برنده جایزه ادبی جلال آل احمد:

کتاب‌های مستندنگاری جنگ از مصداق‌های جهاد تبیین است

بابایی گفت: مستند‌نگاری‌های دفاع مقدس به دلیل ارائه ریز جزئیات، در بزنگاه‌هایی که همه‌چیز زیر سوال می‌رود، بسیار راهگشا خواهد بود و شاید بتوان یکی از مصداق‌های جهاد تبیین، همین کتاب‌های مستندنگاری جنگ است.

گلعلی بابایی مستندنویس، پژوهش‌نگار و برنده دو دوره جایزه ادبی جلال آل احمد اظهار کرد: مستند‌نگاری‌های دفاع مقدس به دلیل ارائه ریز جزئیات، در بزنگاه‌هایی که همه‌چیز زیر سوال می‌رود، بسیار راهگشا خواهد بود و شاید بتوان یکی از مصداق‌های جهاد تبیین، همین کتاب‌های مستندنگاری جنگ است. کتاب‌هایی که جذابیت خود را دارد و مخاطبین را بیشتر به خواندن کتاب‌های اینچنینی بیشتر سوق می‌دهند.

وی درباره جایزه جلال در بخش مستندنگاری و تاثیر این جایزه در معرفی کتاب‌های مستند ارزشمند گفت: اضافه‌شدن بخش مستند به این جایزه در نشان دادن هرچه بیشتر کتاب‌های مستند به مخاطبین نقش مؤثری داشته و مستند در حقیقت پایه همه‌ِی آثار ادبی است، از مستند می‌توان به طرح فیلم‌نامه خوب، رمان خوب و قصه خوب رسید. اضافه شدن این بخش در این چند سال، میدان مسابقه‌ی خوبی برای کتاب‌های مستند ایجاد کرده و از وقتی که این بخش به جایزه جلال اضافه شده، مسابقه سنگینی برگزار می‌شود و معمولاً نیز از بخش‌های بدون حاشیه جایزه جلال بوده است.

بابایی درباره وضعیت فعلی کتاب‌های مستند گفت: معمولاً رقابت نهایی در بخش مستند میان کتاب‌ها تاریخ انقلاب یا تاریخ جنگ بودند، البته این مساله چندان بدون ارتباط هم نیست، چرا که دو اتفاق مهم معاصر، جنگ، انقلاب و بخش زندگی‌نامه‌نویسی فرماندهان جنگ بوده است.

این پژوهش‌گر در ادامه به معرفی کتاب جدید خود در نمایشگاه امسال پرداخت و گفت: زندگی‌نامه شهید علی نوری، یکی از فرماندهان عالی جنگ و با عنوان «صبح روز نهم» که توسط انتشارات ۲۷ بعثت چاپ و منتشر خواهد شد.

بابایی درباره دو کتاب «پیغام ماهی‌ها» و «کوهستان آتش» که برنده جایزه جلال بودند، گفت: کتاب «پیغام ماهی‌ها» ماحصل ۱۵۰ ساعت مصاحبه با حاج حسین همدانی است که قرار بود بعد از بازگشت ایشان از سوریه ادامه داشته باشد که انجام نشد.

وی در مورد کتاب «کوهستان آتش» بیان کرد: این کتاب در حقیقت یکی از جلد‌های سلسله کتاب‌های لحظه‌نگاری است که تحت عناوینی، چون «دعوت متقابل»، «زمین‌های مسلح»، «شراره‌های خورشید» و «کوهستان آتش» چاپ و منتشر شده است، کتاب‌هایی که به عملیات‌های لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله می‌پردازد و مونتاژ دقیق مستند داستانی است.

این مستندنویس در توضیح اثر جایزه ادبی جلال در موفقیت دو کتاب خود گفت: نداشتن انگیزه و ابزار تبلیغی مناسب، باعث مغفول ماندن این کتاب‌ها می‌شود. با این حال کتاب «پیغام ماهی‌ها» به چاپ دوازدهم و «کوهستان آتش» به چاپ سوم رسیده است.

 

بنا بر این گزارش، سی‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم آغاز شده و تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی (ره) و مجازی در سامانه ketab.ir ادامه خواهد داشت.