صدای ماندگار

مقلد امام حسین (ع) باید باشیم + فیلم

سردار شهید حسین همدانی در آغاز عملیات کربلای ۲ درباره راه و مرام رزمندگان اسلام گفت: ما باید تمام صحنه‌های نبردمان را، تمام اعمالمان را، تمام جنگیدن و حرکاتمان را باید مطابقت و پیروی کنیم و از آقا اباعبدالله (ع) تقلید کنیم.

سردار شهید حسین همدانی از بزرگ‌ترین فرماندهان جنگ سوریه، نابغه‌ جنگ‌های ناهمتراز در غرب آسیا شناخته می‌شود. این سردار شهید در کنار حاج احمد متوسلیان، شهید محمدابراهیم همت و شهید محمود شهبازی از بنیان‌گذاران تیپ ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) بوده است.

آنچه در ادامه می‌شنوید، سخنان منتشرنشده از سردار شهید حسین همدانی است که مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس این صوت تاریخی را برای نخستین بار منتشر می‌کند:

سردار شهید همدانی در هشتم شهریورماه سال ۱۳۶۵ در بحبوحه عملیات کربلای ۲ در ارتفاع کرو در جمع هم‌رزمانش در اردوگاه تیپ ۱۰۵ قدس درباره راه و مرام رزمندگان اسلام بیان داشت:

«ما باید تمام صحنه‌های نبردمان را، تمام اعمالمان را، تمام جنگیدن و حرکاتمان را، الی‌الابد همه اعمالمان را باید مطابقت و پیروی کنیم و تقلید کنیم از آقا اباعبدالله (ع) و اگر این‌چنین بودیم در روز نبرد آن روز، روز عاشوراست و آن صحنه، صحنه کربلاست.»

 

درباره عملیات

عملیات کربلای ۲ با رمز یا اباعبدالله الحسین (ع) در منطقه چومان مصطفی ـ حاج عمران از دهم تا یازدهم شهریورماه سال ۱۳۶۵ انجام شد. هدف این عملیات تصرف ارتفاعات ۲۵۱۹ و شهید صدر، ترمیم و تصحیح خط پدافندی و دستیابی به راهکارهای مناسب به‌منظور عمق دادن به منطقه برای عملیات بعدی در شمال عراق بود. در عملیات کربلای ۲ رزمندگان اسلام در قالب ۲۶ گردان پیاده، شامل لشکر ۱۰ و تیپ‌های ۹، ۱۲، ۲۱، ۱۰۵ و ۱۵۵ از سپاه به همراه چهار گردان توپخانه از سپاه و ارتش حضور داشتند که در نهایت منجر به آزادسازی ارتفاع گرده کوه (شهید صدر) و ارتفاعات ۱۶۰۰، ۱۷۰۰، ۱۸۰۰، ۲۰۰۰، ۲۲۰۰ و ۲۴۳۵ شد.