روایت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی از عملیات کربلای ۵؛

رقابت نیروهای بعثی برای فرار از صحنه نبرد

بین نیروهای بعثی برای فرار از صحنه نبرد درگیری رخ داد و وجود بیش از ۲۰۰۰ جفت پوتین در کنار این جزیره بیانگر آن است که عراقی‌ها از وحشت خود را به آب انداختند تا شاید بتوانند فرار کنند.

قاسم سلیمانی فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله، در تاریخ ۱۴/۱۱/۱۳۶۵ در  تشریح عملیات کربلای ۵ گفت: این عملیات که در یک‌زمان استثنایی اجرا شد، یکی از پیچیده‌ترین عملیات‌ها از آغاز جنگ است؛ زیرا عراق بعد از عملیات کربلای ۴ تصور می‌کرد حرکت نظامی ایران تمام‌شده، اما با اجرای کربلای ۵، در یک سردرگمی بسیار عجیب قرار گرفت و رعب و هراس شدید د ر میان ارتش عراق ایجاد کرد.

وی شکستن خط دفاعی مستحکم نهر جاسم، دریاچه ماهی، جزایر بوارین و ام الطویل را مایه شگفتی همه جهانیان خواند و گفت: در این عملیات ۱۵۰ تیپ عراق در میدان جنگ تجهیز شده بود که تعداد زیادی از آن‌ها منهدم شد.

سلیمانی افزود: خبرنگاران خارجی که از جزیره بوارین بازدید کردند؛ از اینکه عراق در این جزیره کم‌عرض، خط دفاعی طولی و عرضی ایجاد کرده و بیش از ۱۵۰ قبضه سلاح ضد هوایی سنگین مستقر کرده، متعجب شدند.

وی افزود: در فتح این جزیره بیش از 5 هزار نفر از نیروهای عراقی، محاصره و نابود شدند و با خفت و خواری از جزایر بوارین و دریاچه ماهی و شلمچه فرار کردند.

فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله اظهار کرد: بین نیروهای بعثی برای فرار از صحنه نبرد درگیری رخ داد و وجود بیش از ۲۰۰۰ جفت پوتین در کنار این جزیره بیانگر آن است که عراقی‌ها از وحشت خود را به آب انداختند تا شاید بتوانند فرار کنند.

وی در خصوص شکست خط نهر جاسم گفت: فرماندهان تیپ‌های عراقی که اسیرشده‌اند، اظهار می‌کنند؛ خط معروف تمام ارتش عراق، خط جاسم است. وی افزود: خود صدام مستقیماً روی بی‌سیم سپاه سوم عراق صحبت کرد و گفت نمی‌پذیرم رخنه‌ای در خط نهر جاسم ایجاد شود. تمام توپخانه فرماندهی عراق پشتیبان شماست.

فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله عظمت این عملیات را بسیار بالا توصیف کرد و گفت: وضعیتی که ما در جبهه می‌بینیم برای خود ما غیرقابل‌تصور است و باید گفت بارزم بی‌امان لشکریان اسلام، کنترل ارتش عراق از دست فرماندهان آن‌ها خارج‌شده است.»

 

منبع:

حبیبی، ابوالقاسم، حصاری، سعید، روزشمار جنگ ایران و عراق: بازتاب جهانی کربلای ۵، کتاب ۴۶، جلد ۲، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ  اول،۱۳۹۹، صفحات ۳۵۸،۳۵۹