راوی دفاع مقدس مطرح کرد؛

تاکتیک‌های "مرتضی‌قربانی" در دانشگاه‌های نظامی دنیا آموزش داده می‌شود

نویسنده کتاب برگزیده "نبرد طریق‌القدس" که به تازگی جشن امضای "تاریخ شفاهی مرتضی قربانی" را پشت سرگذاشته، هدایت و رهبری این سردار بزرگ دفاع‌مقدس را یکی از عناوینِ آموزشی در دانشگاه‌های نظامی دنیا معرفی کرد.

امیر رزاق زاده در مصاحبه با برنامه "الف ب بسم الله" در خصوص جشن امضای کتاب تاریخ شفاهی سردار مرتضی قربانی در نمایشگاه کتاب تهران گفت: ایشان از اسوه‌های دفاع مقدس هستند و جزو اولین افرادی هستند که در خرمشهر و حصر آبادان حضور داشتند.

این نویسنده در خصوص فرمانده لشکر 25کربلای استان مازندران در دوران دفاع مقدس گفت: ایشان یکی از چهره‌های نادر و بازمانده جنگ تحمیلی هستند.

رزاق زاده ادامه داد: این کتاب ویژگی‌های ایشان را از دوران تولد و انقلاب و همچنین در حوزه جنگ در بر می‌گیرد.

وی از سختی‌های کار نگارش حوزه جنگ سخن گفت و افزود: بنده در دوران دفاع مقدس راوی بودم و در کنار شهید جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان، شهید همت، شهید قاسم سلیمانیحضور داشتم. در همان دوران نسبت به ثبت و ضبط موضوعات اقدام می‌کردیم.

به گفته رزاق زاده، رهبری نیز تاکید می‌کردند که بسیاری نکات خاصه آن‌هایی که در اتاق جنگ بازگو می‌شود و قرار نیست به بیرون نشر پیدا کند، ضبط و ثبت و نگهداری شود.

وی به رادیو گفت‌وگو گفت: از دل این مطلب باید زوایای تاریک و مکشوفی را برای مردم بازگو کنیم و در این راستا کتاب "نبرد طریق القدس" که چند سال پیش چاپ شد، بازگو کننده واقعیت‌ها بود.

رزاق زاده افزود: در خصوص کتاب تاریخ شفاهی سردار مرتضی قربانی هم ضمن بررسی تقاطع اطلاعاتی اجازه تحریف، دروغ گویی و... وجود نداشت و لذا این آثار ورای دیگر نگاشته هاست.

وی همچنین از ثبت و نشر جلساتی سخن گفت که مقام معظم رهبری و آیت الله هاشمی رفسنجانی در دوران جنگ در آن حضور داشتند و سخنان سردار قربانی در خصوص کربلای 4 و 5 یا والفجر8 همراه با سوالاتی استخراج می‌شود تا جواب آن، برای جوانان عرضه شود و لذا توانستیم از آن دوران تجارب را انتقال دهیم.

رزاق زاده ادامه داد: باید اسوه‌های جنگ را معرفی کنیم که در راهبری و هدایت نیروها موثر بودند. سردار قربانی هم بارها در مناطق جنگی و در جلوترین خطوط با نفربر حضور داشتند و نیروی تحت امر ایشان با دیدن فرمانده پیش می‌کشیدند.