پژوهشگر و فعال رسانه ای در حوزه دفاع مقدس:

روزشمار های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گنج پنهانی هستند که نیاز به حفاری دارند

محمدعلی صمدی با اشاره به اینکه مسائل مطرح شده در کتاب های مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس مانند گنج پنهان است، گفت: پژوهشگران جوان با مراجعه به این کتاب ها بدون اینکه جلدهای بعدی شان چاپ شود تا چندین سال دیگر هم می توانند کار کنند و از آن ها مطلب جدیدی منتشر کنند.

محمدعلی صمدی، پژوهشگر و فعال رسانه‌ای در حوزه دفاع مقدس با حضور در غرفه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار این مرکز گفت: نمایشگاه کتاب امسال در مقایسه با دو سال گذشته و  قبل از کرونا تحرک خاصی نداشته است. البته تنها دلیل این مسئله کرونا نبود بلکه هم قیمت کاغذ به‌صورت نجومی بالا رفته و چندین برابر شده و هم خدمات چاپ نیز به‌تبع آن افرایش یافته است.

وی به ناشرین فعال در حوزه دفاع مقدس اشاره و بیان کرد: متأسفانه مباحث اقتصادی دامن‌گیر این حوزه نیز شده است؛ این موضوع سبب شده تعداد آثار منتشرشده خیلی کاهش یابد و کمتر از حد معمول باشد.

این پژوهشگر و فعال رسانه‌ای به بحث پژوهش در حوزه دفاع مقدس پرداخت و گفت: ما در این زمینه کمبود محتوا نداریم بلکه کمبود پژوهش داریم و متأسفانه پژوهشگران در حوزه دفاع مقدس بر وقت گذاشتن برای پژوهش و پیش‌تولید کتاب خیلی متمرکز نیستند.

وی به مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و آثار منتشرشده آن اشاره و اظهار کرد: این مرکز دارای مخزن اسنادی قوی‌ای  است و همچنین و از وجود پژوهشگران قوی و قدیمی بهره‌مند است و از این نظر مشکلی ندارد ولی مشکل کاغذ در این مرکز هم آسیب در میزان توسعه انتشاراتش زده است.

صمدی با تأکید بر این نکته که مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برای کسی مثل من مرجع اسنادی است، عنوان کرد: نگاه من به این مرکز اضافه شدن اسناد منتشر شده است اما در حوزه‌های دیگری هم که وارد شده و اخیراً می‌بینیم در این زمینه‌ها نیز رشد کرده و آثار با کیفیت بهتری  به بازار نشر ارائه می‌کند.

وی به برخی از گلایه‌های پژوهشگران برای دستیابی به منابع در حوزه دفاع مقدس اشاره کرد و متذکر شد: من  حدود 25 سال است که در حوزه دفاع مقدس فعالیت می‌کنم بنا بر تجاربم می‌گویم که حجم انبوهی از اسناد در همین روزشمارها است. پژوهشگران جوان با مراجعه به این کتاب‌ها بدون اینکه جلدهای بعدی‌شان چاپ شود تا چندین سال دیگر هم می‌توانند کار کنند و از آن‌ها مطلب جدیدی منتشر کنند.

این پژوهشگر و فعال رسانه‌ای افزود: متأسفانه آن‌ها به این کتاب‌ها رجوع نمی‌کنند و فکر می‌کنند اگر نزد فرماندهان بروند سؤال جدیدی دارند و یا ایشان جواب جدیدی دارند درحالی‌که آن چیزی که بچه‌های ما به‌عنوان مرجع نیاز دارند واقعاً منتشر شده است ولی روی این منابع کار نمی‌کنند و انتظار دارند با فرماندهان صحبت کنند.

وی اظهار کرد: بنده مشکل دسترسی به فرماندهان ندارم و بیشتر دوست دارم با بدنه میانی جنگ صحبت کنم و رجوعم برای دستیابی به منابع همین کتاب‌های روزشمار است. بنده که در این حوزه کار می‌کنم خیلی از مسائلی که در این روزشمارها  است از چشم من هم مغفول است این مسائل مانند گنج پنهان هستند و باید بروید و حفاری کنید در بیاورید.