نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس مطرح کرد؛

نمایشگاه کتاب، پلی برای ارتباط ناشران با علاقه‌مندان

یحیی نیازی گفت: نمایشگاه بین‌المللی کتاب می‌تواند پلی برای ارتباط و آشنایی ناشران با علاقه‌مندان به این عرصه به‌ویژه در حوزه دفاع مقدس باشد.

به گزارش تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، یحیی نیازی یکی از پژوهشگران و نویسندگان فعال در عرصه دفاع مقدس است که دارای تألیفات فراوانی در این حوزه بوده که توسط ناشرانی همچون روایت فتح، نشر فاتحان، سوره مهر به رشته تحریر در آمده است.

وی حدود 15 سال با مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس همکاری داشته که ماحصل آن چاپ کتب تاریخ شفاهی مخابرات در جنگ؛ روایت مهدی شیرانی، بسیج در لشکر 17 علی بن ابیطالب (ع)؛ روایت احمد فتوحی، جنگ الکترونیک در دفاع مقدس؛ روایت مرحوم علی‌اصغر زارعی، کتاب جاده استراتژیک فاو-بصره و کتاب مشارکت اجتماعی در جنگ تحمیلی می‌باشد.

سی و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب در تهران؛ بهانه‌ای شد که گفتگویی را با این نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس در غرفه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس واقع در راهروی 22، غرفه شماره 8 داشته باشیم.

 

وی در بخش اول گفتگوی خود در ارتباط با اهمیت کتب تألیف شده توسط وی با حمایت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در حوزه تاریخ شفاهی اظهار کرد: در زمان جنگ، فرماندهان فرصت چندانی برای ثبت و ضبط خاطرات و مشاهدات خود از تحولات و حوادث مربوط به جنگ و عملیات‌ها نداشتند و بدین خاطر بسیاری از این مشاهدات و خاطرات در سینه آن‌ها محفوظ شده بود. البته بخش بسیاری از این اسناد در قالب دفاتر راوی، نوارهای صوتی و گزارش عملیات‌ها ثبت شده که جامع و کامل نبودند.

نیازی با اشاره به اهمیت گفتگو و مصاحبه با فرماندهان در قالب تاریخ شفاهی افزود: این امر باعث می‌شود بسیاری از موضوعات ناگفته و تجارب ارزشمند صحنه نبرد، به رشته تحریر در آمده و در تاریخ کشور ماندگار شود و برای نسل امروز و آینده مملکت اسلامی مفید باشد.

این نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس با اشاره به پژوهش‌های در دست اقدام مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در این حوزه که با همکاری وی در حال انجام استT افزود: تاکنون حدود 475 جلسه تاریخ شفاهی در قالب مصاحبه با فرماندهان دوران دفاع مقدس برگزار شده که تدوین و ویراستاری آنان در حال انجام است.

وی در بخش دیگر گفتگوی خود در ارتباط با ضرورت برپایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار کرد: یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای فرهنگی هر کشوری در کنار سایر فعالیت‌ها و رخدادهای فرهنگی- پژوهشی، برپایی نمایشگاه کتاب است.

وی افزود: نمایشگاه می‌تواند پلی برای ارتباط ناشران و فعالان عرصه کتاب با علاقه‌مندان به این حوزه به‌ویژه در بخش فرهنگ دفاع مقدس و پایداری باشد.

نیازی با اشاره به نسل جوان جامعه به‌عنوان آینده‌سازان مملکت اسلامی تصریح کرد: این نمایشگاه فرصتی است که این نسل بتواند با آشنایی با کتب و آثار منتشر شده در حوزه دفاع مقدس، بافرهنگ و ارزش‌های دوران مقدس و طلایی که آن را لمس نکرده آشنایی پیدا کند.

گفتنی است مراسم جشن امضاء کتب تألیف شده توسط این نویسنده دفاع مقدس، امروز در غرفه مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برگزار شد.