صدای ماندگار

شهید همدانی: برای سپاه و شهر نمی جنگیم + فیلم

سردار شهید حسین همدانی در آغاز عملیات کربلا ۲ با اشاره به اهداف حضور رزمندگان اسلام در دفاع مقدس گفت: ما نه برای ارتفاع می‌جنگیم، نه برای شهر می‌جنگیم، نه برای تیپ و لشکر و سپاه می‌جنگیم، ما تنها برای رضای او می‌جنگیم.

به گزارش تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، سردار شهید حسین همدانی از بزرگ‌ترین فرماندهان جنگ سوریه، نابغه‌ جنگ‌های ناهمتراز در غرب آسیا شناخته می‌شود، این سردار شهید در کنار حاج احمد متوسلیان، شهید محمدابراهیم همت و شهید محمود شهبازی از بنیان‌گذاران تیپ ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) بوده است.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سخنان منتشرنشده از سردار شهید حسین همدانی را که در هشتم شهریور 1365 ماه در اردوگاه تیپ 105 قدس در ارتفاع کرو در حین عملیات کربلای 2 سخنرانی کرده است، برای نخستین بار منتشر می‌کند:

شهید همدانی در هشتم شهریورماه سال ۱۳۶۵ قبل از آغاز عملیات کربلای ۲ در ارتفاع کرو در جمع همرزمانش در اردوگاه تیپ ۱۰۵ قدس درباره توفیقی که خداوند نصیب آن‌ها کرده بود،‌ سخن به میان آورد:

«جز خدا به هیچ فکر نکنید. ما نه برای ارتفاع می‌جنگیم، نه برای شهر می‌جنگیم، نه برای تیپ و لشکر و سپاه می‌جنگیم، ما تنها برای رضای او می‌جنگیم و خودمان را آماده کردیم. برای ماقبل از هر چیزی پیروزی حاصل‌شده که خدا این توفیق را به ما داده که در این صحنه و در صف مجاهدین حاضر شدیم.»

 

درباره عملیات

عملیات کربلا ۲ با رمز یا اباعبدالله الحسین (ع) در منطقه چومان مصطفی ـ حاج عمران از دهم تا یازدهم شهریورماه سال ۱۳۶۵ انجام شد. هدف این عملیات تصرف ارتفاعات ۲۵۱۹ و شهید صدر، ترمیم و تصحیح خط پدافندی و دستیابی به راهکارهای مناسب به‌منظور عمق دادن به منطقه برای عملیات بعدی در شمال عراق بود. در عملیات کربلا ۲ رزمندگان اسلام در قالب ۲۶ گردان پیاده، شامل: لشکر ۱۰ و تیپ‌های ۹، ۱۲، ۲۱، ۱۰۵،، ۱۵۵ از سپاه به همراه چهار گردان توپخانه از سپاه و ارتش حضور داشتند که در نهایت منجر به آزادسازی ارتفاع گرده کوه (شهید صدر) و ارتفاعات ۲۴۳۵، ۲۲۰۰، ۲۰۰۰، ۱۸۰۰، ۱۷۰۰، ۱۶۰۰ شد.
 

⬇️ برای دانلود فیلم اینجا را کلیک کنید