حمله موشکی به نفت کش سی ایل سیتی ، با پرچم آمریکا

شماره
29456
مالک
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
محل تهیه
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس
محل نگهداری
آرشیو مرکز اسناد دفاع مقدس
زبان
تعداد
1
تاریخ تولید
۲۵ مهر ۱۳۶۶

    این دومین نفتکش از یازده نفت کش کویتی تحت پرچم امریکا است که از زمان اسکورت امریکائی ها تاکنون مورد حمله نیروی دریایی سپاه قرارگرفته است. نفت کش بریجتون اولین نفت کشی است که با مین برخورد کرد.

    پیرو دستور ابلاغی و در راستای سیاست مقابله به مثل و همچنین به مناسبت هفتمین روز حماسه درگیری قایقهای نیروی دریائی سپاه با نیروی دریائی امریکای جنایتکار در خلیج ­فارس و بمنظور انتقام از حملات امریکا به قایقهای سپاه و کشتی ایران اجرا در ساعت 6/10 دقیقه بامداد روز جمعه 66/7/24 یک فروند موشک ساحل به دریا به سمت کشتیهای با پرچم امریکا در حوالی ترمینال نفتی الاحمدی کویت هدف­گیری شد.

    گزارشات رسیده از کویت حاکی از این است که این موشک به پل فرماندهی نفت­کش سی ایل سیتی که با پرچم امریکا حرکت می­ کند اصابت کرده است و کشتی را به آتش کشیده است. این کشتی همراه با یازدهمین کاروان نفت­کشهای با پرچم و تحت اسکورت ناوهای امریکائی به کویت آمده بود و هنگام اصابت در حال رفتن بسوی ترمینال الاحمدی برای بارگیری بود که موشک به آن برخورد کرد. 18 خدمه کشتی از جمله ناخدای امریکائی آن مجروح شدند که حال 7 نفر آنها بشدت وخیم است در بین مجروحین سه امریکائی و یک انگلیسی و یک پاکستانی و 13 فیلیپینی دیده می­شود. نفت­کش سی ایل سیتی 81 هزار تن ظرفیت دارد و قبلاً ام­ المرادم نام داشت. و یکی از یازده نفت­کش کویتی است که تحت پرچم امریکا حرکت می­ کند.

    این حمله که دومین حمله ظرف 24 ساعت گذشته می باشد در حالی صورت گرفت که امریکا قبلاً به ایران هشدار داده بود که از موشکهای ضد کشتی کرم ابریشم استفاده نکند.

    حمله موشکی به نفت کش سی ایل سیتی ، با پرچم آمریکا