صدای ماندگار؛

با قلب داریم می‌رویم به عملیات

شهید حسین خرازی: یک جنگ خلاصه شاید غیرمعقول باشد اما قلب می‌رود پایش، عقل شاید حکم نکند، با قلب داریم می‌رویم پای عملیات.

مركز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به مناسبت شهادت سردار شهید حسین خرازی فرمانده لشكر امام حسین (ع) برای اولین بار صوتی از ایشان را كه در مقر تاكتیكی عملیات کربلای 5 در میان رزمندگان در تاریخ هفدهم دی ماه سال 1365 سخنرانی كرده است، منتشر می‌کند. در این سخنرانی بر مسئولیت‌پذیری و کار برای خدا توجه ویژه‌ای شده است.

در این صوت می‌شنویم:

«کارهای طمأنینه من نمی‌گویم توی شما هست، نباشد، فقط کار صرفاً فی سبیل الله باشد، یک جبهه سختی است اینجا، دنیا می‌داند که اینجا جبهه سختی است. خط اول، دوم، سوم، چهارم؛ این چهار تا خط هم به این خاطر دشمن تشکیل داده است که ما نرسیم به بصره. یک جنگ خلاصه شاید غیرمعقولی باشد اما قلب می‌رود پایش، عقل شاید حکم نکند، با قلب داریم می‌رویم پای عملیات. این است که برادرها هرچه تلاش داریم باید بگذاریم، می‌خواهد خون ریخته شود اینجا. اگر ما یک‌خرده اهمال کنیم، یک‌خرده سستی کنیم این خون‌ها خلاصه پاپیچ ما می‌شود، گریبان گیرمان می‌شود، می‌آیند جلوی‌مان را می‌گیرند، توی سرمان می‌زنند.»

 

در مورد شهید حسین خرازی:

حسین خرازی در ۱۳۳۶ خورشیدی در یکی از محلات قدیمی اصفهان چشم به جهان گشود. او با به پایان رساندن تحصیلات مقدماتی برای انجام خدمت وظیفه عمومی به مشهد رفت و در ۱۳۵۷ خورشیدی پس از صدور فرمان امام خمینی (ره) ‌مبنی بر فرار سربازان از پادگان‌ها وی نیز فرار کرد و به صفوف انقلابیون پیوست.

شهید خرازی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به کمیته دفاع شهری اصفهان که پس از مدتی به سپاه پاسداران تبدیل شد، پیوست و به سبب آشنایی‌اش با تجهیزات نظامی به مسئولیت اسلحه‌خانه کمیته منصوب شد. در پاییز ۱۳۵۸ خورشیدی برای مبارزه با ضدانقلاب به گنبد و بندر ترکمن رفت و در پاک‌سازی شهر گنبد شرکت کرد. هنگامی‌که در کردستان، گروه‌های ضدانقلاب اسلامی دست به آشوب زدند، حسین خرازی به پاوه رفت و سپس در آزادسازی سنندج از دست گروهک ضدانقلاب نقش مؤثری ایفا کرد.

با شروع جنگ تحمیلی، شهید خرازی با وجود نگرانی‌هایش در کردستان در آغازین ماه‌های جنگ تحمیلی از کردستان به جبهه‌های جنوب آمد و از طرف سردار رحیم صفوی به فرماندهی منطقه عملیاتی دارخوئین منصوب شد.

حسین خرازی تا زمان شهادتش در عملیات زیادی شركت كرد و با وجود مجروحیت همیشه به‌عنوان خط‌شکن عمل می‌کرد و سرانجام پس از عملیات کربلای پنج، در هشتم اسفند ۱۳۶۵ خورشیدی در منطقه عملیاتی شلمچه و نهر جاسم در منطقه عمومی عملیات کربلای ۵ به شهادت رسید.