صدای ماندگار؛

کفش مخصوص و تکلیف سنگین‌تر + صوت منتشرنشده از شهید اسماعیل دقایقی

شهید اسماعیل دقایقی: چون به برادرهای دسته‌های خط‌شكن، كفش مخصوص و آموزش مخصوص دادیم یک‌وقتی خدای‌نکرده، خیال نكنند از بقیه بهترند این تکلیفشان را سنگین‌تر از بقیه كرده است.

به گزارش تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، تعهد و توجه بیشتر به وظایف و مسئولیت‌های محول شده از نکاتی که همواره فرماندهان به نیروهای خود متذکر می‌شدند بالأخص اینکه با گرفتن درجه و پست جدید این وظایف بر دوش آن افراد سنگینی بیشتری خواهد کرد و لزوم توجه و اجرای آن ضروری است. موضوعی که شهید اسماعیل دقایقی برای نیروهای تحت امر خود همواره می‌کرده است.

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس برای اولین بار صوتی از شهید اسماعیل دقایقی را که در جریان عملیات کربلای 2 در تاریخ سیزدهم شهریور سال 1365 مصاحبه کرده، منتشر کرده است. در این صوت توجه به برخی از نکات موردتوجه بوده است از جمله: صبر و استقامت، دلجویی از اسیران و اطاعت‌پذیری از مافوق خود. در این صوت می‌شنویم:

« ما یك پیامی تهیه كردیم به كلیه گردان‌ها و واحدها و در آن نكاتی را كه لازم بود تذكر دادیم كه به عربی تنظیم شده بود. نكات مهمی كه داشت یكی مسئله، چون من احتمال می‌دادم كه دشمن مقاومت كند و فشار بیاورد، مسئله صبر و مقاومت را خیلی تأكید كرده بودم به آن‌ها و اینكه باید منتظر به‌تمام‌معنا باشند ممکن است چندین روز توی خط بمانند یك هفته ده روز، ممكن است مسئولینشان، فرماندهانشان شهید بشوند و باید این روی آن‌ها اثر نكند و كارشان را ادامه بدهند. مسئله راجع به اسرا بود كه تا زمانی كه غلبه با ما نیست اسیر نگیرند و بعد كه غلبه با ما شد نگرفتن اسیر و كشتن اسیر حرام است و شرعاً جایز نیست. و اینكه برادرهای دسته‌های خط‌شكن چون به آن‌ها كفش مخصوص و آموزش مخصوص دادیم یک‌وقتی خدای‌نکرده، خیال نكنند از بقیه بهترند این تکلیفشان را سنگین‌تر از بقیه كرده و به‌هرحال هرکسی، اگر یك نیروی عادی یا یك نیروی خط‌شكن، اگر هرکسی وظیفه خودش را خوب انجام داد آن پیش خدا محبوب و مأجور است و اینكه مواظب خودشان باشند و مسئله اطاعت‌پذیری و مسئله اینكه گلوله‌ها و مهماتتان را به هدر ندهید، تیری بزنید درصورتی‌که مطمئن هستید كه به دشمنتان اصابت می‌كند و حفظ اسلحه‌ها و به‌کارگیری خوب وسایل، این نكات بود.»

 

در مورد شهید:

شهید اسماعیل دقایقی در سال ۱۳۳۳ در استان خوزستان و در شهر بهبهان به دنیا آمد و پس از دبیرستان پا در عرصه مبارزات سیاسی علیه رژیم شاهنشاهی نهاد و بارها زندانی و شکنجه شد.

وی در سال 1358 به آغاجری رفت و به‌اتفاق عده‌ای از دوستان، جهاد سازندگی را راه‌اندازی کرد. هنوز چند ماه از فعالیت و تلاش همه‌جانبه او در این ارگان نگذشته بود که طی حکمی مسئول تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه آغاجری شد.

شهید دقایقی قبل از تجاوز نظامی عراق، زمانی که از درگیری خرمشهر باخبر شد سریعاً خود را به آنجا رساند و با انتقال سلاح و مهمات به‌اتفاق شهید جهان‌آرا نقش اساسی در آمادگی رزمی مردم منطقه ایفا کرد.

وی در جریان محاصره شهر سوسنگرد به همراه شهید علم‌الهدی در شکستن محاصره سوسنگرد دلیرانه جنگید.

شهید دقایقی در سال 1362، در عملیات خیبر در منطقه عملیاتی جزایر مجنون با حضور در این نبرد فراموش‌نشدنی، فرماندهی یکی از گردان‌های خط مقدم را به عهده داشت. پس از مدتی در لشکر 17 علی‌بن ابیطالب (ع) در کنار شهید مهدی زین‌الدین قرار گرفت و با پذیرش مسئولیت طرح و عملیات لشکر، خدمات ارزنده‌ای را به جبهه و جنگ ارائه کرد.

هنگامی‌که فرماندهی تیپ 9 بدر را پذیرفت، با تلاشی شبانه‌روزی و با توکل به خدا و پشتکار و جدیت در مدت کوتاهی موفق شد یگان رزم منسجم و قدرتمندی را پایه‌گذاری کند. تیپی که خیلی از فرماندهان حشدالشعبی از جمله شهید بزرگوار ابومهدی مهندس  از نیروهای آن بودند.

شهید اسماعیل دقایقی گردان احرار را از میان اسیران عراقی تشکیل داد. آن‌ها به‌رغم آنکه اسیر بودند، با علاقه و اشتیاق در این گردان با ارتشی که خودشان سال‌ها در آن ارتش بودند، می‌جنگیدند و بسیاری از آن‌ها هم به شهادت رسیدند.

شهید اسماعیل دقایقی سرانجام در 28 دی‌ماه 1365 در عملیات کربلای 5 به شهادت رسید.