک‌سازی جاده کرمانشاه - سنندج که از کامیاران می‌گذرد حداکثر از چهار روز دیگر.
581  حمله ناموفق هوانیروز به قله اربابا برای شکست محاصره پادگان بانه.
582  درگیری‌های امروز در پاوه، میاندوآب، ارومیه و ماکو.
583  نامه سازمان مجاهدین خلق به قدوسی دادستان انقلاب، انتقاد از اعلامیه دادستانی با امضای روح‌الله حسینیان و تکرار درخواست توقیف نشریه منافق؛ روح‌الله حسینیان در پاسخ به اعتراض‌نامه سازمان مجاهدین خلق: «اگر معنی آزادی یعنی توهین به رهبر و ناجی یک امت، از شما عذر می‌خواهیم که جلوی آزادی را گرفتیم»؛ درگیری در اراک بر سر تخلیه دفتر سازمان مجاهدین خلق.
584  گزارش کار ارگان سازمان چریک‌های فدایی خلق از یازدهمین گردهمایی شوراهای روستایی ترکمن‌صحرا؛ میتینگ سازمان کمونیستی طوفان در دانشگاه پلی‌تکنیک تهران؛ اعتراض حزب توده به دادستان انقلاب اسلامی سیستان و بلوچستان به‌دلیل منتسب‌دانستن ۲ تن از عناصر ساواکی به این حزب.
585  مواضع ضداسرائیلی ایران در کلام امام خمینی و صادق قطب‌زاده و فعالیت‌های ایران در گردهمایی وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی در اسلام‌آباد در همین زمینه؛ تقاضای سازمان آزادی‌بخش فلسطین از اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی مبنی‌بر به‌رسمیت‌شناختن کارمل رئیس‌جمهور افغانستان؛ اظهارات شمس‌الدین از علمای لبنان درباره وحدت جهان اسلام و طرح عرفات درباره تشکیل یک جبهه ضدامپریالیستی - ضدصهیونیستی از بیروت تا خراسان.
586  اعلام موضع ایران درمورد مسئله حضور نظامی شوروی در افغانستان؛ صادق قطب‌زاده در اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی: «دخالت نظامی اتحاد شوروی در افغانستان نقض آشکار حقوق بین‌المللی است.»
587  تجاوز ۲ فروند هلیکوپتر روسی از مرز افغانستان به ایران و کشته‌شدن یک نفر.
588  ضمیمه اول گزارش۵۲۸: گزارشی درباره موقعیت میاندوآب و حساسیت آن.
589  ضمیمه دوم گزارش۵۲۸: گزارشی از وضعیت ماکو درزمینه تحرکات سیاسی و جایگاه آن.