پرونده | پرونده ویژه

صدای ماندگار

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، با توجه به رسالت و اهداف اولیه تشکیل خود، از ابتدای سال ۱۳۶۰ و با اعزام حدود ۲۰۰ راوی به صحنه نبرد در کنار فرماندهان، توانسته است استاد صوتی و مکتوب هر رده و يگان و همچنین منابع مختلف و متنوع دیگری را که دربرگیرنده همه ابعاد جنگ بود، گردآوری کند و اکنون با گذشت سال‌ها از آن ایام، آرشیوی متقن و دست‌اول از این اسناد ايجاد نماید تا به‌عنوان منابعی دست‌اول برای محققین و پژوهشگران در عرصه‌های مختلف قابل‌استفاده و کارایی باشد.

یکی از مهم‌ترین اسنادی که در بخش آرشیو، اسناد، مدارک و مطالعات اسنادی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گردآوری ‌شده است وجود ۳۰.۰۰۰ ساعت نوار کاست شامل جلسات تصمیم‌گیری، بی‌‌سیم‌ها، هدایت و کنترل عملیات، مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها، همایش‌ها است که توسط راویان مرکز ضبط‌شده است.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، علاوه بر در اختیار گذاشتن این نوارها به محققین، خود نیز از این صوت‌ها که پیاده شده‌اند، به‌عنوان یک سند در آثار چاپی‌اش بهره می‌برد. همچنین به مناسبت‌های مختلف موضوعی و یا زمانی به فراخور زمان دست به انتشار صوت‌ها می‌زند. در این پرونده بر آن شدیم تا این صوت‌های منتشر شده را به‌صورت یک مجموعه در اختیار علاقه‌مندان به این حوزه قرار دهیم.

انقلاب هرچه جلوتر می‌رود خالص‌تر می شود / پیش‌بینی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی + فیلم

صدای ماندگار

هر چه آدم‌هایی که ظرفیت ندارند هِی از این خط خارج می‌شوند و خودشان می‌بُرند؛ بنا به توجیه در مسائل اقتصادی، بنا به توجیه در مسائل سیاسی، بنا به توجیه در مسائل نظامی، به هر صورت کشش این خط را ندارند.

عقلانیت در دفاع مقدس به روایت سرلشکر باقری+فیلم

سرلشکر باقری: من امروز که تجربه‌ام نسبت به آن روز تقریباً سی‌وپنج سال گذشته است، سی‌وپنج سالی که ما مداوم در این کار و این رشته‌ها بودیم، الآن به ضرس قاطع می‌گویم که برگردم و عملیات والفجر ۸ را طراحی کنم یک کلمه نمی‌توانم کم‌وزیاد کنم.

اعتقاد کامل و راسخ از نگاه شهید مهدی زين‌الدين + صوت

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس منتشر کرد؛

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس صوتی از شهید مهدی زين‌الدين در عملیات خیبر و در جمع رزمندگان لشكر ١٧ علي‌بن‌ابيطالب (ع) منتشر کرده است که به نقش والای شهدا و اعتقاد راسخ و کامل به خداوند اشاره دارند.

مصعب‌الخیر تنگه چزابه که بود؟ + صوت‌منتشرنشده فرمانده خراسانی

صدای ماندگار

روزهای منتهی به آزادسازی خرمشهر بود. دشمن بسیاری از تصرفات خود را از دست داده بود. حملات توپخانه‌ای رژیم بعثی در تنگه چزابه تمامی نداشت، اما با مقاومت جانانه او و یاران خراسانی‌اش یک اعجاز در جنگ رقم خورد.

پیروزی را مفت نمی دهند / بهترین روش برای صدور ارزش‌های انقلاب

صدای ماندگار؛

فرمانده تیپ ٢١ امام رضا (ع) در جمع یارانش گفت: پیروزی را مفت بهتون نمی‌دهند. باید که آتش‌های دشمن را تحمل کنی، زخم‌ها را بر بدنت تحمل کنی، اگر توانستی بگذری، مقاومت کنی، صبر کنی، آن وقت هست که پیروزی هم دنبالش خواهد آمد.