توصیه های حفاظتی فرماندهی لشکر7 ولیعصر(عج) درعملیات والفجر8

شماره
12149
مالک
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
محل تهیه
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
محل نگهداری
آرشیو مرکز اسناد دفاع مقدس
زبان
تعداد
3
تاریخ تولید
۱۷ بهمن ۱۳۶۴

  رعایت اصول حفاظتی یک از اصول مهم غافلگیری در عملیات نظامی است. رعایت این اصول در عملیات والفجر8 به نسبت عملیاتهای قبلی زیاد بوده به طوری که دشمن نتوانست هیچ گونه اطلاعاتی را از انجام عملیاتی با این وسعت کسب کند و کاملا غافلگیر شد.

  رمز موفقیت عملیات والفجر8 اصل غافلگیری دشمن و رعایت اصول حفاظتی بود. وبه خاطر همین سالروز عملیات والفجر8 روزحفاظت اطلاعات درسپاه نامگذاری شده است.

  در این سند، فرماندهی لشکر 7 ولی عصر(عج) دستورات حفاظتی لازم را برای گردانهای مستقر در یکی از اردوگاههای نزدیک به خط دشمن ابلاغ نموده است.

  به: کلیه فرماندهان محترم گردان‌های مستقر در اردوگاه

  از: فرماندهی لشکر 7 حضرت ولی‌عصر (عج)

  موضوع: ابلاغیه

  سلام‌علیکم بدین‌وسیله، باتوجه به وضعیت منطقه اردوگاه و حساسیت موقعیت آن لازم است موارد زیر را به کلیه برادران تحت امر ابلاغ نموده و توجیهات لازم در این رابطه به نحو مقتضی انجام پذیرد.

  1. از هرگونه عمل، برنامه، تردد,... که باعث تغییر وضعیت فعلی منطقه اردوگاه و حساسیت دشمن بشود شدیداً خودداری شود مثل آتش  روشن کردن.      
  2. از نصب سیستم صوتی در محوطه اردوگاه خودداری شود برای اذان می‌توان از رادیو با صدای نسبتاً بلند استفاده نمود.
  3. کلیه نیروها توجیه شوند که برای انجام مانور آموزشی به اینجا آمده‌اند لذا فرماندهان گردان‌ها اقدامات لازم را در این رابطه انجام دهند.
  4. لازم است در ارتباط با کنترل و حضوروغیاب و آمارگیری نیروها روزانه حداقل 3 بار اقدام نمود. اسامی غایبین، کسانی که ترک محل نموده‌اند سریعاً به حفاظت لشکر جهت پیگیری لازم ارسال شود.
  5. رفتن به پادگان از محوطه اردوگاه اکیداً ممنوع است لذا گردان‌هایی که نیازمند به وسایلی از پادگان می‌‌باشند با هماهنگی تدارکات لشکر در جهت تأمین آن‌ها اقدام نمایند به این صورت که لیست کلیه نیازمندی‌های گردان تهیه شود و تدارکات لشکر، با استفاده از تدارکات گردان مربوطه راسا اقدام به آوردن وسایل موردنیاز خواهند نمود.
  6. گردان‌ها فقط مجاز به استفاده از یک خودرو برای امورات گردان می‌باشند لذا اضافه بر یکی را پارک نموده و نسبت به استتار آن اقدام نمایند. در ضمن خروج از محوطه اردوگاه فقط با اجازه ستاد لشکر مستقر در اردوگاه می‌باشد.
  7. خودروهایی که باید در منطقه تردد نمایند با تائید فرماندهی باید باشد، در ضمن خودروهای فوق‌الذکر می‌بایست کاملاً استتار شده و چراغ‌های آن با رنگ آبی و یا حداقل با استفاده از گل استتار شوند.
  8. رفتن برادران مسئول به منطقه فقط با تأیید فرماندهی و با برنامه‌ریزی که مشخص و اعلام خواهد شد انجام می‌شود در این صورت برادران شرعاً مجاز به رفتن منطقه بدون مجوز فرماندهی نیستند.
  9. با توجه به محدودیت برگهای تردد و لزوم استفاده کلیه برادران از برگها لازم است افرادی که برگه تردد تحویل گرفته و یا می‌گیرند بعد از استفاده سریعاً برگردانده شوند.

  10-کلیه نیروها توجیه شوند که به‌هیچ‌وجه مجاز نیستند خارج از محوطه خود تردد نمایند جهت استفاده از حمام و یا بهداری می‌بایستی با اجازه مسئول مربوطه باشد. درهرحال کنترل تردد نفرات در سطح اردوگاه بخصوص خارج شدن از اردوگاه از موارد مهمی است که کلیه مسئولین می‌بایستی نهایت دقت و حساسیت و نظارت مستمر را داشته باشند.

  11.در صورت بروز و برخورد با هرگونه اشکالات و نارسائی‌ها در سطح اردوگاه و امورات داخلی آن علاوه بر مراجعه مستقیم به مسئول واحد مربوطه می‌توان از طریق اداره داخلی اردوگاه اقدام نمود.

  12.با توجه به وضعیت منطقه تیراندازی بهر عنوان اکیداً ممنوع است و کلیه مسئولین گردان‌ها دقیقاً می‌بایست در ارتباط با توجیه نیروها در این امر اقدام لازم را بنماید.

  13.برنامه آموزشی گردان‌ها شیفتی و مسئول محور صادر که متعاقبا آن اعلام خواهد شد می‌با‌شد لذا برادران می‌توانند با هماهنگی طرح و عملیات و آموزش نظامی اقدام به اجرای برنامه آموزشی گردان بنمایند. (از موارد مهمی که می‌‌توان جلوی تردد بی‌جای نیروها را به‌طور عملی گرفت تشکیل کلاس‌های آموزشی و اجرای برنامه‌های موردنیاز می‌باشد.)

  14.برادرانی که فعلاً از لباس فرم استفاده می‌نمایند نسبت به تعویض آن اقدام نمایند و من‌بعد از لباس کار استفاده نمایند.

  فرماندهی لشکر 7 حضرت ولی‌عصر (عج) ا... عبدالمحمد رئوفی

  توصیه های حفاظتی فرماندهی لشکر7 ولیعصر(عج) درعملیات والفجر8

  توصیه های حفاظتی فرماندهی لشکر7 ولیعصر(عج) درعملیات والفجر8