مسئول کمیته روابط عمومی دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم خبر داد؛

سایت جایزه شهید همدانی به‌زودی رونمایی خواهد شد

روح‌الله بابانژاد با اشاره به دومین دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم گفت: به‌زودی سایت رسمی جایزه شهید همدانی رونمایی خواهد شد. این اقدام انعکاس اخبار و وقایع را در یک سامانه یکپارچه و تعاملی با فعالین و مخاطبین میسر خواهد کرد.

در هفته‌ای که آن را در پیش گذاشتیم، روز 27 اردیبهشت‌ماه به‌عنوان روز ارتباطات و روابط عمومی در جهان نام‌گذاری شده است. به همین علت فرصت را مغتنم شمرده‌ایم تا با روح‌الله بابانژاد، مسئول کمیته روابط عمومی «دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم؛ جایزه سردار شهید حاج حسین همدانی» که در این ایام فعالیت چشمگیری به‌منظور هرچه بهتر برگزار شدن این دوسالانه بر عهده دارد، به گفتگو بنشینیم.

 

*از نظر جنابعالی چه ضرورتی برای برگزاری این دوسالانه احساس می‌شود؟

نقش مدافعان حرم در تاریخ معاصر ما بی‌بدیل است، حتی می­توان گفت اگر اثربخشی مجاهدت­های دهه اخیر از مجاهدت­ها و شهادت­های دهه 60 و دوران دفاع مقدس بیشتر نباشد قطعاً کمتر هم نیست؛ بنابراین ضرورت دارد به‌صورت ویژه به موضوع مدافعان حرم پرداخته شود.

یکی از راهکارهای معرفی و ترویج معارف مجاهدت­های مدافعان حرم در انتشار آثار مکتوب نهفته است که می‌بایست در این زمینه با اقدامات ترغیبی علاقه‌مندان به این حوزه را فعال کرد و راه را برای ظهور و بروز آن‌ها فراهم نمود.

جایزه شهید همدانی که هر دو سال یکبار همزمان با سالروز شهادت شهید همدانی برگزار می­شود بی‌شک از مهم‌ترین و منحصربه‌فردترین برنامه‌های فرهنگی است که برای ارج نهادن به زحمات ناشران و نویسندگان و پژوهشگران عرصه مدافعان حرم اندیشیده شده است.

 

*در رابطه با نقش کمیته روابط عمومی دوسالانه انتخاب آثار برتر مدافعان حرم که مسئولیت آن را شما بر عهده دارید، توضیحاتی ارائه دهید.

برای موفقیت در هر زمینه‌ای به‌ویژه در عصر حاضر می‌بایست پیوست رسانه‌ای داشت و اقدامات فرهنگی نیز از این امر مستثنا نیست و نیازمند تبلیغ و ترویج گسترده است تا هم فعالین این عرصه، متمرکز و هدفمند فعالیت داشته باشند و هم مخاطبین این حوزه اشتراکات و علاقه‌مندی‌های خود را بیابند.

کمیته روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دوسالانه جایزه شهید همدانی از سال گذشته اقدامات رسانه‌ای خود را به‌منظور شناسایی و شناساندن اهمیت و ضرورت برگزاری این دوسالانه آغاز کرد و اقداماتی را هم به‌زودی انجام خواهد داد تا مخاطب علاقه‌مند و دغدغه‌مند به موضوع مدافعان حرم بتواند به‌راحتی در جریان اتفاقات این رخداد فرهنگی بزرگ قرار گیرد.

اقدامات رسانه‌ای کمیته روابط عمومی در سه بخش کلی؛ قبل، حین و بعد از مراسم خلاصه می‌شود. ازجمله اقداماتی که قبل از برگزاری جایزه شهید همدانی محقق شده و هم‌اکنون در دسترس مخاطبان است، راه‌اندازی و ایجاد شبکه یکپارچه اطلاع‌رسانی در تمام پیام‌رسان‌ها به آدرس @jayezehamedani_ir است. همچنین طراحی پوستر فراخوان دوسالانه و ارسال آن به سازمان‌ها و مراکز فرهنگی و ارتباط مستمر با اهالی رسانه برای بازتاب اخبار در زمینه این دوسالانه ازجمله نشر مصاحبه و گفتگوها ازجمله این اقدامات است.

 

در گام بعدی و به‌زودی سایت رسمی جایزه شهید همدانی رونمایی خواهد شد. این اقدام انعکاس اخبار و وقایع را در یک سامانه یکپارچه و تعاملی با فعالین و مخاطبین میسر خواهد کرد. هدف ما از این هم‌افزایی ارتقاء سطح این مراسم از تراز ملی به تراز بین‌المللی است؛ بنابراین نیاز است تا رخدادهای این رویداد فرهنگی در فضای رسانه‌ای مستقل در معرض و دسترس علاقه‌مندان این حوزه قرار گیرد.

 

*یکی از موضوعات قابل‌توجه در برگزاری دومین دوسالانه جایزه شهید همدانی، حضور مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به‌عنوان یکی از ارکان اصلی برگزارکننده است. به نظر شما چگونه می‌توان با مشارکت هر چه بیشتر علاقه‌مندان روبه‌رو بود؟

دومین دوره دوسالانه با محوریت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و مشارکت تعدادی از سازمان‌ها و نهادها انقلابی برگزار خواهد شد که با هماهنگی صورت گرفته، پرونده ویژه دومین دوره دوسالانه جایزه شهید همدانی در سایت مرکز به نشانی defamoghaddas.ir ایجاد شد تا خلأ موجود در بازه زمانی فراخوان تا رونمایی از سایت اختصاصی جایزه شهید همدانی را پر کند.

همچنین به‌موازات تعاملات رسانه‌ای با خبرگزاری‌های رسمی در نظر داریم تا با برگزاری نشست‌های تخصصی در رسانه ملی نسبت به‌ضرورت و اهمیت برگزاری این‌گونه مراسم‌ها اطلاع‌رسانی شود.

 

*در خاتمه اگر مطلبی مدنظرتان است، بفرمایید.

فرصت را مغتنم می‌شمارم و دعوت می‌کنم از اصحاب رسانه و اهل‌قلم تا ما را در تبیین و ترویج این رویداد مهم فرهنگی یاری کنند تا بتوانیم در حد وسع خود دین‌مان را به مقام والای مدافعان حرم به‌ویژه شهدای این عرصه و به‌طور خاص قافله‌سالار شهدای مدافع حرم حاج حسین همدانی ادا کنیم.