شهید آیت‌الله دکتر سید محمد بهشتی:

وحدت، لازمه تداوم انقلاب است

همه ما این حقیقت را می‌فهمیم که انقلاب و تداوم انقلاب در این برهه حساس و در همه مراحل حساس آینده، تنها و تنها با وحدت صفوف و نیروهای مؤمن به انقلاب اسلامی میسر است.

روایت دکتر سید مسعود خاتمی[1]

وقتی نظام مستقر شد و سیاستش را اعلام کرد و دولت موقت استعفا داد، اولین افراد شاخصی که برای امام سینه سپر کردند، سه نفر بودند؛ آقای بهشتی، مقام معظم رهبری و آقای هاشمی رفسنجانی.

دکتر بهشتی رئیس قوه قضائیه بود و مواضعش را خیلی محکم اعلام می‌کرد. مناظره‌هایی بین توده‌ای‌ها و ایشان بود که از تلویزیون پخش می‌شد. آیت‌الله بهشتی خیلی قاطع جواب آن‌ها را می‌داد. چون دیدگاه‌های ایشان در اندیشه گروهک‌های مختلف خیلی مؤثر بود. بر ضد ایشان فضاسازی کردند. وقتی تأثیر کلامش را می‌دیدند، تحمل نمی‌کردند.

به‌هرحال خیلی بر ضد او جوسازی کرده بودند؛ به خصوص منافقین. البته این قضیه سابقه تاریخی دارد. وقتی حضرت علی (ع) را هم شهید کردند، آن‌قدر علیه ایشان جوسازی کرده بودند که حتی بعضی‌ها می‌پرسیدند: مگر علی نماز هم می‌خواند؟!

دکتر بهشتی را هم به بهانه‌های مختلف مورد هجمه قرار می‌دادند. آنچه بیش از همه مایه تأسف بود، بی‌بصیرتی بعضی از انقلابی‌ها و مذهبی‌ها بود. البته بعد که ایشان شهید شد، خیلی‌ها گریه کردند.

من تعجب می‌کنم که چطور بعضی‌ها این‌قدر بی‌بصیرت بودند؟! تا جایی که به ما می‌گفتند: چون شما عکس این سه نفر را در سپاه می‌زنید، حزبی هستید.

دکتر بهشتی یکی از افراد مؤثر در انقلاب بود. حرف‌هایش هم کاملاً واضح و روشن بود. او با درایت و بزرگواری خیلی از مشکلات را حل می‌کرد، ولی ایشان را از نظر شخصیتی به حدی تخریب کرده بودند که حتی مذهبی‌ها و انقلابی‌ها هم به او شک کرده بودند.

دشمن از جهل آن‌ها سوءاستفاده کرده بود. دلیلش هم کاملاً روشن است. دشمنان انقلاب می‌خواستند افراد مؤثر را از سر راه بردارند تا راحت‌تر به اهداف خودشان برسند. البته بعد از شهادت دکتر بهشتی خیلی‌ها توبه کردند.

در زمان ریاست جمهوری بنی صدر، دکتر بهشتی هم به شیراز آمد. من خودم به استقبال ایشان رفتم. اول آیت‌الله بهشتی را به سپاه بردیم. من خیلی مواظب بودم که حتی در خود سپاه، حرمت ایشان حفظ شود. حدود یک ساعت برای بچه‌های سپاه سخنرانی کرد و تغییری که در روحیه و اخلاق و رفتار نیروها ایجاد شد، محسوس بود.

از دقت نظر بچه‌ها و سؤال‌هایی که از ایشان می‌کردند، کاملا مشخص بود که نظرشان درباره دکتر بهشتی تغییر کرده و به ایشان ارادت پیداکرده‌اند.

 

وحدت عامل تداوم انقلاب[2]                        

رئیس دیوان عالی کشور (آیت‌الله دکتر بهشتی) در مراسمی که در تاریخ ۲۷/۸/۱۳۵۹ به مناسبت تاسوعای حسینی در دانشگاه تهران برگزار شد، بر وحدت اقشار مختلف مردم تأکید کرد و اظهار داشت: امروز در این سخن، در این مناسبت و در این مکان، مطلبم پیرامون مسئله اختلاف و وحدت است. وحدتی که امروز برای ادامه انقلاب از هر چیز دیگر بیشتر موردنیاز است؛ وحدتی که امام امت از عمق جان‌ودل برای تحقق آن مکرر فریاد برآورده است.

فریاد اخیر او را در سخنان چند روز قبل شنیدید. همه ما این حقیقت را می‌فهمیم که انقلاب و تداوم انقلاب در این برهه حساس و در همه مراحل حساس آینده، تنها و تنها با وحدت صفوف و نیروهای مؤمن به انقلاب اسلامی میسر است. فکر می‌کنم از نیروهای انقلابی کسی نباشد که در این مورد ذره‌ای تردید داشته باشد.

 

منبع:

 

[1]باقری، محمدرضا، طبیب زندان دولتو: تاریخ شفاهی دفاع مقدس، روایت: سید مسعود خاتمی، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ اول، ۱۳۹۹، صفحات ۹۸، ۹۹.

[2]لطف‌الله زادگان، علی‌رضا، هویزه، آخرین گام‌های اشغالگر: روزشمار دفاع مقدس: کتاب یازدهم، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ سوم، ۱۳۸۷، صفحات ۲۵۹، ۲۶۰.